NAKON POVLAČENJA NEOSA

Unatoč 'mini-većini' austrijski narodnjaci i socijaldemokrati nastavljaju pregovore

Foto: LISA LEUTNER/REUTERS
FILE PHOTO: Press statement after coalition talks in Vienna
Foto: ELISABETH MANDL/REUTERS
Coalition talks after elections, in Vienna
Foto: LISA LEUTNER/REUTERS
Press statement after coalition talks in Vienna
Foto: LISA LEUTNER/REUTERS
Press statement after coalition talks in Vienna
Foto: LISA LEUTNER/REUTERS
Press statement after coalition talks in Vienna
Foto: LISA LEUTNER/REUTERS
Press statement after coalition talks
04.01.2025.
u 13:33
Jedna od opcija za solidno parlamentarno funkcioniranje bili bi Zeleni kao treći partner s kojim bi vladajuća trojka ÖVP-SPÖ-Zeleni imala 108 mandata, za razliku od dvojne koalicije ÖVP - SPÖ sa samo 92 mandata odnosno glasova.
Pogledaj originalni članak

Kako u subotu, dan nakon velike političke uzbune u Austriji zbog povlačenja liberala Neosa iz pregovora tri stranke o novoj austrijskoj vladi pišu austrijski mediji, preostale dvije stranke, Narodna stranka (ÖVP) kancelara Karla Nehammera i Socijaldemokratska (SPÖ) Andreasa Bablera nastavljaju dalje pregovore.

Unatoč tome što zajedno imaju tek “mini-većinu” potrebnih glasova u Nacionalnom vijeću austrijskog parlamenta odnosno tek jedan mandat više od potrebnih 91 od ukupno njih 183. Austrijska televizija ORF pod naslovom “ÖVP i SPÖ pod velikim pritiskom vremena i uspjeha” izvještava da bi pregovori ove dvije stranke, koje su u prošlosti desetljećima zajedno bile u “velikoj koaliciji”, iz dva navedena razloga mogli “relativno brzo završiti”. Uz opasku, kako je austrijski predsjednik Alexander Van der Bellen u subotu jasno dao Nehammeru i Bableru do znanja kako više nema “odugovlačenja” i da traži “jasnoću i brzinu”.

Ono što prema pisanju domaćih medija posebno brine ne samo analitičare i političare nego i brojne obične Austrijance je parlamentarna, u ovom slučaju, “mini-većina” ÖVP-a i SPÖ-a sa samo jednim mandatom viška, “krhka” i “pretanka” za donošenje zakona i stabilnost Austrije, kojoj je ovakva situacija novina. Međutim, narodnjaci i socijaldemokrati očito računaju na glasove i podršku ostalih parlamentarnih stranaka. Prije svega Neosa i Zelenih. Ono na što ne mogu računati, a to i 9 sami znaju, je parlamentarna podrška krajnje desne Slobodarske stranke (FPÖ) kontroverznog populiste Herberta Kickla koja, iako je bila izborni pobjednik na parlamentarnim izborima 29. rujna prošle godine, nije od austrijskog predsjednika dobila mandat za sastav nove vlade.

Razlog više za Kicklovo verbalno bacanje “drvlja i kamenja” na Van der Bellena i Nehammera, kojem je kao čelniku drugoplasiranih narodnjaka austrijski predsjednik povjerio mandat. I to s iluzijom, kako je rekao Kickl, da će “gubitnički semafor” uspješno vladati zemljom. Zbog toga sada “zadovoljno trlja ruke” i likuje da su tročlani pregovori, koje je nazvao “”političkim pobačajem gubitničke koalicije” od jučer, kako je to naglasio u svom obraćanju naciji Van der Bellen “otišli u povijest”. Ono što ostaje nakon povlačenja Neosa iz pregovora i gašenja trobojnog austrijskog semafora, kako piše list Österreich, je problem “mršave većine” narodnjaka i socijaldemokrata.

Jedna od opcija za solidno parlamentarno funkcioniranje bili bi Zeleni kao treći partner s kojim bi vladajuća trojka ÖVP-SPÖ-Zeleni imala 108 mandata, za razliku od dvojne koalicije ÖVP - SPÖ sa samo 92 mandata odnosno glasova. Međutim ulazak Zelenih umjesto Neosa u pregovore malo je vjerojatna varijanta zbog međusobne netrpeljivosti bivših koalicijskih partnera, Nehammerovog ÖVP-a i Zelenih. Ono što se od jučer mnogi pitaju u Austriji je jesu li sada, nakon izlaska Neosa, izgledi za dogovor o sastavu nove vlade porasli ili pali ? To će se vidjeti tek sljedećih dana, tvrde dobri poznavatelji austrijskih (ne)prilika, uz napomenu kako je uvijek dvojno pregovaranje i dogovaranje lakše od trojnog.

