VAŽNIJE OD IZBORA

U NATO želi 56 posto Crnogoraca

Foto: Reuters/PIXSELL
U NATO želi 56 posto Crnogoraca
07.11.2015.
u 11:32
Na eventualnom referendumu o pristupanju Savezu glasovalo bi više birača nego na parlamentarnim izborima
Pogledaj originalni članak

Oko 56 posto građana Crne Gore opredijelilo bi se na referendumu za članstvo u NATO-u, dok bi 44 posto bilo protiv ulaska u Sjevernoatlantski savez, pokazalo je najnovije istraživanje agencije Ipsos Strategic Marketing.

Istraživanje je provedeno u razdoblju od 8. do 16. listopada na uzorku od 1015 punoljetnih građana Crne Gore, a kako piše podgorička Pobjeda, da je referendum bio održan u tom razdoblju, na birališta bi izašlo 75 posto punoljetnih građana Crne Gore. 

- Od svih opredijeljenih građana koji bi izašli na referendum, a takvih je tri četvrtine, 56 posto bi glasovalo za pridruživanje NATO-u, a 44 posto bi glasovalo protiv. Svaki četvrti građanin Crne Gore je ili neopredijeljen po pitanju pridruživanja NATO-u ili ima eksplicitno negativan stav po pitanju izlaska na referendum - kazao je tom podgoričkom dnevniku Marko Uljarević iz Ipsosa.

Zabilježen je i kuriorzitet. Prema riječima Uljarevića, na eventualnom referendumu o pristupanju Savezu, u ovom trenutku bi glasovalo više građana Crne Gore nego što bi se odazvalo na parlamentarne izbore na koje bi izašlo nešto manje od dvije trećine građana Crne Gore.

Istraživanje Ipsosa pokazalo je da rejting vladajuće Demokratske partije socijalista (DPS) premijera Mila Đukanovića raste i ona ima podršku 45 posto građana, što je za tri postotka više u odnosu na istraživanje od prije dva mjeseca.

Za oporbeni savez Demokratski front (DF), koji je prošlog mjeseca organizirao prosvjede, glasovalo bi svega osam posto građana, za Demos 13 posto, za URA i Socijalističku narodnu partiju po sedam, Demokratsku Crnu Goru šest, Socijaldemokratsku partiju četiri i Bošnjačku stranku tri posto.

>> Crna Gora u slijepoj ulici

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 38

Avatar kontraadmiraI
kontraadmiraI
14:41 07.11.2015.

SAD odnosno NATO želi u savezu Crnu Goru da se Putinu zatvori "ulaz" u Jadransko more, a za srbe je to sprječavanje "fizičkog" povezivanja Rusije sa Srbijom (morskim putem i zatim kopnom preko Crne Gore) čemu se protivi Srbija huškajući srbe u Crnoj Gori jer sve dok je Crna Gora izvan NATO-a Srbija može biti povezana s Rusijom, onog dana kad Crna Gora pristupi NATO-u Srbija ostaje "u obruču" okružena članicama NATO saveza bez mogućnosti "fizičkog" kontakta s Putinom koji želi zauzeti poziciju na jugu Jadranskog mora i uvući se kao klin u NATO okruženje, što nikad do sad nije imao u ovom dijelu Europe. Zbog svega se pojačava napetost oko Crne Gore kojoj se ubrzanim putem nastoji "urediti" članstvo u NATO-u.

Avatar Sidewinder
Sidewinder
11:55 07.11.2015.

Svatko normalan bježi od ruskog opančara. Rus zna donjeti jedino bijedu jad i zaostalost.

Avatar superhik74
superhik74
14:29 07.11.2015.

Pa kada je to tako (malo morgen) u cemu je onda problem napraviti referendum i dobiti stvarni postotak i uvaziti volju naroda.