BEOGRAD - Srbija vrati svog veleposlanika u Podgoricu, a ministar vanjskih poslova Crne Gore pogrdno zaključi da "nije morao ni odlaziti". Hrvatski predsjednik ne stigne ni završiti rečenicu o iracionalnosti srbijanskog predsjednika, a na stol stigne demarš iz Beograda brže nego što je prihvaćena netom pružena ruka prijateljstva iz Zagreba. Beograd bi prihvatio deklaraciju o Srebrenici, ali brojni političari brzo u javnosti počnu negirati počinjeni genocid. I kad krenu nabolje, odnosi država u regiji potonu još brže, u još dublju jamu iz koje love tuđe greške i dokaze mržnje, piše beogradski Blic u temi dana naslovljenoj "U odnosima Srbije i susjeda vladaju cinizam i nepovjerenje".
Autor T. Spaić piše da iako su "bolji odnosi sa susjedima među prva tri mjesta među ciljevima svih država u regiji, ovaj cilj djeluje nedostižno zahvaljujući tome što nijedan od brojnih problema nije riješen, a svaki pokušaj rješavanja zaglibi se u međusobnom nepovjerenju i neizbježnim uvredama".
Neće trpjeti poniženja
Autor podsjeća i na izjavu srbijanskog šefa diplomacije Vuka Jeremića kako Srbija neće trpjeti poniženja aludirajući da je i takav stav kod susjeda shvaćen kao nespremnost na kompromise.
- Čim padne brzina europskih integracija, problemi u regiji izbiju u prvi plan zato što je situacija jako krhka. Upravo zato mi inzistiramo na brzim europskim integracijama. Srbija više ne pristaje na poniženja i ustrajat će na korektnom i ravnopravnom tretmanu u skladu s međunarodnim pravom i ranije preuzetim obvezama. Vjerojatno će biti potrebno još neko vrijeme, nadam se ne predugo, da se svi susjedi priviknu na tu činjenicu - izjavio je Jeremić.
Okosnica za regiju
- Kao dežurna tema između Hrvatske i Srbije, čiji odnos najviši dužnosnici EU ističu kao okosnicu za regiju, ispostavlja se tužba za genocid, piše Blic donoseći stav novinarke Vremena Tatjane Tagirov da "optužnice služe za internu upotrebu i jedne i druge strane".
I Hrvatska i Srbija u očekivanju su pravde, ali ona ne može doći dok se svaka država ne suoči sa svojim zločinima. U Srbiji još nije uhićen Ratko Mladić, a u Hrvatskoj se Tomislav Merčep, kao ugledan građanin, pojavljuje čak i u izbornim kampanjama, objašnjava Tanja Tagirov.
@arsenije , ja sam jako kritična kad je naša vlast u pitanju... al\' to mogu jer tu živim i to ne znaći da dozvoljavam da netko sa strane se petlja u stvari koje se tiću državljana HR. A ovo kaj Srbi sada \"trpe\" su sami krivi ..to su posljedice veliko srpske politike,, glete to vi i sammi znate..rat ste izgubili i rat ste vodili na tuđem teritoriju... kaj vam to fakat nije jasno?