DOMOVINSKI RAT

U Ilači otkriven spomenik stradalim mještanima sela

Foto: Goran Ferbežar/PIXSELL
U Ilači otkriven spomenik stradalim mještanima sela
24.09.2014.
u 18:29
Svako mjesto gdje je prolivena krv za slobodnu i neovisnu Hrvatsku treba obilježiti na dostojan način, rekao je pukovnik Pero Perić
Pogledaj originalni članak

U Ilači, selu u blizini granice sa Republikom Srbijom, danas je na 23. obljetnicu okupacije i stradanja otkriveno spomen obilježje u spomen na 26 mještana sela poginulih u Domovinskom ratu. Kameni spomenik s imenima 26 žrtve Ilače iz 1991. podignut je u samom središtu mjesta, a otkrila su ga djeca Osnovne škole Ilača, pukovnik Pero Perić, predstojnik Ureda župana Marinko Beljo i načelnik općine Tovarnik Ivan Soldo.

Prigodom otkrivanja spomenika vukovarski branitelj i umirovljeni Perić je rekao kako svako mjesto gdje je prolivena krv za slobodnu i neovisnu Hrvatsku treba obilježiti na dostojan način. Dodao je i da će spomenik biti ponos svih branitelja i mještana s obzirom na značenje Ilače u hrvatskoj povijesti.

- Spomen obilježjem sačuvati ćemo trajnu uspomenu budućim generacijama na hrabrost onih kojih više nema, rekao je Perić.

Ideja o obilježavanju spomena na žrtve Ilače u Domovinskom ratu inicirala je Udruga dr. Ante Starčević - Tovarnik. Za potrebe izgradnje spomen obilježja 2012. godine je Luka Markić, vlasnik tvrtke Markam-G, donirao Udruzi kamene stijene iz kamenoloma u blizini Splita. Otkrivanje spomen-obilježja upriličila je Udruga branitelja Vukovarske  4. bojne 3. gardijske brigade na čelu s predsjednikom umirovljenim pukovnikom Perom Perićem te  općina Tovarnik s načelnikom Ivanom Soldom.

>> Jedan spomenik za poginule u tri rata

'PREDSTAVILI SU NAS KAO EKSTREMISTE'

Srbija hrvatske studente prozvala špijunima, a danas ih na granici 'počastila' i uputila poruku

- Pod krinkom pitanja 'kako nam je u Beogradu' htjeli su nas uvući u temu prosvjeda kada je i nastala video izjava koju su njihovi mediji koristili. Predstavili su se kao 'turističko-nacionalna televizija, da se emitiraju na RTS-u a zapravo su bili Informer. Pratili su nas svugdje, bilo je to vrlo neugodno, kao i njihovo praćenje. Pogotovo ispred ulaza njihovog Elektrotehničkog fakulteta gdje se puno slika, no to je i jedini ulaz u njihov KST. Općenito je osjećaj u Beogradu bio jeziv i neugodan, pričaju nam hrvatski studenti

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.