Pričajmo o novcu

Stigli rezultati velike ankete Večernjeg lista: Pogledajte kako se hrvatski građani pripremaju za mirovinu

Građani
Foto: Matija Habljak/PIXSELL
1/6
27.11.2024.
u 15:29

Pravovremeno ulaganje u financijsku budućnost ključno je za osiguranje dugoročne stabilnosti i kvalitete života, osobito u mirovini. Ulaganjem i štednjom u ranoj fazi života omogućuje se dugoročan rast kapitala, iskorištavanje složene kamate te stjecanje financijske neovisnosti. No, kako hrvatski građani gledaju na svoju financijsku budućnost?

Vođeni tim pitanjem, Večernji list u suradnji s Udrugom društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskim osiguravajućim društvima (UMFO) proveli su veliko nacionalno istraživanje tijekom listopada i studenog 2024. godine.

Istraživanje je obuhvatilo 618 sudionika, od kojih 57% čine žene, a 42% muškarci. Zanimljivo je da je 163 ispitanika izrazilo nesigurnost u pogledu svoje budućnosti, vođeni trenutnom životnom situacijom.


Demografski podaci

Sudionici istraživanja dolaze iz različitih dijelova Hrvatske. Najveći broj ispitanika dolazi iz središnje Hrvatske (37,5%), zatim iz istočne Hrvatske (8,4%), sjevernog hrvatskog primorja (6,6%), južnog hrvatskog primorja (6,4%) i gorja (2,5%). U pogledu dobnih skupina, 71% ispitanika je starije od 50 godina, 80% ima između 41 i 50 godina, 40% između 31 i 40 godina, 33% između 21 i 30 godina, a 15% manje od 20 godina.

Foto: VL


Kako biste opisali svoj pristup štednji?

Na pitanje kako bi opisali svoj pristup štednji, 48% ispitanika odgovara da redovito štedi, 30% ne štedi, a 21% štedi samo u iznimnim situacijama. Kada je postavljeno pitanje o učestalosti štednje, 47% ispitanika izjavilo je da štednju obavlja jednom mjesečno, 29% ne štedi uopće, 12% to radi svaka tri mjeseca, a 10% izdvaja novčana sredstva jednom godišnje.

Foto: VL


Znanje o mirovini

U nastavku istraživanja, nastojali smo saznati smatraju li čitatelji Večernjeg lista da imaju dovoljno znanja za donošenje važnih financijskih odluka vezanih uz mirovinu. Na ovo pitanje 45% ispitanika odgovorilo je da se osjeća dovoljno informirano, 37% smatra da su djelomično informirani, ali bi željeli biti bolje informirani, dok 17% ispitanika priznaje da nedostaje osnovno znanje o mirovinskim fondovima i štednji za mirovinu.

Foto: VL

Kada su pitani o poznavanju različitih vrsta mirovinskih fondova (prvi, drugi i treći stup), 44% ispitanika izjavilo je da je djelomično upoznato s tim pojmovima, 36% ih je navelo da su dobro upoznati, dok 18% tvrdi da nije upoznato s mirovinskim fondovima. Na kraju istraživanja postavljeno je pitanje: "Jeste li već odabrali ili razmišljate o izboru mirovinskog fonda?" Na to pitanje 58% ispitanika odgovorilo je da su već odabrali fond, 28% još nije razmišljalo o tome, a 13% razmatra tu mogućnost, ali još nije donijelo odluku.

Foto: VL

Foto: VL

Istraživanje Večernjeg lista i UMFO-a jasno pokazuje da hrvatski građani ozbiljno razmišljaju o mirovini i da se sve više pripremaju za nju. Ipak, anketa ukazuje na to da mnogi, unatoč trudu medija, tvrtki i mirovinskih društava koji provode edukativne i informativne projekte na ovu temu, nisu dovoljno upoznati s osnovnim pojmovima vezanim uz mirovinske fondove i štednju za budućnost. Prvi korak u donošenju odluke o odabiru mirovinskog fonda svakako je informiranje.

U tom smislu, Večernji list i UMFO pripremaju serijal edukativnih podcasta pod nazivom Pričajmo o novcu, u kojem će ugostiti prepoznatljiva lica hrvatske medijske scene. Voditeljica podcasta bit će poznato TV lice, Antonija Mandić.

Sadržaj nastao u suradnji s Udrugom društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava (UMFO).

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije