Hrabri pripadnici 105. brigade dali su svoj život u kolovozu i rujnu 1992. braneći opstojnost, slobodu, pravo na život i pravo na dom hrvatskog naroda u bosanskoj Posavini. Stoga ovi poginuli časni ljudi zaslužuju naše puno poštovanje i divljenje – rekao je Željko Paun, predsjednik Udruge 105. bjelovarske brigade prilikom svečanog obilježavanja 31. obljetnice pogibije bjelovarskih branitelja u Slavonskom Brodu.
Bjelovarska brigada u bosansku je Posavinu stigla u ljeto 1992. godine, kada je veći dio tog područja već bio okupiran. Branili su ga zajedno s ostalim hrvatskim snagama. Zadaća taktičke grupe bila je obrana hrvatskog naroda na tom području. Povjesničari su danas podijeljeni oko toga je li taj zadatak uspješno izvršen nakon, po mnogima, čudnog slijeda događaja koji su rezultirali padom Posavine 6. listopada 1992.
Tijekom ratnih mjeseci na tom je području u relativno kratkom vremenskom intervalu život izgubilo 18 pripadnika bjelovarske brigade, od toga devetorica u samo jednom danu. U njihovu čast u Slavonskom Brodu podignut je spomenik ispred kojeg su u petak brojna izaslanstva položila vijence i zapalila svijeće.
- Kad se ovdje danas klanjamo i molimo kod ovog spomenika, nemojmo pritom zaboraviti i sve druge žrtve Domovinskog rata koje su svojom žrtvom kao i ove ovdje ostavile svima nama u srcu veliku bol. Ta bol i tuga i taj snažan osjećaj žaljenja za izgubljenim životima i nakon 31 godine još uvijek se iznimno osjeća i ostat će, uvjeren sam, još dugo u svima nama – istaknuo je Paun.
Brodsko-posavski župan Danijel Marušić rekao je kako su hrvatske županije povezane prijateljstvom, uspomenama, ali i nečim puno dubljim i jačim, a to je ljubav prema domovini. On se slikovito izrazio kako 18 hrvatskih vitezova koji ovdje mirno spavaju gleda u rijeku Savu koju Hrvati i vole i mrze. Vole je zato što tu žive, ali isto tako i mrze, upravo zbog ovakvih događanja.
- U Slavonskom Brodu poginuli je 28 djece, u Brodsko-posavskoj županiji život je izgubilo 750, a u Posavini, s lijeve i desne obale Save, više od tisuću branitelja. To su crne, nevjerojatne brojke. Nema stope Brodsko-posavske županije kao i cijele Hrvatske da nije natopljena krvlju hrvatskih branitelja. Oni su snivali slobodnu Hrvatsku, a mi i naša djeca danas živimo taj san - rekao je Marušić.
Pripadnici bjelovarske brigade prošli su mnoga bojišta, a najkobnijim se pokazalo ono u bosanskoj Posavini.
Bjelovarčani su na ovom području bili u dva navrata, prvi puta od 15. kolovoza do 1. rujna i drugi puta od 15. rujna do 29. rujna 1992. godine. U kolovozu je poginulo 16, a u rujnu dva pripadnika ove postrojbe. Spomen obilježje poginulim bjelovarskim braniteljima na obali Save podigli su 2007. godine gradovi Bjelovar i Slavonski Brod na inicijativu Udruge udovica poginulih hrvatskih branitelja Domovinskog rata.
>> VIDEO Grčka policija izdala nalog za huliganom iz tučnjave, poznato o navijaču kojeg kluba se radi
Bio sam u zapovjednistvu VP 103 HVO, nikad nisam vidio niti jednog Bjelovarca.