U ponedjeljak rano ujutro, Saudijska Arabija, Egipat, Bahrein i Ujedinjeni Arapski Emirati službeno su prekinuli sve odnose s državom Katar.
Razlog zatvaranja svih zračnih prostora i pomorskih luka, navodi Forbes, izvire iz prihvaćanja terorizma od strane Katara, koji ne samo da je neprihvatljiv zbog rastuće prijetnje islamskog terora u svijetu, već i zbog toga što Katar ovim potezom pruža podršku Iranu i 'destabilizirajućim faktorima u regiji'.
Nije neobično što je ovakav potez povučen samo nekoliko tjedana nakon posjete američkog predsjednika Donalda Trumpa Bliskom Istoku. U svom govoru, Donald Trump je naglasio kako upravo muslimanske nacije moraju pomoću u globalnoj borbi protiv terorizma, što su države kojima su u interesu dobri odnosi s SAD-om objeručke prihvatile.
Pitanje je hoće li i SAD blokirati Katar, državu Perzijskog zaljeva s kojom usko surađuje kada su u pitanju diplomatski i gospodarski odnosi. Sjedinjene države u Kataru su pozicionirali vojnu bazu još 2003. godine, nakon sporazuma sa Saudijskom Arabijom. Mediji su zatim pisali o premještanju terorista iz Guantanama upravo u katarsku vojnu bazu.
Katarska vlada dobila je zadatak čuvati zatvorenike Guantanama i spriječiti ih u vraćanju islamskom terorizmu, što je upitan koncept rehabilitacije s obzirom na to da sama država naginje podupiranju terorizma.
U diplomatskoj blokadi koja je nastala, zbog sigurnosti, nitko nije u mogućnosti davati izjave, no iz neslužbenih izvora doznajemo kako državljani Katara imaju 14 dana za napustiti Ujedinjene Arapske Emirate (UAE).
strašno, sponzori terorizma se svađaju! kud je ovaj svijet otišao, ovo već boli i gledati. i da, iran je kriv, on je problem. nije izrael, i okupacija golana, zapadne obale, već iran. koji nikog nije napao više od 300 godina, a niti ikome od susjeda ne prijeti već pola tisućljeća.