Koronavirus U SVIJETU

Uvode restriktivne mjere: Zbog naglog porasta zaraženih dio Irske ponovno u karanteni

Foto: /XINHUA/PIXSELL
Koronavirus u Irskoj
Foto: Reuters/PIXSELL
Koronavirus u Londonu
07.08.2020.
u 23:04
Pandemijom koronavirusa najteže pogođena azijska zemlja, Indija, u petak je objavila podatke o rekordnom dnevnom broju novozaraženih većem od 60 tisuća, pa ukupan broj slučajeva zaraze ondje iznosi više od dva milijuna
Pogledaj originalni članak

U svijetu je zabilježene skoro 19 milijuna zaraženih koronavirusom. Broj oboljelih u Africi premašio je u petak milijun, a više od polovice slučajeva registrirano je u Južnoafričkoj Republici, prenose svjetske agencije.

23:00 - Stanovnici triju okruga u Irskoj ponovo će u karantenu nakon naglog porasta broja zaraženih koronavirusom, rekao je u petak premijer Micheal Martin izlažući te prve restriktivne mjere što se uvode u Irskoj na lokalnoj razini.

Od ponoći stanovnici Kildarea, Laoisa i Offalyja, oko 368.000 ljudi, ne mogu napustiti te okruge, osim u iznimnom slučaju.
Rukovodeći se preporukom zdravstvenih vlasti, "vlada je odlučila u tim okruzima od ponoći uvesti stanoviti broj restriktivnih mjera u iduća dva tjedna", rekao je Martin u izjavi na televiziji.

"Stanovnici mogu napuštati okruge samo radi posla ili drugog važnog razloga", dodao je.

22:25 - Crna Gora se u borbi protiv koronavirusa nalazi u prijelomnom trenutku i sada bi se epidemija trebala početi smirivati, rekao je u petak vodeći crnogorski epidemiolog Boban Mugoša, objavljujući da je Covid-19 potvrđen kod 69 osoba u posljednja 24 sata.   

"Danima se događa da je broj zaraženih na razini od 15 posto testiranih, što govori da smo došli do granice gdje je prelomni trenutak i da će se epidemija najvjerojatnije početi smirivati. To zavisi samo od našeg ponašanja koje uvjetuje širenje infecije", rekao je Mugoša.

On je priopćio da je od posljedica koronavirusa u posljednja 24 sata umrla jedna osoba, odnosno ukupno 52 od sredine lipnja.

20:00 - Norveški ministar zdravlja preporučio je u petak Norvežanima da izbjegavaju sva putovanja u inozemstvo, čak i u zemlje s malim brojem oboljelih od Covid-19, kako bi se spriječilo ponovno širenje zaraze.

„U Norveškoj još ima malo zaraženih, ali vidimo povećano širenje zaraze u zemljama koje su imale kontrolu nad svojim situacijama”, rekao je ministar Bent Hoie na konferenciji za novinare.

Premda nije članica EU-a, Norveška je članica schengenske zone bez unutarnjih graničnih kontrola. Imala je neke od najstrožih ograničenja putovanja u Europi u ranoj fazi pandemije prije nego što ih je od lipnja postupno ukinula.

Vlada je uz to odlučila i da barovi i restorani više neće smjeti posluživati alkohol nakon ponoći, rekao je Hoie.

15:52 - Tijekom posljednja 24 sata u Srbiji je preminulo osmero oboljelih od koronavirusa, a među 9.922 analizirana uzorka na koronavirus ih je 276 bilo pozitivno, službeni su podaci srbijanskog Ministarstva zdravstva.

12:37 - U protekla 24 sata u BiH je preminulo devet osoba, a zabilježeno je 282 novozaraženih

12:15 - U Sloveniji je u zadnja 24 sata sa  753  testiranja potvrđeno 10 novih zaraza koronavirusom, pet manje nego prethodni dan, objavila je u petak slovenska vlada.

Broj zaraženih od početka epidemije time se povećao na 2233. U zadnja 24 sata nije bilo novog smrtnog slučaja, pa ukupan  umrlih zbog Covida-19 i dalje ostaje 125.

11: 22 - Prema podacima Ministarstva zdravlja u Austriji je u petak prijepodne zabilježeno 141 slučaj nove zaraze u protekla 24 sata, nešto više nego dan prije, kada ih je bilo 130, te 94 novoozdravljenih. Od trenutačno 1.427 aktivno oboljelih koronavirusom, njih 118 je na bolničkom liječenju, od čega 25 u intenzivnoj njezi. Podaci također pokazuju da je od početka pandemije 25. veljače do petka prijepodne u Austriji zabilježeno 21.771 Covid-19 oboljelih, 19.690 izliječenih i 720 preminulih.

