Uz sudjelovanje stručnjaka iz Hrvatske i Europske unije u Vukovaru je jučer održan međunarodni skup o zapošljavanju osoba s invaliditetom. Prema najnovijim službenim podacima u Hrvatskoj je danas više od 530.000 osoba sa svim vrstama invaliditeta, od kojih je oko 250.000 onih koji su postali invalidi zbog neadekvatnih uvjeta rada. Rečeno je i da su mnogi od njih, iako još uvijek radno sposobni, otjerani u invalidske mirovine gdje primaju naknade od 1200 kuna mjesečno.
– Velik je problem što osobe s invaliditetom teško dolaze do posla i što poslodavci, ako imaju izbor, uvijek radije zapošljavaju "zdravu“ osobu. To je problem koji opterećuje sve invalide i koji se mora na neki način riješiti – rekao je Zorislav Bobuš, predsjednik Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske. Podsjetio je i na brojne poticaje koji se daju poslodavcima koji zapošljavaju osobe s invaliditetom kao što su oslobađanje od poreza i doprinosa, isplaćivanje 30 posto plaće tijekom godinu dana, razumna prilagodba radnoga mjesta i slično.
– To su zaista bitni poticaji koje poslodavci nažalost ne koriste mnogo. Dijelom je tome razlog i što nisu upoznati s njima, a to se također mora promijeniti. Mora se o tome više govoriti i pisati kako bi poslodavci bili upoznati s tim mjerama i motivirani da zaposle osobu s invaliditetom ako je to moguće – istaknuo je Bobuš. Ipak, službeni podaci govore da je u prvih šest mjeseci prošle godine zaposleno 20 posto više osoba s invaliditetom nego tijekom cijele 2010. godine.
Skupu u Vukovaru nazočio je i Javier Guemes, zamjenik izvršne direktorice EDF-a, koja okuplja 80 milijuna osoba s invaliditetom u Europi. Kao primjere u EU gdje se vodi kvalitetna skrb o osobama s invaliditetom Guemes je spomenuo Dansku, Nizozemsku i Španjolsku. Najavio je i da će ulaskom u EU Hrvatska morati dodatno voditi računa o zapošljavanju osoba s invaliditetom.
– Ulaskom u EU Hrvatska će morati podići stopu zapošljavanja na 75 posto. To znači da će i 75 posto osoba s invaliditetom, koje su sposobne za rad i žele raditi, morati zaposliti – rekao je Guemes.
U RH je 250.000 invalida zbog neadekvatnih uvjeta rada
Ekskluzivno! Naša glumica koja se udala za 26 godina mlađeg Nigerijca ustupila nam je fotografije s vjenčanja
Njihova ljubavna priča počela je kada je Petra otputovala u Afriku na odmor i tamo upoznala Maka. Vjenčali su se u Nigeriji nakon nekoliko mjeseci, a nakon niza birokratskih prepreka, Mak je stigao u Hrvatsku, gdje igra za Dugopolje.
Lomili su joj kosti, metalnim bičevima trgali kožu: Zbog svojih vještina proglašena je vješticom, a spasila ju je carica
Suđenje Herucini je bilo mučno i okrutno, karakteristično za procese protiv vještica tog doba. Odmah po uhićenju, Magda je zatvorena u tamnicu križevačkog suda gdje je započelo njezino ispitivanje
FOTO Suprug Blanke Vlašić nakon priznanja o otvorenom braku, objavio fotografiju u zagrljaju zanosne manekenke
Annelien je belgijska TV voditeljica, model i bivša nositeljica titule Miss Belgije 2007. Javnosti je poznata i po braku s belgijskim nogometašem i trenerom, Olivierom Deschachtom. Par se razveo 2019. godine.
Ova lampa zapalila je društvene mreže, a svatko je može imati u svom domu
Jeste li čuli za impact poduzetništvo? Zaludjelo je svijet, a i u Hrvatskoj ima sve više sljedbenika
Što je još gore, kod nas ima i puno zdravih i radno sposobnih u vojnim i braniteljskim mirovinama. U naponu snage vise po kladionicama i kafićima uz opravdanje da posla svakako nije bilo kada su odlazili u mirovine. Drugim riječima, tako se kupovao socijalni mir. To je mladež HSU-a.