Prijete prekidi opskrbe

Ukrajinski signali o mogućim ustupcima Rusiji spustili cijene nafte ispod 94 dolara

Foto: ANGUS MORDANT/REUTERS
FILE PHOTO: The sun is seen behind a crude oil pump jack in the Permian Basin in Loving County
Foto: SINA SCHULDT/DPA
Hydrogen pilot project H2Cast Etzel
14.02.2022.
u 15:25
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva pala 81 cent u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 93,63 dolara, nakon što je nakratko bila dotaknula najvišu razinu od listopada 2014., od 96,16 dolara.
Pogledaj originalni članak

Cijene nafte pale su u ponedjeljak ispod 94 dolara nakon što je Ukrajina nagovijestila moguće ustupke Rusiji, što bi ublažilo napetosti između dvije zemlje i prijetnju sankcijama na ruski izvoz nafte u razdoblju tijesne opskrbe.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva pala 81 cent u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 93,63 dolara, nakon što je nakratko bila dotaknula najvišu razinu od listopada 2014., od 96,16 dolara.

Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 83 centa nižoj cijeni, od 92,27 dolara, a nakratko je dotaknula najvišu razinu od rujna 2014., od 94,94 dolara.

Svi pozorno prate ukrajinsku krizu. Zapad optužuje Rusiju da gomila vojnike u blizini granice s Ukrajinom, pripremajući invaziju. Moskva takve tvrdnje odbacuje.

"Sudionike na tržištu brine da bi sukob između Rusije i Ukrajine mogao poremetiti opskrbu", rekao je Giovanni Staunovo iz UBS-a.

Tržište nafte jako je osjetljivo na vijesti o mogućim prekidima u opskrbi jer su zalihe nafte niske, a očekuje se daljnji pad rezervnih proizvodnih kapaciteta, dodao je Staunovo.

Izjave SAD-a o skorom napadu Rusije na Ukrajinu potresle su svjetska financijska tržišta. Washington je u nedjelju priopćio da bi Rusija mogla napasti Ukrajinu vrlo skoro, uz neočekivanu izliku koju bi sama režirala.

"Ako Rusija napadne Ukrajinu, može se očekivati značajan rast cijena sirove nafte i prirodnog plina. U tom bi slučaju cijena barela u Londonu vjerojatno premašila 100 dolara", rekao je Carsten Fritsch iz Commerzbanka.

Tržišta je umirila izjava ukrajinskog veleposlanika u Velikoj Britaniji Vadima Pristajka da je Kijev spreman na neke ustupke Moskvi.

Veleposlanik Pristajko izjavio je za BBC da je Ukrajina spremna pokazati "fleksibilnost" u pitanju članstva u NATO-u, koje bi, kako je rekao ruski predsjednik Vladimir Putin, bilo okidač za rat, podsjeća Reuters.

Pristajko je naknadno reterirao, ali je rekao da bi Ukrajina mogla ponuditi druge ustupke. Moskva je rekla da njegov istup ne smatra promjenom službenog ukrajinskog stava.

Napetosti su se vremenski poklopile s teškoćama vodećih proizvođača s povećanjem opskrbe, za 400 tisuća barela dnevno do kraja mjeseca, prema dogovoru Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznika.

"Cijene nafte ponovno su pod ogromnim pritiskom koji podupire njihov uzlazni trend budući da je OPEC+ u siječnju zaostao za zacrtanom razinom proizvodnje za čak 900 tisuća barela dnevno", rekla je Pratibha Thaker iz Economist Intelligence Unita za Bliski istok i Afriku.

Šef Međunarodne energetske agencije (IEA) Fatih Birol pozvao je u ponedjeljak OPEC+ da uskladi proizvodnju s planovima.

Ulagači također pozorno rate razgovore SAD i Irana o oživljavanju nuklearnog sporazuma iz 2015. godine. Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova rekao je u ponedjeljak da razgovori nisu zapeli u slijepoj ulici, iako je visoki iranski sigurnosni dužnosnik ranije objavio da je "teže" napraviti pomak.

"Nuklearni sporazum SAD-a i Irana mogao bi na tržište ponovo izbaciti 1,3 milijuna barela, ali to neće biti dovoljno da se ublaže ograničenja u opskrbi", procijenila je Thaker.

OPEC danas nije objavio koliko je na kraju prošlog tjedna stajao barel košarice nafte njegovih članica. U četvrtak stajao je 92,87 dolara.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.