Istraživanje

U materijalima za pakiranje hrane preko 4000 različitih kemikalija

Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
U materijalima za pakiranje hrane preko 4000 različitih kemikalija
01.05.2014.
u 12:29
- Samo tvari koje je Europska agencija za sigurnost hrane ocijenila sigurnim mogu se upotrebljavati u materijalima u dodiru s hranom - odgovorili su iz EK
Pogledaj originalni članak

U materijalima za pakiranje i pohranjivanje hrane koristi se preko 4000 različitih kemikalija. Pokazalo je to istraživanje koje je sažeto u stručnom medicinskom časopisu Journal of Epidemiology and Community Health, a koji je nedavno objavio podatke kako uobičajena ambalaža za pakiranje i pohranjivanje hrane sadrži kemikalije koje mogu biti opasne za ljudsko zdravlje. Tako je formaldehid, koji je dokazano kancerogen, prisutan u malim količinama u plastičnim bocama i posuđu, a koriste se i hormonski disruptori poput bisfenola A, tributilina i triklosana, tvari koje narušavaju normalno lučenje hormona u organizmu.

To je potaknulo i dr. Biljanu Borzan da uputi pitanje Europskoj komisiji navodeći kako je najveći problem u nedostatku sveobuhvatnih znanstvenih istraživanja koja bi dovela u vezu ili odbacila povezanost dugoročne izloženosti takvim materijalima i raznih bolesti. - Iako znamo da su neke od tih tvari općenito štetne za ljudsko zdravlje, nije poznato u kolikoj mjeri i kojim koncentracijama. Dok nam na raspolaganju ne budu takvi podaci, štetne kemikalije bit će potencijalna opasnost - naglasila je Borzan.

Europska komisija na pitanje SDP-ove europarlamentarke odgovorila je kako su svjesni rasprave o potencijalnim negativnim zdravstvenim učincima na ljudsko zdravlje prisustva kemikalija u ambalaži za hranu kao i tvrdnji da možda postoji veza između pojave određenih kroničnih bolesti i upotrebe nekih materijala koji dolaze u dodir s hranom.

- Međutim, nije utvrđena uzročna veza. Jedan od razloga je i nedostatak znanstvenih metoda u epidemiološkim studijama koje to omogućuju. Sustav zaštite javnog zdravlja u ovom se području temelji na Uredbi EZ s mjerama zaštite kako bi se osiguralo da materijali i predmeti u dodiru s hranom, a koji se stavljaju na tržište EU, ne ugrožavaju ljudsko zdravlje - stoji između ostaloga u odgovoru EK europarlamentarki Borzan. Odgovarajući, napominju također, kako za određene materijale u dodiru s hranom postoji posebno usklađeno zakonodavstvo, primjerice za plastične boce.

- Samo tvari koje je Europska agencija za sigurnost hrane ocijenila sigurnim mogu se upotrebljavati u materijalima u dodiru s hranom - odgovorili su iz EK.

>> Biljana Borzan i Karolina Leaković među Petrinjcima

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar Carrera
Carrera
12:42 01.05.2014.

a ova je stvarno prozirna sa ovom samo-reklamom u predizbornoj kampanji, a bila je najgora hrvatska europarlamentarka i to svi znaju...hvalite me usta moja...