Iako je jutros objavljena vijest kako u Letovaniću opasnost od poplave još traje, s terena demantiraju informacije o novom puknuću nasipa. Riječ je o nasipu koji je puknuo prije nekoliko dana, o čemu je Večernji pisao, a na čijoj se sanaciji radi.
Kuće više nisu ugrožene, a rijeka Kupa opada kao i razina poplavnih voda. U odnosu na prekjučer razina Kupe niža je za metar i pol.
Iz Hrvatskih voda oglasili su se o aktivnostima koje su poduzete, a njihovo priopćenje donosimo u cijelosti:
Tijekom noći sa nedjelje na ponedjeljak dovezene su i montirane tri agregatne pumpe Hrvatskih voda na čep. br. 1 u naselju Letovanić, za prebacivanje preljevnih voda iz ribnjaka u Kupu, a četvrta agregatna pumpa dopremljena je i započela sa pumpanjem u 23 sata u ponedjeljak, te nije došlo do plavljenja objekata u naselju. Iste rade do daljnjeg kako bi se što prije evakuirale poplavne vode iz sela.
Na čepu br. 2 i br. 3 radile su traktorske crpke.
U ponedjeljak čamcem je izvršen obilazak ribnjaka, uz pomoć mještana koji dobro poznaju područje, i detektiran otvor bočnog nasipa dužine oko 20 metara kroz koji su visoke vode Kupe još značajno utjecale u ribnjak. Tijekom toga dana izvršeno je krčenje krune zapuštenog bočnog nasipa u dužini oko 550 m, obišlo se mjesto prodora, izmjerilo dubine vode i dogovorilo način i tehnologiju sanacije.
Mjesto prodora je udaljeno oko 200 m od početka nasipa na spoju sa tvrdim putem, a dolazak do istog moguć je trenutno samo po kruni nasipa te je jutros započelo zatvaranje prodora nasipa izradom obuhvatnog nasipa od vreća napunjenih pijeskom kao privremenog objekta, jer je na lokaciji prodora voda napravila rupu dubine oko 5 m.
Započete su pripreme za zatvaranje ulaska visokih voda Kupe kroz most na državnoj cesti preko potoka Obed i ugrožavanja prodora bočnog nasipa ribnjaka. Pregradni nasip ribnjaka neposredno uz selo Letovanić već nekoliko godina Hrvatske vode ojačavaju i nadvisuju vrećama napunjenim pijeskom, zajedno sa Općinom Lekenik, kako bi spriječili prelijevanje voda iz ribnjaka u selo i osigurali stabilnost nasipa. Nasipi ribnjaka nisu u sustavu obrane od poplava, odnosno u Državnom planu obrane od poplava, a prema našim podacima nikada nisu niti bili.
Kada se stvore povoljni uvjeti (prestanak oborina) sanirati će se:
- pregradni nasip ribnjaka neposredno iznad sela u cijeloj dužini od oko 150 m
- bočni nasip u cijeloj dužini od oko 750 m i prodori, stoji u priopćenju.
>>Voda preplavila nasipe, ugrožene obiteljske kuće
Sve će nas voda odnijeti. Novac se troši na vojsku birokrata i parazita i onda nema za nasipe, pruge, ceste... Vladi i lokalnim vlastima treba u što većoj mjeri ukinuti pristup našem novcu jer nisu u stanju raspolagati njime. Poreze treba drastično rezati, ne samo ova kozmetika na plaće.