Udruga kreditnih dužnika Kreda poslala je otvoreno pismo guverneru Hrvatske narodne banke Borisu Vujčiću u kojem su mu spočitnuli da ne koristi dovoljno zakonske ovlasti koje HNB ima.
– Kako vam se uopće moglo dogoditi da prilikom takvog detaljnog proučavanja zakonskih odredbi ignorirate nekoliko članaka Zakona o kreditnim institucijama, kojima su vam dane zakonske ovlasti u cilju zaštite potrošača? I to upravo u ovom razdoblju, kada je evidentno da te iste banke manipuliraju visinom kamatnih stopa koje su primjenjivale na plasirane eurske kredite, prikazujući ih u mnogim slučajevima znatno višima no što su stvarno bile u razdoblju od 2003. godine do danas? – upitali su guvernera Vujčića.
Naveli su kako prema članku 309. stavku 2. Zakona o kreditnim institucijama Hrvatska narodna banka može od kreditnih institucija zatražiti dostavu dodatnih podataka, izvještaja i drugih akata koje ocijeni potrebnim za provedbu zaštite potrošača. Prema članku 311. istog Zakona Hrvatska narodna banka može rješenjem kreditnoj instituciji odrediti mjere i rokove za njihovo ispunjenje radi osiguravanja zaštite potrošača u skladu s odredbama ovoga Zakona, Zakona o potrošačkom kreditiranju i drugih srodnih propisa. U slučaju da banke ne dostave podatke koje je HNB od njih zatražio, Zakon je predvidio kaznu za takvo ponašanje.
– Ne tražimo nikakvo odavanje poslovne tajne, kako ste se očitovali u svojem odgovoru na traženje podataka o kretanju tih kamatnih stopa niti inzistiramo na pojedinačnim ugovorima ili osobnim podacima o klijentima kojima su odobravani eurski krediti. Tražimo samo da banke poštuju odredbe zakona, prema kojima nam trebaju omogućiti pristup povijesnom pregledu, a ne kreirati nove vlastite dokumente, s proizvoljnim podacima o previsokim kamatnim stopama. Kako uopće možete proglasiti nešto službenom tajnom, što je svojedobno bilo javno i dugotrajno dostupno na mrežnim stranicama svake od banaka? – navode u Udruzi Kreda.
Ističu kako banke krše i odredbe zakona koje se odnose na kalkulator, a koji bi trebao služiti za potrebe provjere izračuna konverzije unosom parametara o kreditu.
– Na mrežnoj stranici banaka nalaze se razni kalkulatori, ali ne i ovaj propisan zakonom. U mišljenjima ovlaštenih revizora stoji da im je navedeni kalkulator bio dostupan te da su na njemu ponavljali izračune kako bi provjerili ulazne podatke i parametre kredita te tako potvrdili ispravnost njihovog uvrštavanja u kalkulator. Zašto je onda takva mogućnost uskraćena dužnicima? Za kršenje ovih odredbi, bankama su zapriječene kazne od 80.000-200.000 kn za pravnu i 10.000-50.000 kn za odgovornu osobu. Guverneru, hoćete li iskoristiti svoje zakonske ovlasti u cilju zaštite potrošača i kazniti ih, odnosno pokrenuti postupak pred nadležnim sudom? – pitaju se u Udruzi Kreda.
ova udruga je naporna do bola...ajmo svi osnovat udrugu i trazit da nam porezni obveznici daju lovu radi nasih krivih poteza