Osim toga narodnjaci i socijaldemokrati imaju dugu višedesetljetnu praksu ne samo međusobnog pregovaranja i dogovaranja nego i vladanja Austrijom, tvrde njihove pristaše. Za razliku od onih koji onih drugih koji smatraju da je “velika koalicija”, a u ovom slučaju više nije ni velika, u mnogim europskim državama prošlost i da Austrija treba raspisati nove izbore. Kako do toga ne bi došlo, posve je jasno da su sada Austriji, više nego ikada, potrebne “konstruktivne snage”. Jer nije dovoljno samo spriječiti Kickla i krajnji desni FPÖ da dođe na vlast, kako je rekla čelnica Neosa Beate Meinl-Reisinger. Apel “konstruktivnim snagama političkog centra” uputio je i kancelar Nehammer u svojoj jučerašnjoj video poruci, pozvavši sve na suradnju s ÖVP-om. Prvenstveno po pitanju gospodarstva, migracije i integracije, spomenuvši ključne riječi kao što su konkurentnost Austrije, pitanje azila i rada koji mora biti isplativ. Babler je kritizirao Neos da je stranačku taktiku stavio ispred državnih interesa.

Glavna poruka mu je bila da SPÖ i dalje drži “ispruženu ruku” za suradnju sa svima, osim Kicklovim FPÖ-om, s kojim ne želi koalirati niti jedna od parlamentarnih stranaka. Uključujući Nehammerov ÖVP. Kickl je Nehammera, nakon propalih trojnih pregovora i povlačenja Neosa nazvao “političkim čudakom gubitničkog semafora”, a njegovi stranački kolege su tražili da konzervativni kancelar podnese ostavku, uz primjedbu da “svakog sata uzrokuje sve veću štetu”. U svakom slučaju i Nehammer i Babler pod ogromnim su pritiskom da uspiju, i to, u što je moguće kraćem roku.

U slučaju još jednog neuspjeha, moglo bi im se dogoditi da izgube i podršku unutar svojih stranaka, koju su u petak navečer još jednom dobiti od svojih stranačkih predsjedništva - za finale. Unatoč toga poznati austrijski politolog Peter Filzmaier tvrdi da nastavak pregovora “neće biti baš jednostavan”, jer se pregovarači u dosadašnjih 96 dana pregovaranja, primjerice kod najvažnijeg i najbolnijeg pitanja konsolidacije negativnog državnog proračuna još “nisu pomakli dalje od početka”.

>>> FOTO Privjerite svoje znanje: Ovo su jedni od najljepših europskih gradova, možete li ih prepoznati po jednoj fotografiji?

Foto: Pixsabay/Reuters/Pixsell/Srecko Niketic
Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
Foto: Pixsabay
Foto: Pixsabay
Foto: OGNEN TEOFILOVSKI/REUTERS
A general view of Ohrid from the Studenciste boat bay
Foto: OGNEN TEOFILOVSKI/REUTERS
Boats navigate during sunset on Lake Ohrid, in Ohrid
Foto: LOUIZA VRADI/REUTERS
FILE PHOTO: Tourists visit Oia, on the island of Santorini
Foto: Alkis Konstantinidis/REUTERS
Greece's Santorini struggles under pressure of mass tourism
Foto: Pixsabay
Foto: Pixsabay
Foto: Pixsabay
Foto: Pixsabay
Foto: ALESSIO PADUANO/DPA
Napulj: Prošla je godina dana od Maradonine smrti
Foto: ALESSIO PADUANO/DPA
Napulj: Prošla je godina dana od Maradonine smrti
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Sevilla je glavni grad Andaluzije, te glavni grad istoimene provincije
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
Sevilla je glavni grad Andaluzije, te glavni grad istoimene provincije
Foto: Dejan Rakita/PIXSELL
Milano - ekonomsko središte Italije, grad bankarstva, industrije i modnih kuća
Foto: Dejan Rakita/PIXSELL
Milano - ekonomsko središte Italije, grad bankarstva, industrije i modnih kuća
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Pulska Arena tijekom noći u vrijeme adventa
Foto: Srecko Niketic/PIXSELL
Na konferenciji najavljen program Adventa u gradu Puli

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

IG
IgorY
14:04 04.01.2025.

Sve ovo samo malo odgađa dolazak FPO na vlast. Reklo bi se uzaludan vam trud svirači. Promjene ne možete tzaustaviti, a vaše propale politike ništa dobra ne mogu donijeti.

ST
StariSokol
09:40 05.01.2025.

Te dogovore su mogli napraviti i bez izbora. Čudno da se nitko ne zapita čemu onda izbori