nakon sastanka s ekstremnim desnim snagama

Pokrenuta istraga: AfD planira protjerivanje stranaca iz Njemačke?

Foto: Klaus-Dietmar Gabbert/DPA
Pokrenuta istraga: AfD planira protjerivanje stranaca iz Njemačke?
10.01.2024.
u 17:30
Na sastanku je raspravljano o tome koje bi grupe trebale napustiti Njemačku, a pritom su navedeni podnositelji zahtjeva za azilom, stranci s dozvolom boravka kao i državljani Njemačke stranog porijekla koji nisu, kako se navodi, asimilirani.
Pogledaj originalni članak

Ured za zaštitu ustavnog poretka istražuje izvješća o navodnom sastanku desno-populističke Alternative za Njemačku (AfD) s ekstremno desnim snagama, na kojem se navodno raspravljalo o protjerivanju milijuna stranaca koji žive u Njemačkoj, javljaju njemački mediji u srijedu. "Mi trenutno uspoređujemo naša saznanja s navodima objavljenim u medijima", priopćio je Ured za zaštitu ustavnog poretka savezne pokrajine Brandenburg.

Prije toga je medijski centar Correctiv objavio kako je krajem studenog u hotelu u blizini Potsdama održan sastanak predstavnika AfD-a i članova tzv. Identitetskog pokreta, koji slovi kao ekstremno desni. Prema istim navodima, sastanku su prisustvovala i dva političara konzervativne Kršćansko-demokratske unije (CDU). Na sastanku je, kako nadalje javlja Correctiv, bilo riječi o "Master planu" u vezi s migrantskom politikom i planovima protjerivanja milijuna osoba stranog porijekla iz Njemačke.

Na sastanku je raspravljano o tome koje bi grupe trebale napustiti Njemačku, a pritom su navedeni podnositelji zahtjeva za azilom, stranci s dozvolom boravka kao i državljani Njemačke stranog porijekla koji nisu, kako se navodi, asimilirani. Za tu svrhu bi trebao biti organizirano područje na afričkom kontinentu gdje bi moglo biti smješteno "do dva milijuna" osoba.

AfD je demantirao sudjelovanje na spomenutom sastanku i naveo kako je bio prisutan jedino osobni tajnik dopredsjednice stranke Alice Weidel, koji je tamo "predstavio jedan projekt za društvene mreže". Na vijesti o sudjelovanju parlamentarne stranke AfD na ovom sastanku nekoliko zastupnika Bundestaga je ovu stranku optužilo za "totalitarističke namjere", a ponovno je pokrenuta rasprava o zabrani AfD-a, čije dijelove Savezni ured za zaštitu ustavnog poretka smatra organizacijama koje djeluju protuustavno.

U ispitivanjima javnog mnijenja, AfD je trenutno na saveznoj razini druga po redu najpopularnija stranka. Na području bivše Istočne Njemačke, gdje se ove godine u tri savezne pokrajine održavaju lokalni izbori, AfD je s preko 30 posto podrške najjača politička snaga.

POVEZANI ČLANCI:

Ekonomski i politički bolesnik

Desničarske organizacije bujaju diljem najsnažnije članice EU, neke se protive ideji moderne Njemačke

Politička previranja u Njemačkoj mnoge su podsjetila na kaos koji je vladao u vrijeme Weimarske Republike, koja je prestala postojati kada su Adolf Hitler i Nacionalsocijalistička njemačka radnička stranka 1933. preuzeli kontrolu nad zemljom. Moguća zabrana AfD-a koja se naveliko razmatra dovela je do toga da se mnogi promatrači pitaju može li se pravnim odlukama krajnju desnicu zaustaviti ili barem usporiti

VIDEO: Putin posjetio regiju Čukotka na ruskom Dalekom istoku

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar ajeto
ajeto
20:15 10.01.2024.

Stance se ne može protjerati već stimulirati novčano da se vrate kući.Doma je najljepše.

DU
Deleted user
08:35 11.01.2024.

Ovo je dio namjetšaljke da bi se pokuašla isposlovati zabrana AfD-a jer je AfD postao preopasan svim ostalim strankama. U istočnoj Njemačkoj (gdje su izbori u jesen) su na oko 40% ( socijalisti i liberali su ispod 5% i time ne ulaze u parlamente, dok su zeleni na nekih 7% sa tendencijom na dolje), na razini cijele Njemačke na oko 25.