Zbog razdjelnika koje moraju ugraditi i to sami platiti svi oni koji se griju na toplanu, Ministarstvo gospodarstva osnovat će radnu skupinu koja će razmotriti učinke njihove ugradnje, no ministar Tomislav Panenić je bez odgovora hoće li uvesti moratorij na tu zakonsku obvezu dok radna skupina ne donese odluku. A za stavljanje moratorija na članke Zakona o tržištu toplinske energije koji propisuju da se razdjelnici moraju uvesti u zgrade koje imaju više od 70 stanova do kraja 2015., a u zgrade s manje od 70 stanova do kraja 2016. godine, zalaže se Regionalna organizacija zaštite potrošača (ROZP) iz Karlovca, koja je to i pismeno nedavno zatražila od Vlade i Ministarstva gospodarstva.
Stručna analiza
Predsjednik ROZP-a Željko Tomašić kaže da bi se za trajanja tog moratorija trebala napraviti stručna analiza. Prema njegovu mišljenju, sporan je cijeli zakon jer ne postoji tržište toplinske energije u Hrvatskoj i na snazi je monopolizam u toplinarstvu. I umjesto da se provedbom toga zakona razbija monopol, njime se prisiljava građane da ugrađuju razdjelnike. Oni su pak samo nepotreban trošak jer se gotovo 60 posto toplinske energije gubi na putu od toplane do radijatora, a te gubitke pokrivaju građani.
Argument pak za stavljanje moratorija na razdjelnike dok se ne ocijene učinci njihove ugradnje je i to što nije izrađena studija opravdanosti prije nego što su oni zakonom nametnuti. Direktiva Europske unije, naime, kaže da se razdjelnici ugrađuju, osim ako država članica dokaže da bi postavljanje takvih razdjelnika bilo troškovno neučinkovito. Ministarstvo gospodarstva, dok ga je vodio Ivan Vrdoljak, koje je donijelo sporni zakon i pravilnik o razdjelnicima, nije napravilo nikakvu studiju o njima. A radi se o trošku od milijardu kuna koji snose građani izravno iz svojih džepova.
Na razdjelnike bi se morao staviti moratorij i zbog formule po kojoj se obračunava trošak potrošene toplinske energije, a prema kojoj oni koji više štede plaćaju i veće račune. Naime, ako stanari koji su ugradili razdjelnike češće zavrću regulatore topline na svojim radijatorima, onda im se grijanje ne obračunava prema impulsima s razdjelnika nego opet prema površini stana. Znači kao i prije razdjelnika čiju su ugradnju masno platili.
Kazne i do 50.000 kuna
Sporne su i kazne koje moraju platiti oni koji nisu na vrijeme ugradili razdjelnike, od 10.000 do 50.000 kuna. Stoga, dok ministar Panenić ne odluči što s razdjelnicima, treba one koji ih nisu ugradili poštedjeti kazna i njima ne strašiti one koji ih tek trebaju ugraditi.
Korisnici usluge grijanja na toplanu ugradnjom razdjelnika izgubili su trostruko. Štede i smrzavaju se, platili su 400,00 kuna cijenu razdjelnika po radijatoru a cijena grijanja ostala je ista. Bravo majstore Vrdoljak!