SIROMAŠTVO I JEDNAKOST

U europskom smo prosjeku prema dohodovnim nejednakostima, no tu se ne računa dohodak od imovine

Foto: Filip Kos/PIXSELL
U europskom smo prosjeku prema dohodovnim nejednakostima, no tu se ne računa dohodak od imovine
03.07.2019.
u 18:23
Petina Hrvata s najnižim dohocima prima pet puta manje od skupine čiji su dohoci među najvišima u zemlji. U Sloveniji je ta razlika jedan prema 3,4, Bugarskoj 7,7
Pogledaj originalni članak

Hrvatska se prema dohodovnim nejednakostima nalazi na razini europskog prosjeka. Petina populacije s najvišim dohocima zarađuje 5 puta više od petine populacije s najnižim dohocima u zemlji, navodi Državni zavod za statistiku u najnovijim pokazateljima siromaštva za 2018 godinu.

Kvintilni omjer za 2018. iznosi 5 te posljednje tri godine stagnira.

Gdje je imovina

Najveći raspon petine najbolje i najslabije plaćenih imali smo 2011. godine i iznosio je 5,6, ali se od tada smanjuje. Najslabije izražene dohodovne nejednakosti imaju Slovenija, Češka, Finska, Slovačka i Island gdje petina najbolje plaćenih zarađuje tek oko tri puta više od građana s najnižim dohocima. U Sloveniji je to 3,4 puta. Na drugom su kraju Baltičke zemlje te Bugarska i Rumunjska gdje je ta razlika jedan prema sedam do jedan prema osam!

– U Hrvatskoj posljednjih godina dolazi do blagog smanjenja ekonomske nejednakosti prema dohodovnom cenzusu što se može pripisati povećanju neoporezivog dohotka i minimalne plaće, komentira Zdenko Babić, profesor na Pravnom fakultetu. Usporedba s prethodnim godinama pokazuje nešto brži tempo povećanja nižih dohodaka.

Prosječna se plaća prošle godine kretala oko 6 tisuća kuna neto, a prosječna mirovina oko 2400 kuna. Dvije trećine zaposlenih u zemlji zarađuje manje od prosjeka. Državni zavod za statistiku navodi da je prva petina građana s najnižim ekvivalentnim dohocima lani raspolagala s prosječnih 30 tisuća kuna godišnjeg dohotka, dok su u petom najbolje plaćenom razredu (kvintilu) bila kućanstva čiji je ekvivalentni dohodak bio više od 76 tisuća kuna.

– Mi se prema pokazatelju dohodovne nejednakosti svrstavamo u srednje nejednako društvo, ali osim dohotka trebalo bi uzeti u obzir i imovinu – ističe Babić.

– U uređenim društvima zbroj dohodaka kroz određeni vremenski period trebao bi biti jednak imovini, ali kod nas to nije slučaj, a slično je i u Španjolskoj, Portugalu, Grčkoj. To su zemlje s tradicionalno velikim udjelom sive ekonomije ili visokih prihoda od rente – ističe Babić i dodaje da su, zbog imovinske rente, stvarne ekonomske nejednakosti u Hrvatskoj bitno veće nego što to sugeriraju uobičajeni alati za mjerenje nejednakosti kvintilni omjer i Ginijev koeficijent.

Nisu iste šanse za sve

– Možete imati dvije obitelji s istim dohocima u Slavoniji i Dalmaciji i jednim 15-godišnjim djetetom. Ako obitelj u Dalmaciji posjeduje tri nekretnine i iznajmljuje ih, tada se ne može reći da ta dva djeteta imaju iste šanse – ističe Babić i dodaje da je Hrvatska propustila priliku da intervenira oporezivanjem imovine. Dohodak od rada kod nas je jače opterećen od dohotka od imovine.

Plaće u Zagrebu

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.