Ideja od milijuna dolara

Smrdljive alge uništile im turizam, sad s njima rade revolucionarna otkrića: 'Ovo može koristiti ostatku svijeta'

Foto: DARRIN ZAMMIT LUPI/REUTERS
1/2
26.11.2024.
u 09:25

Ideju o iskorištavanju algi predložila je jedna od studentica, Brittney McKenzie, koja je promatrala silne kamione koji uklanjaju sargassum s plaža Barbadosa

Sjećamo se svi 2021. i 2022. godine kada se ogromna količina morske trave stvorila u Atlantskom oceanu i kretala se prema obalama Floride i drugim obalama diljem Meksičkog zaljeva, prijeteći da će smrdljive i potencijalno opasne hrpe baciti na plaže i ugroziti turističku sezonu. Morska trava, čija je vrsta nazvana sargassum, već dugo je tada stvarala velike cvjetove u Atlantiku, a znanstvenici su pratili ta golema nakupljanja od 2011. Bila je ugrožena i turistička sezona, ali cijela ta priča najbolji je primjer kako se prijetnje mogu pretvoriti u prilike. Naime, BBC piše kako se skupina karipskih znanstvenika i ekologa nada da će problematičnu algu pretvoriti u unosno biogorivo.

Nedavno su predstavili jedno od prvih vozila na svijetu koje pokreće biokomprimirani prirodni plin. Inovativni izvor goriva stvoren na Sveučilištu West Indies (UWI) na Barbadosu također koristi otpadnu vodu iz lokalnih destilerija ruma i balegu autohtone otočne ovce koja osigurava ključne anaerobne bakterije. Ideju o iskorištavanju algi predložila je jedna od studentica, Brittney McKenzie, koja je promatrala silne kamione koji uklanjaju sargassum s plaža Barbadosa.

- Već smo koristili otpadnu vodu iz destilerije ruma pa smo joj odlučili dodati sargassum i vidjeti što će se dogoditi. U samo dva tjedna dobili smo prilično dobre rezultate - ispričala je Brittney. Tim je prijavio patent za svoju formulu i predstavio svoj projekt potencijalnim investitorima na Općoj skupštini UN-a u New Yorku. Uskoro im se javila neprofitna zaklada Blue Chip koja je ponudila 100.000 dolara da se posao pokrene.

Alge ne ugrožavaju samo turizam već prijete i ljudskom zdravlju zbog vodikovog sulfida koji ispuštaju dok se raspadaju. Do porasta sargassuma dolazi zbog zagađenja i zagrijavanja mora i to je još jedna od posljedica klimatskih promjena kojoj su Karibi malo pridonijeli, ali često snose najveći teret. No, ovaj projekt primjer je kako Karibi preuzimaju ekološku budućnost u svoje ruke.
-Prenamjenom u gorivo štitite turizam i sprječavate ljude da udišu zagađen zrak. Kada više vozila bude išlo na sargassum, trebat će nam jako puno te alge - kaže Shamika Spencer.

VEZANI ČLANCI:

Prva probna vožnja obavljena je pomoću Nissan Leafa s pogonom na bioplin – kojeg je isporučio Karipski centar za obnovljivu energiju i energetsku učinkovitost. Dr. Henry, inače inženjerka strojarstva školovana na MIT-u, znala je da riskira svoj ugled ako pothvat propadne. - Nismo spavali noć prije probne vožnje. Cijela moja karijera bila je na kocki - priznaje ona.

Ona procjenjuje da će biti potrebno oko dva milijuna dolara za početne komercijalne aktivnosti, te još 7,5 milijuna dolara kako bi tvrtka mogla proizvoditi dovoljno plina za 300 taksija na Barbadosu. Među potencijalnim financijerima su Američka agencija za međunarodni razvoj, Europska unija i međunarodne razvojne banke. Tim planira proširiti svoj rad postavljanjem bioplinske stanice koja će zamijeniti mali postojeći pogon. - Naši mali otoci stvorili su tehnologiju koja može koristiti ostatku svijeta. Ovo je velika pobjeda za Karibe - dodaje dr. Henry.

>>FOTO Litru benzina u susjedstvu plaćaju tek 1,19 eura, evo kakvo je stanje u drugim državama>>

1/8

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije