POSKUPLJENJA NA SVE STRANE

Porazni rezultati inspekcije: Neke cijene porasle i do 80%, svaki treći nadzor otkrio prekršaj s cijenama

Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
Zagreb: Sastanak ministra Filipovića s predstavnicima trgovaca zbog neopravdanog podizanja cijena
Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
Zagreb: Sastanak ministra Filipovića s predstavnicima trgovaca zbog neopravdanog podizanja cijena
05.01.2023.
u 14:01
U uslužnim djelatnostima, povećanje se kreće od 10 do 80 posto, a turistički inspektori su u 151 nadzoru utvrdili 52 povrede odnosno povećanja cijena, od jedan do deset posto.
Pogledaj originalni članak

Vlada je u četvrtak donijela zaključak o provedbi načela zabrane neopravdanog povećanja cijena kojim obvezuje nadležne službe na pojačane kontrole cijena i nalaže da se neopravdano dignute cijene vrate na razine od 31. prosinca.

Zaključkom se obvezuju svi poslovni subjekti koji su povisili cijene roba i usluga protivno Zakonu uvođenju eura kao službene valute u RH, da revidiraju maloprodajne cijene svojih roba i usluga sukladno temeljnim načelima pravilima i zakonima i to tako da budu određene najviše do visine maloprodajnih cijena koje su vrijedile na Staru godinu, izvijestio je ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović

Radi praćenja tih zaključaka i radi sprečavanja negativnog učinka na potrošače zadužuju se Državni inspektorat, porezna i carinska uprava, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Ministarstvo zdravstva, Hrvatska narodna banka, HANFA, HROTE i Agencija za obalni i linijski promet da bez odgode provedu pojačani nadzor poslovnih subjekata.

Također se zadužuje Ministarstvo gospodarstva da intenzivira aktivnosti koje će omogućiti potrošačima praćenje cijena roba i usluga na različitim prodajnim i uslužnim mjestima radi potpunog, pravodobnog i cjelovitog informiranja potrošača.

Ministarstvo poljoprivrede zadužuje se za praćenje kretanje cijena poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.

Mikulić: U 31 posto nadzora utvrđeni prekršaji

Glavni državni inspektor Andrija Mikulić na Vladinoj je sjednici izvijestio da je u protekla dva dana provedeno 306 nadzora vezanih uz cijene te je utvrđeno 96 prekršaja.

Što se tiče trgovine, kaže kako preliminarni podaci pokazuju da je zabilježen rast cijena od tri do 19 posto i to za čokoladu, pekarske proizvode, pivo, maslac, kiselo vrhnje, toaletni papir, kavu i druge artikle. Utvrdit će se radi li se o neopravdanom povećanju cijena.

U uslužnim djelatnostima povećanje se kreće od 10 do 80 posto, a turistički inspektori u 151 nadzoru utvrdili su 52 povrede odnosno povećanja cijena od jedan do deset posto.

– Ne može biti dobit iznad interesa hrvatskih potrošača – rekao je Mikulić dodajući kako je Vlada paketima mjera ''pružila ruku i pokazala partnerski odnos prema poduzetnicima''.

Kazao je kako se radi o enormnim iznosima. 

– Valjda sada netko treba shvatiti da ovo ne može pasti na teret i kičmu potrošača – rekao je Mikulić dodajući da će Vlada posegnuti za svim mehanizmima.

Rekao je kako se kazne kreću do 26 540 tisuća eura.

Premijer Plenković je u uvodu Vladine sjednice najavio snažnu Vladinu intervenciju za one koji su neopravdano povisili cijene u procesu zamjene kune eurom, istaknuvši da su poskupljenja zbog uvođenja eura potpuno neopravdana. Te mjere će uključivati i subvencije i poreze, rekao je.

Neka trgovačka društva iskoristila su konverziju kako bi neopravdano podizala cijene, za što ne postoji nikakav razlog ni opravdanje, budući da se ona obavlja bez naknade, rekao je Plenković.

Država neće ovo odgledati bez reakcije, a svi koji misle da mogu u ovoj situaciji na jednu izrazito pozitivnu i korisnu stvar svojom neodgovornom poslovnom politikom baciti sjenu ili naštetiti strateškom uspjehu države, vlade, društva i svih nas, u tome neće uspjeti", rekao je Plenković.

Najavio je da će sve službe izaći na teren kako bi "ispravile sve ovo što nam neodgovorni pojedinci čine bez ikakva razloga".

"Dizati cijene, baciti sjenu na uvođenje eura i pridonositi inflaciji, to je nepoštena praksa i to neće ići", rekao je Plenković.

Zagreb, Beč, Ljubljana i Budimpešta

Usporedili smo životne troškove u četiri metropole i iznenadili se: U jednoj kategoriji je i Beč jeftiniji za život

Zagrepčanin mjesečno potroši više od 60 posto prihoda na stanovanje, režije i hranu. Cijene kvadrata nezaustavljivo rastu, a stanarina je oko 650 eura. U Ljubljani se žale na visoke režije, plaćaju ih oko 250 eura mjesečno, gotovo 60 eura više nego u Zagrebu. Standard je u Beču najviši, što prate i visoke cijene stanarina, kao i sadržaja za razonodu. Ipak, Bečani nisu rastrošni pa najradije uživaju u besplatnim aktivnostima u prirodi. Budimpešta je najpovoljnija, no stanovnici se žale na inflaciju, prometni kaos i nedostatak mjesta za parkiranje.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 59

Avatar Zbregov
Zbregov
15:38 05.01.2023.

zar se ne sjećate da su cijene rasle cijelu prošlu godinu proizašle iz umjetne krize, što ste poduzeli??? govorili ste da ćemo se samo mi jedini preporoditi i to kad uvedemo euro, zar nije samodopadni veliki vožd govorio tako?!

WA
wannabenovinari
14:48 05.01.2023.

Što inspekcije rade inače, kad ih Vlada ne koristi kao lovačke pse? Rade li išta?

PR
Propitivač
15:19 05.01.2023.

DM tvrdi da su kod nas cijene više 40% nego u Sloveniji zbog različitih uvjets poslovanja. Koliko je skuplje robu dopremiti do Krškog nego do Zagreba? Razlika u običnoj kremi za ruke je veća od cijene jedne litre goriva.