Testirano je 947.305 osoba sa - i bez Covid-19 simptoma. Ono što je posljednjih dana i tjedana vidljivo kod koronavirusa u Austriji je njegovo „gore-dolje“ dvoznamenkasto i troznamenkasto kretanje, koje stvara određenu nesigurnost i oprez kada se govori mogućem dolasku drugog vala zaraze. Kako bi spriječila da u jesen i zimu Austriju zapljusne drugi val zaraze koronavirusom, austrijska je Vlada, odnosno ministar zdravlja Rudolf Anschober u petak sa svojim stručnim timom u kojem su bili Daniela Smied (AGES), Herwig Ostermann („Zdravlje-Austrija GmbH), Ulrich Herzog (voditelj kriznog stožera u Ministarstvu zdravlja) predstavio na konferenciji na novinare u Beču koncept funkcioniranja tzv. „korona-semafora“ i pustio ga i službeno u dvotjedni probni pogon.

Korona-semafor će pokazivati najvažnije parametre zaraze na regionalnoj tj. pokrajinskoj i lokalnoj razini, sve do pojedinih općina i stambenih okruga. Jednom riječju davati pregled regionalnih i lokalnih ograničenja. I to uz pomoć četiri boje, crvene, narančaste, žute i zelene pokazivat će stupanj sigurnosti odnosno opasnosti od Covid-19 zaraze. Znanstvene i ostale kriterije te preporuke za rad korona-semafora uglavila je posebno od Vlade utemeljeno Povjerenstvo izradivši poseban znanstveni katalog za praktičnu upotrebu, o kojem posljednju riječ, nakon što bude testiran i provjeren u praksi, ima politika, bolje rečeno devet austrijskih pokrajinskih poglavara. „Korona-semafor ide odmah u dvotjedni probni pogon, a s početkom nove školske godine, a u jesen bi trebao početi s normalnim radom“ istakao je ministar Anschober. „To nam je neophodno potrebno jer naravno da u jesen, nakon otvaranja granica i povratka s ljetnih odmora treba računati s više slučajeva zaraze i više rizika, jer će ljudi više boraviti u zatvorenim prostorima“, istakao je ministar zdravlja dodavši: „Zato svim snagama treba suzbiti taj drugi val i širenje zaraze“. Anschober je napomenuo da s početkom školske godine u jesen počinje i četvrta faza borbe protiv koronavirusa. „Biti će to veliki izazov ne samo za nas nego i cijelu Europu, koji će dugo trajati, sve dok se ne pronađe cjepivo i lijekovi“, poručio je. Za razliku od Njemačke gdje je sličan semafor usmjeren samo na nove slučajeve zaraze koronavirusom, u Austriji bi korona-semafor trebao pokazivati 7-dnevni razvoj broja novozaraženih, raspoložive bolničke kapacitete, stanje i analizu klastera zaraze te postotak pozitivno Covid-19 testiranih slučajeva od najviše savezne do najniže lokalne razine.

11:00 - Pandemijom koronavirusa najteže pogođena azijska zemlja, Indija, u petak je objavila podatke o rekordnom dnevnom broju novozaraženih većem od 60 tisuća, pa ukupan broj slučajeva zaraze ondje iznosi više od dva milijuna.

Po neslavnom je rekordu treća zemlja po broju zaraženih u svijetu, a ispred nje su samo Sjedinjene Države i Brazil. S obzirom na to da se zaraza nastavlja širiti po manjim gradovima te u ruralnim dijelovima zemlje, stručnjaci smatraju da će epidemija u Indiji svoj vrhunac dosegnuti tek za nekoliko mjeseci, dodatno opterećujući otprije preopterećen zdravstveni sustav.

Indijske vlasti suočavaju se s brojnim žarištima u zemlji u kojoj živi 1,3 milijarde ljudi. "U državi veličine Indije epidemija se širi u različitim fazama i ima brojna žarišta", rekao je Rajib Dasgupta, voditelj Centra za socijalnu medicinu i zdravlje Sveučilišta Jawaharlal Nehru u New Delhiju.

Ministarstvo zdravstva u petak je izvijestilo o 62.538 novih slučajeva zaraze i o dosad ukupno 2,03 milijuna zaraženih.

Od sredine lipnja u Indiji se dnevno u prosjeku evidentira oko 50.000 nozaraženih, a stručnjaci upozoravaju na prenisku stopu testiranja koja prosječno iznosi 16.035 testiranja na milijun stanovnika.

Vladu tješi relativno niska stopa smrtnosti koja iznosi oko 2 posto. Od posljedica covida-19 u toj je zemlji dosad umrlo 41.585 stanovnika, no treba napomenuti da se taj broj odnosi samo na osobe koje su testirane na virus.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.