U Austriji postoji znatna socijalno-dohodovna nejednakost i sve veće razlike između bogatih i siromašnih pokazalo je izvješće austrijskog Ministarstva socijalne skrbi, objavljeno u srijedu u Beču. Isti izvor navodi da je posebno uznemirujuća dohodovna nejednakost i kako je jedan od temeljnih uzroka nejednakosti i socijalne nepravde u ovoj alpskoj zemlji.
Podaci pokazuju da su u razdoblju od 2000. do 2010. godine plaće i primanja u prosjeku rasla za 3 posto godišnje, a dobit i imetak za 4,5 posto. Posebno alarmantan podatak je evidentna nejednakost ostvarenih prihoda među zaposlenima: na petinu onih na vrhu ljestvice koji strahovito puno zarađuju otpada čak polovicu sveukupnih primanja, a na one s dna ljestvice tek 2 posto. U posljednje desetljeće visokoobrazovana radna snaga, posebno financijski menadžeri i oni koji su uživali u bumu ICT i mobilne telefonije, svojim su se golemim primanjima još više odmakli od siromašnih.
U izvješću se navodi kao socijalnu nejednakost povećava i stopa oporezivanja plaće i ostalih primanja koja je znatno viša od one kojom se oporezuje imovina. Ističe se kako zvona zovu na uzbunu jer je čak petina Austrijanaca došlo na granicu siromaštva. U 2013. godini bilo ih je 1,5 milijun od ukupno 8,4 milijuna stanovnika, odnosno 18,8 posto, što je nešto više nego 2012. Riječ je uglavnom o samohranim majkama, stranim doseljenicima, invalidima i osobama s niskim stupnjem obrazovanja. Analitičari tvrde da je na rast socijalne nejednakosti i siromaštva utjecala i porasla nezaposlenost, pogotovo dugotrajna nemogućnost nalaženja posla kao i sve veći broj osoba koje rade na slabo plaćenim i nesigurnim poslovima, kao i porast troškova života.
Oko 600 tisuća Austrijanaca mora čak 40 posto svojih primanja dati za stanarinu, grijanje i struju. Nakon objavljenog izvješća oglasio se je i austrijski ministar socijalne skrbi, socijaldemokrat Rudolf Hundstorfer koji traži da austrijska Vlada u sklopu planirane porezne reforme za 2015. godinu hitno rastereti sloj stanovništva s niskim i najnižim primanjima u zemlji, čiji je broj porasta za 16 posto, te dodatno oporezuje bogate. Predbacio je ''narodnjacima“ (ÖVP), koalicijskom partneru socijaldemokrata (SPÖ) što se protive uvođenju poreza na bogatstvo.
>>Evo kako je Austrijska središnja banka upozoravala na kredite u 'švicarcima'
Fotografija u prilogu govori o golemom Hrvatskom izvozu. Jer ocito kontejnere izvozimo u Grac i Bec. Ili mozda cistoca tamo ostavlja kontejnere dok se ne napune, pa onda otvara ovdje, tek tako, kako bi ovi koji kopali imali bolji izbor? Koja degutantna kombinacija clanka i fotografije.