Ukrajinci tvrde kako su jučer uništili ruski raketni sustav unutar ruskog teritorija koristeći oružje koje im je isporučio Zapad. Fotografiju napada objavila je ministrica u ukrajinskoj vladi.
– Prekrasno gori. To je ruski S-300. Na ruskom teritoriju. Prvih dana nakon dopuštenja korištenja zapadnog oružja na neprijateljskom teritoriju – objavila je ministrica ukrajinske vlade Irina Vereščuk na Facebooku uz fotografiju koja navodno prikazuje napad.
VEZANI ČLANCI:
Ovo se dogodilo samo nekoliko dana nakon što je američki predsjednik Joe Biden dao Ukrajini dopuštenje za izvođenje ograničenih napada američkim oružjem na ruskom teritoriju oko Harkiva, nakon što je nekoliko europskih zemalja uklonilo ograničenja o tome kako se oružje može koristiti, piše CNN. Međutim, nije jasno je li oružje korišteno u ovom napadu isporučeno iz SAD-a.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pohvalio je Bidenovu odluku da dopusti neke napade na ruskom teritoriju kao "korak naprijed" koji će pomoći njegovim snagama u obrani ugrožene regije Harkiv, iako su neki analitičari postavili pitanje hoće li to značajno ojačati sposobnost Ukrajine da odbije rusku invaziju.
Vojni analitičari ublažili su očekivanja, djelomice zato što SAD čvrsto stoji pri tome da ne dopusti Ukrajini da upotrijebi najmoćnije streljivo, projektile dugog dometa poznate kao ATACMS koje mogu pogoditi mete udaljene 300 kilometara daleko. Umjesto toga, Ukrajina može koristiti samo rakete kraćeg dometa poznate kao GMLRS, koje imaju domet od oko 70 kilometara.
Ukrajina je često gađala okupirani Krim, koji je Rusija anektirala 2014., koristeći projektile "Storm Shadow" koje je osigurala Velika Britanija. Ukrajina je također pokrenula udare na Harkiv i Herson krajem 2022., dok je nastojala osloboditi regije koje je Rusija okupirala u prvim tjednima rata.
GALERIJA Rat u Ukrajini
Već duže vrijeme traju rasprave smije li Ukrajina napadati ciljeve u Rusiji. Međunarodno ratno pravo govori o tome da država koja je napadnuta ima pravo "progona" napadača unutar njegovog teritorija uz određena vremenska i teritorijalna ograničenja. To vrijedi na kopnu, moru i u zraku. Rusija nije objavila rat Ukrajini već tvrdi da je to samo "specijalna vojna operacija", što ratno pravo ne poznaje u ovom "ruskom" obliku gdje napadač može osvajati teritorije, proglašavati ih svojima, odvoziti stanovnike pod prisilom u dubinu svog teritorija i kasnije ih u konačnici pod prisilom regrutirati u svoju vojsku. Pri tome je Rusija prekršila Budimpeštanski memorandum priznavanja Ukrajine na njezinom cjelokupnom teritoriju od strane Rusije uz preseljenje cjelokupnog atomskog naoružanja na teritorij Rusije. Prvi atomski reaktor za potrebe proizvodnje atomskog a kasnije nuklearnog nuklearnog oružja je bio u Harkivu u Ukrajini.