ZABORAVLJENA NAMIRNICA

U Varaždinu nekad i suce plaćali s hajdinom kašom

Foto: Marko Jurinec/PIXSEL
heljda
Foto: Marko Jurinec/PIXSEL
heljda
Foto: Marko Jurinec/PIXSEL
heljda
24.02.2014.
u 11:00
- Heljdu trebamo više koristiti u hrani, ali i kao ljekovito bilje. Ona ne sadrži gluten, a odličan je izvor proteina, vlakana i minerala - kaže profesor Ivan Kolak s Agronomskog fakulteta
Pogledaj originalni članak

Iako mnogi danas ne znaju za heljdu (ili popularnije hajdinu kašu), to je namirnica koja na sjeveru Hrvatske postoji još od 14. stoljeća. Iznimno je zdrava i ljekovita, a koliko je bila cijenjena govori i podatak da su je stari Varaždinci nekada koristili i kao platežno sredstvo.

Predavanje o heljdi

- Postoji zapis iz 1588. godine, o tome da je plaća varaždinskog suca Blaža Škrinjarića bila u naturi. Novca nije bilo, pa mu se platilo s heljdom - kazala je Ruža Levačić, predsjednica udruge za očuvanje tradicijske kulturne baštine Kučana i Zbelave - “Hajdina”.

Udruga je u suradnji s Upravnim odjelom za poljoprivredu i zaštitu okoliša Varaždinske županije u petak u Varaždinu organizirala zanimljivo predavanje “Heljda, kultura prošlosti, sadašnjosti i budućnosti“ profesora Ivana Kolaka s Agronomskog fakulteta iz Zagreba.

Profesor Kolak u svom je izlaganju naglasio kako je područje sjeverozapadne Hrvatske u bivšoj državi imalo preko 40 posto proizvodnje heljde kao osnovne kulture, te kako je vrijeme da se heljda počne opet više koristiti i upotrebljavati.

- Heljdu trebamo više koristiti u hrani, ali i kao ljekovito bilje. Sve više ljudi je prisiljeno jesti namirnice koje ne sadrže gluten, a upravo je heljda odlična žitarica koja ga ne sadrži i zato je cijenjena zbog svoje proteinske vrijednosti, odličan je izvor vlakana i minerala - rekao je profesor Kolak.

Sudionici predavanja imali su priliku upoznati se i s detaljima oko zaštite tradicionalnog jela varaždinskog kraja – “Kučanski koščičjak”, jela koje su izmislili mještani Kučana i Zbelave.- Kučance su nekada zvali kašari, jer smo se bavili proizvodnjom hajdine kaše na što smo ponosni. Kaša je bila naša kultura življenja - kazala je Ruža Levatić.

Tajnu recepta za Kučanski koščičjak - kalorični kolač od heljdinog brašna i bučinog ulja, pak nije otkrila.

Čuvanje za one koji dolaze

A kako bi se hajdinu kašu zauvijek sačuvalo za buduće generacije, Udruga za biosjemenarstvo Varaždinske županije kreće u projekt oko revitalizacije, obnove i pokretanja biosjemenarstva za heljdu.

- Cilj projekta je pronalaženje, prikupljanje i odabir izvornog sjemena za pokusnu sjemensku proizvodnju, nakon čega će se vidjeti imamo li autohtono sjeme i koje je to - pojasnila nam je Ruža Levatić.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

ŽU
žuna
13:44 25.02.2014.

Danas je 21-vo stoljeće i suce pačaju EURIMA, ha,ha, ha