Ženski Snowden

Trump uhitio špijunku jer otkriva tajne o Rusima

Foto: Reuters
Foto: Reuters
07.06.2017.
u 07:00
Meta su bili tehničari VR Systemsa, ali i članovi američke državne izborne komisije koji su pratili izbore
Pogledaj originalni članak

Dvadesetpetogodišnja američka obavještajka i suradnica NSA Reality Leigh Winner uhićena je pod optužbom kako je medijima dojavila podatke o ruskom hakiranju i upletanju u izborni proces tijekom posljednjih američkih predsjedničkih izbora. Ova američka računalna stručnjakinja, koja je do prije godinu dana bila pripadnica ratnog zrakoplovstva odala je visoko klasificirane tajne dokumente, i predala ih portalu Intercept.

Za razliku od Edwarda Snowdena, čija su otkrića prokazala prisluškivanje američkih državljana i sistematsko praćenje osoba diljem svijeta, Leigh Winnerova “dojava” pokazala je model djelovanja ruskih hakera.

Posredno hakiranje

Prema dokumentima NSA koje je ona dostavila medijima, pokazuje se kako je ruska vojna obavještajna služba GRU tijekom listopada i studenog 2016., u jeku završnice predizborne predsjednička kampanje izvela cijeli niz ciljanih računalnih napada na VR Systems, tvrtku s Floride koja proizvodi programe za glasačke strojeve diljem zemlje. Probivši nekoliko računalnih profila VR Systemsa, hakeri GRU-a pokrenuli su preko njih skrivene računalne napade protiv 122 dužnosnika američkog državnog izbornog povjerenstva, pokušavajući ih “navući” da na svoja računala postave Word dokumente u kojima su se nalazili virusi. Ovi virusi dopuštali bi hakerima GRU potpunu tajnu kontrolu računala koje su inficirali. Ruski bi obavještajci imali potpuni uvid, ali i mogućnost mijenjanja svih dokumenata koji bi se ondje nalazili. Ujedno, ulaskom u sustav VR Systemsa, ruski su hakeri posredno mogli “podesiti” glasačke strojeve koji bi potom mogli bilježiti rezultate u korist jednog ili drugog kandidata. Naime, iako glasački strojevi nisu spojeni na mrežu, i nije ih moguće posredno “probiti” ni hakirati, računalni tehničari VR Systemsa neposredno prije izbora osvježavali su programe na ovim uređajima. Ako bi to radili računalima koja su bila zaražena GRU-ovim virusima, bez njihova bi znanja podesili glasačke strojeve da za nekoliko postotaka “podešavaju” rezultate glasanja u korist jednog od kandidata. Obame ili Trumpa, već prema želji GRU-a, odnosno Kremlja.

Nema veze s politikom

Otkriće da je ruska obavještajna služba utjecala na izbore prilično je neugodna za predsjednika Trumpa čija je administracija već načeta zbog navodnih veza i sastanaka dužnosnika s ruskim diplomatima. Uzimajući u obzir kako je rezultat glasovanja na izborima bio prilično “tijesan” svaka eventualna nepravilnost orkestrirana iz Moskve mogla bi imati dugoročne posljednice po samu administraciju. Upravo zbog toga, Bijela kuća drži kako je potez mlade obavještajke bio prvenstveno politički motiviran, kako bi se diskreditirao predsjednik Donald Trump.

– Reality je vrlo strastvena i posvećena svom poslu, ali nikad nije bila aktivna u politici niti zastupa ijednu stranu. Ne znam ustvari ni za što ju optužuju – ustvrdila je njezina majka Daily Beastu samo nekoliko sati nakon što je obavještajka uhićena.

U ovome trenutku nije potpuno jasno kolika i kakva joj kazna prijeti, no prema podacima koje odvjetništvo ima, prije manje od mjesec dana ispisala je i dostavila medijima dokumente na kojima je bila oznaka Strogo povjerljivo. Kao suradnica NSA, bila je obavezna čuvati tajne podatke kojima je imala pristup, pa se njezin čin može tumačiti kao špijunski čin ili djelo veleizdaje. Istraga još uvijek traje pa će detalji optužnice i onoga što se Reality Leigh Winner stavlja na teret tek biti objelodanjeni. U svakom slučaju, prilično je izgledno da će Bijela kuća pažljivo pratiti razvoj događaja jer svako povezivanje Trumpa i njegovih ključnih ljudi s Rusijom nešto je što bi moglo ugroziti stabilnost administracije i dovesti do opoziva.

 

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

DU
Deleted user
07:52 07.06.2017.

Zanimljivo kako ste nam fino objasnili kako rade glasači strojevi. I sada bi ja trebao vjerovati da Američka vlada nije nikada manipulirala glasačkim strojevima. Ako imaju dokaze da su ih Rusi hakirali što ne smjene Trumpa? Jer ovo što mediji pišu o ruskom hakiranju su ionako poluistine više naklonjene babskim pričama za razliku od službene objave vlade ma koliko i ta objava bila točna ili ne ipak je službena. Pa bi onda po toj službenoj verziji mogli nešto konkretno napraviti. Čini se meni da ni mediji ni vlada ne žele ništa službeno reći jer se boje ovakvih pojedinaca iz članka koji bi ih razotkrili tko zaista stoji iz hakiranja. A to sigurno ne bi bili Rusi

DU
Deleted user
14:41 07.06.2017.

"Trump uhitio špijunku"... Trump je uhitio...kao prvo ona nije spijunka, nauci sto znaci "spijun". kad procitas ovakav naslov dodje ti da uzmes neku toljagu, sacekas ovog novinara I slomis mu obadvije ruke da nikad vise ne moze napisati jedno jedino slovo.

LU
Lujo123
08:41 07.06.2017.

Veće bedastoće ne pročitah davno! Kaj misli "autor" koja je zadala svim špijunima svijeta? Kaj delaju američki špijuni? Oni kao ne špjuniraju i ne podmeću drugima, oni ne ubijaju bez suđenja ljude po cijelom svijetu, oni kao ne špijuniraju i ne snimaju i prijatelje (sjetite se afere s merkelicom i drugim političarima EU), oni kao ne pokušavaju hakiratui i upasti u računalne sustave i neprijatelja i prijatelja i td. i td,. Zar i novinari nebi trebali upotrebljavati bar mali dio mozga? N e mogu vjerovati da netko tko sebe naziva "novinar" izblebeće tolike nebuloze! A posebno je "inteligentna" rečenica: "pokušavajući ih “navući” da na svoja računala postave Word dokumente"! Ne mogu vjerovati da danas postoje "novinari" koji toliko malo znaju o informatici! Svaki pučkoškolac će razumjeti svu nebulozu ove rečenice! Sramota! Novinari bi ipak trebali shvatiti koliko im štete rade te soroševe "judine škude" za koje prodaju dušu jer kupac bu kad-tad došel po naplatu!!