PRIJEDLOG Čelnik SDA očekuje oporbu u razgovorima

U Banjoj Luci posljednji sastanak prudske trojke

12.06.2009.
u 23:02
Pogledaj originalni članak

Svjestan sam da će se i nakon ovoga sastanka pronaći dušebrižnici koji će me kritizirati zašto sam išao u Banju Luku razgovarati s Dodikom jer se tumači da vuče korake kojima krši Daytonski sporazum.

No, bez obzira na sve, ja smatram da razgovori nemaju alternativu, rekao je, komentirajući preksutrašnje okupljanje prudske trojke, predsjednik SDA Sulejman Tihić. Time je odgovorio na pitanje je li ovo najbolji trenutak za otvaranje nove faze u pregovorima te potvrdio svoju opredijeljenost na ustrajanju oko postizanja dogovora o svim pitanjima koja su se našla u Prudskome sporazumu, uključujući i ustavnu reformu.

Uključivanje drugih
No, kako bi se dobila potrebna parlamentarna većina za potporu reformama, po Tihiću je potrebno uključiti i druge stranke iz vladajuće većine, ali i oporbe u pregovore. - Mislim kako bi sastanak u Banjoj Luci mogao biti posljednji prudske trojke te da treba u razgovore uključiti i druge stranke poput SBiH, HDZ-a 1990., ali i oporbe poput SDP-a ili SDS-a, rekao je Tihić za Večernjak.

Kako bi se izbjegle buduće različite interpretacije zaključaka takvih sastanaka prema njemu je potrebno sudjelovanje i visokoga predstavnika Valentina Inzka. Tihić je sutrašnji susret zamislio kao pripremni za buduće korake. Predložit će da se utvrdi sadržaj, ali i dinamika za postizanje dogovora koji bi uključivali ustavnu materiju, ali i reguliranje pitanja državne imovine, popisa pučanstva, povratka prognanika te integracija u EU i NATO. Upitan je li još uvijek aktualan prijedlog o unutarnjem preustroju zemlje na četiri teritorijalne jedinice, Tihić je bio diplomatičan ističući da svim budućim razgovorima treba pristupiti bez posebnih preduvjeta.

Prvo lakše teme
Po njemu bi recept za uspješan dogovor moglo biti dogovaranje od ‘lakših do težih tema’. Čelnik HDZ-a BiH Dragan Čović smatra da je potrebno što prije postići dogovor o rasporedu nadležnosti države i teritorijalnih jedinica što je ključno za ustavnu reformu.

Pogledajte na vecernji.hr