Dva kovčega teška ukupno 40 kilograma puna odjeće natopljene kokainom otkrili su carinici u zračnoj luci Pleso pri redovitoj kontroli putnika koji su doputovali iz Južne Amerike. Kovčege su prošvercala dvojica srbijanskih državljana, a doznajemo da je riječ o Rejhanu Mavriću (35) i Fehrudinu Niceviću (29). Inače, obojica su s područja Novog Pazara. Policija je u kaznenoj prijavi navela da droga nije bila namijenjena hrvatskom nego srbijanskom narkotržištu.
Otkrio ih pas
Policajcima i carinicima zagrebačke carinarnice kovčezi su se učinili sumnjivima jer je na površini odjeće bio vidljiv suhi bijeli prah. Doveden je i službeni policijski pas koji je pozitivno reagirao na narkotike.
Dvojac je uhićen, a sva je prtljaga dostavljena na vještačenje u Centar za kriminalistička vještačenja Ivan Vučetić. Metoda kojom je kokain ekstrahiran iz odjeće, uz pomoć ispiranja i raznih kemikalija, prilično je dugotrajan proces pa vještaci još nisu “izvukli“ svu drogu. Do sada je izuzeto ukupno jedan kilogram i 700 grama opojne droge visoke čistoće, objasnio je jučer novinarima Krunoslav Horvat, načelnik Odjela droga zagrebačke policije. Novinarima su, uz kokain, pokazali i jednu vestu i majicu na čijim su rubovima bili vidljivi bijeli tragovi. Ostalo je, kaže Horvat, još pola prtljage koja se tek treba vještačiti. Vrijednost ove, do sada ispitane droge, procijenjena je na pola milijuna kuna, tvrdi policija. Tijekom kriminalističke obrade policija je utvrdila da je srbijanski dvojac početkom ožujka otputovao iz Beograda u Limu. Tamo su, na još nepoznat način, preuzeli drogu natopljenu u razne tekstilne predmete.
Potom su redovitom zračnom linijom iz grada Chiclaya u Peruu preko Pariza doputovali u Zagreb. Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja 26. ožujka privedeni su istražnom sucu Županijskog suda u Zagrebu. Obojica su se pred sucem Borisom Ivančićem branila šutnjom te su zadržana u pritvoru. Inače, Mavrić i Ničević su nezaposleni, a jedan je od njih završio samo osnovnu školu. Do sada na području Hrvatske nisu prijavljivani za kaznena djela.
Ovakav model krijumčarenja opojnih droga dobro je poznat u Europi i svijetu, ali sada je prvi put zabilježen i u nas. Lani, također u ožujku, u Zračnoj luci Zagreb uhićen je i Srbin Đorđe Josipović (31) sa 1733,8 grama kokaina skrivenog u dvostrukom dnu kofera. I taj je kokain bio namijenjen srbijanskom tržištu. Pokušavao je izbjeći rendgenski pregled, no carinici su u duplom dnu pronašli drogu oblijepljenu trakom, a krijumčarena je iz Sao Paola u Brazilu. Čistoća tog kokaina bila je čak 82 posto, a vrijednost mu je procijenjena na oko 450.000 kuna.
Dvogodišnja policijska akcija nazvana Domald dovela je lani u siječnju do uhićenja skupine koja je švercala kokain iz Lime u Peruu, ali i iz Kolumbije i Argentine i to preko Španjolske. Sve je počelo u srpnju 2006. godine u Madridu kada je jedan švercer zatečen sa šest kilograma kokaina, također natopljenog, ali u tekstil i oplate kofera.
Poznata balkanska ruta
U više godina, kako je kasnije priopćeno, prošvercali su oko 25 kilograma kokaina vrijednog najmanje pola milijuna eura. Osumnjičeno je bilo ukupno 14 osoba, a droga je završavala u Poreču, Zagrebu i Splitu.
U akciji Ka-Ka “pala” je skupina koja je od 2007. godine švercala kokain iz Južne Amerike preko Afrike u Hrvatsku. Dubravko Klarić, poznati kriminalist i predstojnik Ureda za suzbijanje zloporabe opojnih droga Vlade Republike Hrvatske, kaže da se u Hrvatskoj zaplijeni više od dvadeset posto droge što je zapravo dobra brojka.
- Važno je napomenuti kako se hrvatski državljani pojavljuju i kao organizatori švercanja droga - napominje Dubravko Klarić. S obzirom na geostrateški položaj Hrvatske, ona je, kaže, tranzitno područje, a postala je to još od utemeljenja tzv. balkanske rute.
U Zagrebu uhićeni šverceri kokaina natopljenog u odjeću
Izgubili od časnih sestara: Pravni fakultet mora predati nekretninu, do tada svaki mjesec moraju plaćati tisuće eura
Družbi sestara milosrdnica 1997. vraćene su zgrade otete u bivšem režimu, ali hrvatske Vlade od tada nisu našle zamjenski prostor za Pravni fakultet
FOTO U iseljeništvu je oko 3,2 milijuna Hrvata, znate li u kojim zemljama ih ima najviše?
Valovi iseljavanja dogodili su se u više vremenskih perioda.
Isplivali detalji tučnjave u svlačionici Zagreba! Mandić teško nastradao, propustit će SP?
U u svlačionici je došlo do napetosti kada su neki suigrači prigovorili Kosu zbog njegove igre. Situacija je eskalirala nakon što mu je hrvatski golman i reprezentativac Matej Mandić nešto rekao, na što je Kos reagirao udarivši ga šakom u lice.
One su duša svakog hrvatskog malog mjesta: 'Kad zapadne snijeg u Gorskom kotaru, malo tko im dolazi osim nas'
Tamo gdje je tempo sporiji, a svatko svakoga poznaje, vlada posebno ozračje zajedništva i međusobne suradnje. U malim hrvatskim mjestima poštari i poštarice često su svima dobri znanci, uvijek spremni pomoći u rješavanju nekog problema. Donosimo priče iz četiri hrvatske regije.
U jednom našem gradu nalaze se čarobni kameni labirinti: Posjetitelji tvrde da im pružaju unutarnji mir
jaka vijest,zagreb otkad je postao najzapdnija mahala prepun je drog kao šipak koštica