reagiralo i Vijeće Europe

U Mađarskoj prihvaćen 'koronazakon'. Mnogi ga kritiziraju, tvrde da vodi u diktaturu

Foto: Bernd Von Jutrczenka/DPA/PIXSELL
Hungarian Prime Minister Orbán meets Schaeuble
Foto: Bernd Von Jutrczenka/DPA/PIXSELL
Hungarian Prime Minister Orbán meets Schaeuble
Foto: Bernd Von Jutrczenka/DPA/PIXSELL
Hungarian Prime Minister Orbán meets Schaeuble
30.03.2020.
u 17:11
Zakonom je parlament potvrdio produljenje izvanrednog stanja bez jasno navedenog trajanja što će Orbanu omogućiti da u doba epidemije vlada izvršnim uredbama
Pogledaj originalni članak

Mađarski premijer Viktor Orban osigurao je sebi u ponedjeljak izvanredne ovlasti neograničenog trajanja pošto je parlament s većinom zastupnika njegove stranke prihvatio tzv. "koronazakon" koji kritiziraju oporba i skupine za ljudska prava.

Orban je u desetljeću na vlasti postupno povećavao svoje ovlasti, a najnovijim zakonom parlament je potvrdio produljenje izvanrednog stanja bez jasno navedenog trajanja što će premijeru omogućiti da u doba epidemije vlada izvršnim uredbama, piše Reuters.

Zakon izglasan sa 137 glasova 'za' i 53 protiv, predviđa kaznu zatvora do pet godina za širenje "lažnih vijesti" o virusu ili mjerama vlade, a meta takvih optužba redovito su danas već rijetki neovisni mediji u Mađarskoj, piše agencija France presse.

Pravdajući se epidemijom koronavirusa, nacionalkonzervativna vlada si je prihvaćenim zakonom zacementirala kontrolu nad zemljom, kažu kritičari u Mađarskoj i inozemstvu.  

Zakon je pretjeran odgovor na krizu, kaže oporba, a neki oporbeni zastupnici nazvali su ga "državnim udarom", odnosno "putem u diktaturu".

Neovisni zastupnik Akos Hadhazy nazvao je zakon "zamkom za oporbu" koju vlada optužuje da "stoji na strani virusa". 

Devet organizacija za medijske slobode pozvalo je čelnike Europske unije da osude zakon "koji guši temeljna prava i medijske slobode".

Kritikama su zakon dočekale i skupine za ljudska prava te Vijeće Europe.

"Neograničeno i nekontrolirano izvanredno stanje ne može jamčiti poštivanje temeljnih načela demokracije", reagiralo je Vijeće Europe, najstarija i vodeća europska organizacija za ljudska prava koja upozorava da zakon nema vremenski rok.

No vladin glasnogovornik Zoltan Kovacs ustvrdio je da je zakon ipak vremenski ograničen jer ga parlament može opozvati kao uostalom i sama pandemija jer "će ona, nadajmo se, jednog dana završiti".

Sve te kritike bore se "protiv izmišljenih neprijatelja i nemaju veze sa stvarnošću", tvrdi ministrica pravosuđa Judit Varga.

Sam Viktor Orban na sve odmahuje rukom.

"Jasno sam rekao europskim gunđalima da nemam vremena razgovarati o pravnim pitanjima, u raspravi bez sumnje strastvenoj, ali teoretskoj", jer je sada važno "spašavati živote, rekao je.

Na samom početku epidemije, premijer Orban je optužio imigrantsku propagandu za širenje virusa pa čak tvrdio da su "uglavnom stranci donijeli bolest".

Mađarska je zatvorila svoje granice za ulazak stranaca i uvela mjere ograničenja kretanja. Zemlja od 9,7 milijuna ljudi u ponedjeljak je imala 447 zaraženih, od kojih 15 žrtava.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 15

LL
lijepa_li si
17:50 30.03.2020.

do sada se uvijek pokazalo da je u pravu. vrijeme će i ovu odluku ocjeniti . zakon vrijedi samo za vrijeme pandemije, spominjati diktaturu je pretjerano.

AB
abokatstir
21:16 30.03.2020.

Sreća je Mađara što imaju takvu osobu u ovoj krizi koja vodi državu. Nema govora o diktaturi jer ga razapinju svi nesposobni levi političari EU. Njemu je to moguće jer su Mađari lustrirali komunističke zločince i imaju mađarske medije. Mi to na žalost nismo, Još uvijek smo u komunističkom sužanjstvu

AN
Andrej07
19:36 30.03.2020.

Što bi jadni Mađari i Poljaci bez silnih dušebrižnika i "prijatelja" sa zapada.