Nije samo papin sobar Paolo Gabriele odgovoran za curenje povjerljivih informacija iz Vatikana nego očito ima više ljudi koji stoje iza cijelog skandala. Istraga se nastavlja, a vatikanski izvori sada govore i o jednoj laikinji koja radi u Apostolskoj palači. Ta je 44-godišnjakinja udana Talijanka, a osim u Svetoj Stolici radi i u Italiji. Ne pribojava se vatikanske istrage i eventualne optužbe jer nije, kao Gabriele, vatikanska državljanka. Navodno je potaknuta željom da pokaže što je trulo unutar Vatikana jer drži da će na taj način učiniti dobro Crkvi i osnažiti papu, kažu njeni poznanici.
Slijede nova uhićenja
Ta je žena u izravnoj službi kod pape i nije odgovorna državnom tajniku Bertoneu te je pratila Benedikta XVI. i na njegovu nedavnom putovanju u Meksiko i na Kubu. U Vatikanu je počela raditi s Ivanom Pavlom II., a posao joj je potvrdio i Joseph Ratzinger kada je 2005. godine izabran za papu. Vatikanski izvori drže, međutim, kako odgovornih za curenje informacija ima još, odnosno možda su Talijanka i Gabriele samo “male ribe” u cijelom skandalu.
Paolo Gabriele je ispitan i odgovara na pitanja, premda je bilo informacija i da se želi braniti šutnjom. Da odgovara na sva pitanja vatikanskih istražitelja, potvrdila je njegova supruga Manuela Citti. Navodno je već spomenuo neka imena i, opet navodno, mogu se očekivati nova uhićenja.
Na pitanje novinara akreditiranih pri Svetoj Stolici hoće li biti novih uhićenja u aferi VatiLeaks, šef ureda za tisak otac Federico Lombardi širi ruke i kaže: “Bude li potrebe za novim uhićenjima, onda će ih i biti”. A onda dodaje, gotovo neslužbeno, da su dokumenti curili iz raznih vatikanskih ureda pa prema tome “ne može biti odgovoran samo sobar”.
Ozračje je u Državi Gradu Vatikanu teško, sumnjičavo, kao da svatko u svakoga sumnja. Tamo je i formalno otvorena istraga koju vodi istražni sudac Piero Antonio Bonnet, a kardinalska komisija koju je utemeljio papa i vatikanska žandarmerija nastavljaju tragati za krticama. Želi se doznati i jesu li bili vođeni željom za zaradom ili nekim drugim namjerama kao što je unutarvatikanska borba za zauzimanje nekih položaja, odnosno postoji li bitka između stare i nove garde vatikanske kurije? Veliki teolog, umirovljeni kardinal Walter Kasper kaže da je jako žalostan zbog svega što se događa Svetom Ocu i kako jedino što se može učiniti jest moliti se za nj. – Znalo se da je curenje informacija prljava stvar, ali sada očekujem da će na vidjelo izaći cijela istina – kaže Kasper.
Informacije i dalje cure
Gabriele je treću noć zaredom proveo u zatvoru, zapravo Vatikan nema pravog zatvora nego ćelije unutar vojarne vatikanske žandarmerije, a nove informacije procurile su u javnost. Tako je list Corriere della Sera u nedjelju objavio povjerljive dokumente koji su, vjerojatno, naveli upravno vijeće vatikanske banke IOR da izglasa nepovjerenje predsjedniku te ustanove Ettoreu Gottiju Tedeschiju. Dakle, i bez Gabrielea dokumenti cure iz Vatikana. Vatikanska žandarmerija u Gabrieleovu je stanu unutar vatikanskih zidina pronašla ne samo hrpu dokumenata nego i fotoaparate i druge strojeve za kopiranje. Pravi mali laboratorij.
PATER NOSTER, qui es in caelis, sanctificetur nomen tuum. Adveniat regnum tuum.