PODIZANJE PDV-A

Ugostitelji: Represivne mjere neće nas zaustaviti u borbi za egzistenciju

Foto: Duško Jaramaz/Pixsell
pdv
Foto: Marko Prpić/Pixsell
Priopćenje je uputio glasnogovornik koordinacije ugostitelja Kristijan Gržetić
Foto: Marko Prpić/Pixsell
Priopćenje je uputio glasnogovornik koordinacije ugostitelja Kristijan Gržetić
14.11.2016.
u 16:36
Sanitarna inspekcija je tijekom petka i subote zatvorila 20-ak restorana u kojima su zatekli osobe koje puše ili opuške u pepeljarama
Pogledaj originalni članak

Koordinacija ugostitelja Hrvatske poručila je danas kako ih represivne mjere, kao što su povećanje PDV-a za ugostiteljstvo i zatvaranje 20-ak ugostiteljskih objekata zbog nepoštivanja zakona o pušenju, neće zaustaviti u borbi za njihova prava i egzistenciju. 

Podizanje PDV-a za ugostiteljske usluge s 13 na 25 posto te zatvaranje ugostiteljskih objekata u kojima su, unatoč zabrani, konzumirani duhanski proizvodi pokazuju kako se radi o represiji, odnosno pokušaju ušutkavanja ugostiteljske struke koja se bori za čistu egzistenciju, upozorava se u priopćenju koordinacije.

Sanitarna inspekcija je tijekom petka i subote zatvorila 20-ak restorana u kojima su zatekli osobe koje puše ili opuške u pepeljarama.

"Postavlja se pitanje kako je moguće da objekti budu kažnjeni najtežom mjerom, zatvaranjem na osam dana, iako je kod svih lokala riječ o prvom ustanovljenom prekršaju vezano uz uporabu duhanskih proizvoda u objektima", ističe koordinacija ugostitelja, napominjući kako je dosadašnja praksa za takav prvi prekršaj bila novčana kazna, odnosno upozorenje.

"Čini se razvidnim da su, na tragu događanja i aktivnosti ugostiteljske zajednice u povodu provedbe porezne reforme, tj. dovođenjem u poziciju egzistencijalne ugroženosti struke, ove mjere jasna poruka ugostiteljima preko represivnog aparata s ciljem da se ušutka ugostiteljska struka koja se bori za svoja prava i golu egzistenciju", smatraju ugostitelji.

Poručuju kako, unatoč tim mjerama, ugostiteljska struka temeljem raznih nameta već godinama izdašno puni državni proračun.

Hrvatski ugostitelji prema World Economic Forumu već se sada nalaze na 139. mjestu od ukupno 141. zemlje po poreznom i parafiskalnom opterećenju, a nakon provedbe porezne reforme, biti će uvjerljivo na posljednjem mjestu, ističe se u priopćenju koje je uputio glasnogovornik koordinacije ugostitelja Kristijan Gržetić

U priopćenju se iznose i primjeri konkurentskih zemalja koje PDV na ugostiteljske usluge drže ispod 13 posto te je on u Italiji 10 posto, Malti 7 posto, Španjolskoj 10 posto, Turskoj 8 posto, Austriji 10 posto, Sloveniji 9 posto i sl. 

"Potrebno je naglasiti da je direktiva EU jasno istaknula kako je u interesu država članica da se one ekonomske aktivnosti koje građani mogu samostalno obnašati bez angažmana stručnjaka trebaju manje oporezivati. Cilj je naime da se stanovništvo stimulira na prepuštanje takvih aktivnosti profesionalcima sa svrhom povećanja zaposlenosti i povećanja ekonomske aktivnosti. Ovo je još jedan dokaz kako je povećanje PDV-a u ugostiteljstvu u potpunosti suprotno direktivi EU", naglašava se u priopćenju.

U koordinaciji ugostitelja smatraju, naime, da država najavljenim dizanjem PDV-a na ugostiteljske usluge s 13 na 25 posto želi kratkoročno napuniti proračun ne uzimajući u obzir dugoročne posljedice poput smanjenja zaposlenosti, uz očekivani gubitak čak 10.000 radnih mjesta.

Naime, temeljem provođenja Strategije turizma izglasane 2013. do danas je u branši, zahvaljujući smanjenoj stopi PDV-a u ugostiteljstvu, zabilježeno 10.171 novozaposlena osoba, dok je broj trgovačkih društava povećan za 2046.

"Uz to, zasigurno će doći i do velikog smanjenja ulaganja u ugostiteljstvu, i to rušeći pozitivan trend u kojem je samo u tekućoj 2016. zabilježen rast ulaganja od 36 posto (oko milijardu kuna) - jer su ulagači temeljem Strategije, koja određuje da će PDV na turizam i ugostiteljstvo do 2020. pasti na 10 posto, započeli ozbiljan ulagački ciklus koji će sada biti prekinut", zaključuje se u priopćenju.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 16

Avatar Ante-Portas
Ante-Portas
17:25 14.11.2016.

Sjecate li se kuknjave i otpora fiskalnim blagajnama? Sjecate li se kuknjave i otpora zabrani pusenja. Kad bi inspekcija mogla u jednom danu obici sve restorane, garantiram da bi sutradan svi bili zatvoreni.

Avatar neidemdalje
neidemdalje
17:21 14.11.2016.

Jadni naši ugostitelji i na 13 % pdv-a su držali radnike na crno ili na pola radnog vremena (a rade po cijeli dan) , nisu izdavali račune (pogotovo za dogovorene grupe gostiju ili dostavu) , kupovali namirnice na crno, kršili zakon o pušenju, lažirali evidencije rada za bolovanja, godišnje odmore, prekovremeni rad, nisu se pridržavali radnog vremena, nisu prijavljivali živu glazbu, strane radnike i tako dalje.... a šta će tek sada kad pdv bude 25 % bojim se i pomisliti...

Avatar Čitatelj300
Čitatelj300
17:19 14.11.2016.

Na svakom koraku se otvaraju kafići, to je jedino što možeš i vidjeti u manjim gradovima, sve propalo samo kafane ostale, i uvijek su pune. Ali bitno da se kuka. Ja bih na kavu i alkohol u kafićima uveo ne 25% nego 100% porez. Jer to je luksuz a ne potreba, a na hranu i odjeću 0%.