U petnaest srednjih škola diljem Hrvatske postoje zanimanja za koje se u ljetnom upisnom roku nije prijavio ni jedan jedini učenik. U Zagrebačkoj županiji Srednja škola Ivan Švear u Ivanić-Gradu nije imala nijednu prijavu za pomoćnog bravara, kao ni Industrijsko-obrtnička škola Nova Gradiška u Brodsko-posavskoj županiji. Strukovna škola Sisak u Sisačko-moslavačkoj i Mješovita industrijsko-obrtnička škola Karlovac u Karlovačkoj ostale su bez prijava za pomoćne pekare, a Srednja strukovna škola Varaždin u Varaždinskoj županiji za pomoćne vrtlare i stolare.
U Primorsko-goranskoj županiji učenici nisu bili zainteresirani za zanimanje alatničar u Srednjoj školi Vladimir Nazor u Čabru, a u Industrijsko-obrtničkoj školi Virovitica u Virovitičko-podravskoj županiji prazna je ostala rubrika za upis za pomoćne kuhare i slastičare. U Srednjoj školi Gračac u Zadarskoj županiji nije bilo kandidata za bravare i dimnjačare. Nitko se nije javio ni za prodavača, s nastavom na mađarskom jeziku, u Prosvjetno-kulturnom centru Mađara u Hrvatskoj u Osijeku, kao ni za glazbenika u Glazbenoj školi Ivana Lukačića u Šibeniku. Ta škola u Šibensko-kninskoj županiji također nije zabilježila nijednu prijavu za cvjećara po prilagođenom programu. Kandidata za upis u glazbenike nije bilo ni u Glazbenoj školi Zlatka Balokovića u Zagrebu i u Glazbenoj školi Zlatka Grgoševića u Sesvetama.
U Vukovarsko-srijemskoj županiji bez prijava je ostala Srednja strukovna škola Vinkovci za zanimanje pomoćni soboslikar i ličilac, Srednja škola Jure Kaštelan iz Omiša u Splitsko-dalmatinskoj županiji za pomoćnog kuhara i slastičara, a Gospodarska škola Čakovec u Međimurskoj županiji za tehničara modelara obuće i kožne galanterije, za kojeg školovanje traje četiri godine. Ostalo su uglavnom trogodišnja zanimanja.
djeca pametnija od onih koji osmišljavaju obrazovanje. ako se već školuju i uče, onda neka to bude za konkretna zanimanja a, ne za tobožnja pomoćna gdje ih u konačnici očekuje isti posao samo manja plača.