PROMO

Tvrtke koje implementiraju DE&I prakse u poslovanje imat će 25 % veće šanse za natprosječnu profitabilnost od onih koje se nisu prilagodile standardu

HR Breakfast
HR Breakfast
HR Breakfast
09.11.2023.
u 12:38
EU novim pravilima o transparentnosti plaća želi ojačati načelo jednakih plaća za jednak rad muškaraca i žena. Nedostatak transparentnosti plaća utvrđen je kao jedna od ključnih prepreka uklanjanju rodne razlike u plaćama, koja je 2020. u EU-u i dalje u prosjeku iznosila oko 13 %.
Pogledaj originalni članak

Danas je u Algebra Spark Spaceu u organizaciji Algebra MBA Poslovne škole i Grupe Selectio te njihovog brenda Poslodavac partner održan tradicionalni HR Breakfast, ovog puta na temu raznolikosti, inkluzivnosti i pravičnosti na radnom mjestu, a ususret europskom Danu jednakih plaća koji se ove godine obilježava 15. studenog. Od toga dana žene, radi razlike u plaćama sve do kraja godine rade kao da za to nisu plaćene tj. „besplatno“. Vijeće EU je 24. travnja 2023. donijelo nova pravila o transparentnosti plaća te novu direktivu kojoj je cilj borba protiv diskriminacije u pogledu plaće i uklanjanje razlika u plaći na temelju roda u EU-u. Prema novim pravilima poduzeća u EU-u morat će objavljivati podatke o plaćama i poduzeti mjere ako je kod njih prisutna razlika u plaćama na temelju roda veća od 5 %. Direktiva usto uključuje odredbe o naknadi za žrtve diskriminacije u plaći i odredbe o sankcijama, uključujući novčane kazne, za poslodavce koji krše pravila.

„S obzirom na sve intenzivnije zahtjeve tržišta za strateškim pristupom jednakosti i inkluzivnim radnim okolinama, traženje ravnopravnih prilika između rodova i stvaranje sinergije različitih kultura unutar organizacija nije samo obveza europskih direktiva, već i velik izazov za sve u području upravljanja ljudskim resursima na putu prema implementaciji DE&I praksi (diversity, equity, inclusion)“ – istaknuo je Arsen Šolić, voditelj e-Leadership MBA studija.

Prema izvještaju tvrtke McKinsey iz 2020. godine Diversity wins: How inclusion matters postoje jasne korelacije između raznolikosti i poslovne uspješnosti u segmentu privlačenja talenata, poboljšanja kvalitete donošenja odluka, povećanja uvida u klijente i inovativnost te poboljšanja globalnog imidža tvrtke.

HR Breakfast

Prof.dr.sc. Damir Ljubotina, redoviti profesor na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i voditelj Centra za primijenjenu psihologiju predstavio je rezultate izvještaja te govorio o doživljaju pravednosti i jednakosti u organizacijskom kontekstu kompanije. „Potrebno je razlikovati jednakost od pravičnosti koja uzima u obzir individualna obilježja svakog pojedinca kako bi ishodi bili (pod)jednaki. Ljudi ne žele nužno biti jednaki, već žele jednake šanse s obzirom na njihove specifičnosti.“

HR Breakfast

Keynote predavanje održala je Vera Čubranić Bocak, osnivačica i direktorica Upskill Laba koji se bavi uslugama poslovnog savjetovanja, mentoriranja i coachinga mladih budućih HR Managera te upravljanju procesom reorganizacije i restrukturiranja. U njemu se osvrnula na različitost kao jamstvo uspjeha u kompanijama: „Potrebno je razumjeti činjenosti o različitostima te jasno donijeti odluke o pravednom postupanju unutar organizacije i pokrenuti akcije za veću inkluzivnost. To će biti posebno važno u nadolazećim vremenima jer i hrvatsko društvo se mijenja, sve je više sugrađana koji su doselili iz drugih kultura i okruženja te ih je važno integrirati u društvo na način koji osigurava pravednost i uključenost.“

Na događanju je održana i panel rasprava na temu implementacije praksi u organizacijske kulture kompanija koje posluju u Hrvatskoj na kojoj su sudjelovali Martina Bajs Čirjak, Mirakul; Ivan Bartulović, HT; Tanja Bulbuk Jergović, Infinum; Mihaela Kovaček Pejić, IKEA i Danijela Govorčinović Šimunović, Heineken.

Najnovija McKinsey analiza ponovno je potvrdila snažnu poslovnu argumentaciju i za rodnu, ali i za etničku i kulturnu raznolikost u korporativnom vodstvu te pokazala da ta poslovna argumentacija nastavlja jačati. Vjerojatnije je da će raznolike kompanije nadmašiti one koje još nisu implementirale DE&I prakse u svoje poslovanje u pogledu profitabilnosti. Tvrtke koje su imale veću rodnu raznolikost u izvršnim timovima imale su 25 posto veću vjerojatnost da će imati natprosječnu profitabilnost od tvrtki s manjom raznolikost, što je porast u odnosu na 21 posto u 2017. i 15 posto u 2014. godini, zaključeno je na događanju.

Direktiva o transparentnosti plaća stupit će na snagu nakon objave u Službenom listu EU-a. Države članice EU-a tada će imati do tri godine da je „prenesu” prilagodbom svojeg nacionalnog zakonodavstva kako bi u obzir uzele nova pravila.

Pogledajte na vecernji.hr