Europska komisija u svojem se novom izvještaju posvećenom Hrvatskoj u jednom dijelu osvrće na ratne veterane. Pritom upozorava da se, umjesto podrške reintegriranju na tržište rada, tijekom mandata aktualne Vlade događa proširenje povlastica za branitelje. Komisija navodi da su njihove mirovine više nego dvostruko veće od običnih te da novi zakon ponovno otvara mogućnost registriranja statusa branitelja, smanjuje dob za njihov odlazak u mirovinu i proširuje prava članova njihovih obitelji da tu mirovinu naslijede. Sve je to suprotno ciljevima, koje EK inače preporučuje, o ujednačavanju kriterija za braniteljske povlastice s onima za druge socijalne naknade.
23 godine nakon rata
No, ako je suditi prema broju zahtjeva za priznavanje statusa ratnog vojnog invalida čak 23 godine nakon završetka Domovinskog rata, što je jedna od novosti omogućenih temeljem novog zakona, Plenkovićeva Vlada nesmetano nastavlja provoditi ono što je braniteljima i obećala, pod cijenu stvaranja novih korisnika mirovina. Tijekom siječnja i veljače, doznajemo u resornom ministarstvu, podneseno je ukupno 3955 zahtjeva za priznavanje statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata. Najveći broj odnosi se na zahtjeve na temelju psihe, njih 2247, te po osnovi psihe i ostalih bolesti, njih 1397, dok je zahtjeva za status po osnovi ostalih bolesti uputilo njih 311.
Ova brojka nije iznenadila nadležne, tvrdi Ivica Akmadža, voditelj Sektora normativnih poslova u Ministarstvu branitelja. Štoviše, kako kaže, taj je broj zahtjeva očekivan. Pritom podsjeća da je od 31. prosinca 2005. godine, nakon samo godinu dana od stupanja na snagu, zatvoren zakonski rok za ostvarivanje statusa HRVI-ja temeljem bolesti te da aktualna Vlada nakon 12 godina želi ispraviti nepravdu prema onima koji svoja prava unutar spomenute godine dana iz brojnih razloga nisu uspjeli ostvariti.
– Prema našoj evidenciji, oko 5000 branitelja već se godinama, kontinuirano liječi, među njima su i oboljeli od PTSP-a. Riječ je o onima koji su propustili rok za podnošenje zahtjeva, ali koji imaju medicinsku dokumentaciju i koji su čekali da Zakon stupi na snagu kako bi ostvarili status. Među njima je i određen broj ljudi koji je podnosio zahtjev u vremenu kada se to nije moglo pa im je zahtjev odbačen – kaže Ivica Akmadža dodajući kako ovaj put vremenski rok nije ograničen, kao što je to bilo po starom zakonu, na samo godinu dana pa se zahtjevi očekuju i nadalje.
– No, to ne znači da će taj status svi i ostvariti – tvrdi naš sugovornik.
Idući korak – mirovina
Naime, kako se pritom ne bi provukli oni koji to ničim ne zaslužuju, čemu smo svjedočili u godinama nakon rata, Vlada je ovoga puta propisala strogu, pa i poprilično kompliciranu proceduru za potencijalne korisnike invalidnina. Podnositelje zahtjeva najprije čeka stručna procjena u ovlaštenoj zdravstvenoj ustanovi, a potom i odlazak pred vijeće vještaka pri Zavodu za vještačenje i profesionalnu rehabilitaciju. Riječ je o posebnoj organizacijskoj jedinici koja će kandidate za status vještačiti u prvom i drugom stupnju. Nakon vještačenja Vijeća vještaka sa svom dokumentacijom reviziju tog mišljenja provodi vijeće viših vještaka, a nakon provođenja postupka revizije predmet se vraća na ured državne uprave koje, ovisno o nalazu i mišljenju, donosi rješenje o statusu hrvatskog ratnog vojnog invalida.
Prođu li uistinu rigorozna testiranja, valja reći i to da branitelje-invalide na kraju putu čeka uistinu simboličan iznos invalidnine. Primjerice, naknada za 20 posto utvrđenog invaliditeta iznosi tek 114 kuna, a za 40 posto, a takvih je najveći broj, iznosi samo 229 kuna. Branitelj s ostvarenom invalidninom može nastaviti raditi, ako mu zdravstveno stanje to dopušta, no invalidski mu status, što je još važnije, omogućuje “kandidaturu” za ostvarivanje mirovine, dakle, “padanja” na teret ionako bremenitog mirovinskog sustava, na što je upozorila i Europska komisija. Prvi zahtjevi za stručnu procjenu invaliditeta razmatrat će se već koncem ožujka.
U Škabrnji obilježena 26. godišnjica stradavanja hrvatskih branitelja i civila:
U javnosti se perfidno kritiziraju branitelji, a ne želi se znati da samo približno četvrtina ima neka prava, koja bi se mogla etiketirati kao "privilegije" (pravo na stan, invalidske mirovine i dr.) - dok je preko 3/4 njih ostalo bez bilo kakvih prava, izuzev prava na dionice iz Braniteljskog fonda kojima je protuvrijednost za 10 udjela, što je prosjek, dvije pizze ili tako nešto. I onda imate golemo soc. raslojavanje branitelja - s time da većina tzv. trouble makers (oni koji izazivaju politički na ulicama), po označavanju lijevih medija, pripadaju prvoj skupini. Dakle, ostvarili su prava koja su "nadstandardna", na temelju ovog ili onog zakonskog paragrafa, i onda kroje javno mnijenje povremenim akcijama. Za onu tihu veliku većinu se ni ne čuje niti zna - a da im nije lako svjedoči brojka o blizu 3 tisuće samoubojstava branitelja, o kojoj lijevi mediji naravno ni zuc. Tako da me ne bi čudilo da još invalidskih mirovina znači i još više bukača i koreografija i miješanja u politiku, ali RH se nije istinski pobrinula za tihu većinu branitelja koji su obespravljeni, još od lažiranja tvrdnji u tzv. zelenim gardijskim ugovorima iz smjera država, kad su branitelji prvi put izigrani iz smjera Vlada RH. Tako da nemojte nasjedati na medijsku halabuku - branitelji su zbrinuti, ali samo njih približno jedna četvrtina imaju neke privilegije nad pučanstvom. Ostali su dobili figu iz smjera RH!