Manje od tri mjeseca prije otvaranja Olimpijskih igara u Rio de Janeiru Brazil je ostao bez predsjednice Dilme Rousseff jer je nakon kongresa i senat s 55 glasova za i 22 protiv glasao za pokretanje postupka opoziva. Predsjednica mora napustiti ured, njezinu dužnost preuzima zamjenik Michel Temer, a postupak može trajati najdulje 180 dana. Predsjednica, na vlasti od 1. siječnja 2011., opozvana je pod sumnjom da je fabricirala proračunske manjkove uoči izbora za svoj drugi mandat 2014. Nakon suđenja u senatu dvije trećine trebaju biti ''za'' kako bi bila konačno opozvana i to bi označilo kraj 13-godišnje vladavine Radničke stranke Lule da Silve. Ako za opoziv ne budu dvije trećine, ona se vraća na dužnost.
Ekonomija u padu
Većina građana prema anketama podržava opoziv, njih oko 60 posto, međutim još ih je više za prijevremene izbore, 70 posto, no izbora neće biti, a zamjenik predsjednice Temer sve je priredio da preuzme vlast, nadzor nad proračunom i nova imenovanja u državi, njih oko 10 tisuća. Temer je vođa stranke PMDB, Brazilske stranke pokreta za demokraciju, koja nije ideološki opredijeljena pa u njoj ima i socijalnih liberala i konzervativaca, nacionalista i populista. Ta je stranka sudjelovala u vlasti dva desetljeća, pomažući predsjednicima formirati koalicije. Temer je i sam rekordno nepopularan, gotovo kao i predsjednica, samo što donedavno nije bio ni poznat među Brazilcima. No zapravo je loša ekonomska situacija u Brazilu pravi razlog nezadovoljstva i nereda u zemlji, lani je bruto društveni proizvod pao 3,8 posto, ove godine očekuje se novi pad, osobna potrošnja pada, državna raste, a nezaposlenost je 9 posto u zemlji koja je donedavno bila jedna od novih brzorastućih ekonomija. Inflacija je već oko 10 posto. Senator Aecio Neves, koji je izgubio na predsjedničkim izborima 2014., kaže kako populističke vlade uvijek djeluju neodgovorno prema proračunu, a kad ih to dovede u nevolju, potežu argument ''ili oni ili mi''.
– Na kraju račun plaćaju najsiromašniji koji najviše trebaju pomoć vlade – kaže. Za opoziv je bio i senator Romario, slavni nogometaš s kojim je Brazil osvojio svjetsko prvenstvo 1994. – Brazil je u vrlo ozbiljnoj krizi. Dokaza ima dovoljno za pokretanje postupka – kaže. Što čeka Brazil, teško je prognozirati jer je većina pripadnika najviših razina vlasti pod sumnjom ili optužbama za korupciju pa i stranački drug zamjenika Temera koji preuzima dužnost. Temer je već pripremio novu vladu u kojoj će svi biti muškarci, većina bijelci, a nekoliko ih čeka suočavanje s optužnicama za korupciju.
Istrage, suđenja i kazne
Pod istragom je za korupciju i većina članova kongresa koji su glasovali za opoziv predsjednice, kao i 33 od 81 člana senata. Neki su već i osuđeni, kao senator Ivo Cassol, osuđen na pet godina za prijevaru i kažnjen za nezakonitu sječu amazonske prašume.
Eduardo Cunha, koji je predvodio zahtjev za opoziv, optužen je za primanje mita od 5 milijuna dolara, a protiv vođe senata Renana Calheirosa, koji je vodio glasanje o opozivu, vodi se 11 kaznenih postupaka.
>> Donji dom brazilskog parlamenta podržao opoziv predsjednice Dilme Rouseff
Brazilci srušili Tuđmana i postavili Kolindu... Po Wikileaksu na vlast je sada došao američki agent...