Gdje je domaće?

Uvoz drastično raste: Samo krumpira smo uvezli 38.000 tona

Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL/Ilustracija
tržnica
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Tržnica
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Tržnica
07.06.2019.
u 09:15
Hrvoje Gregurić, predsjednik Zajednice udruga hrvatskih povrćara, smatra da je najveći problem to što većina trgovačkih lanaca ne daje dobavljačima i proizvođačima podatke o planiranoj potrošnji robe
Pogledaj originalni članak

Prema podacima Hrvatske gospodarske komore, lani smo uvezli 25 tisuća tona više voća i povrća negoli 2017. godine, što nas je i koštalo 22 milijuna eura više, odnosno ukupno 317 milijuna kuna. Najdrastičnije je povećan uvoz krumpira i to za više od 50 posto.

Dok je u 2017. godini u Hrvatsku uvezeno 24.559 tona krumpira, lani ga je na policama trgovina završilo više od 38.000 tona. Uvoz rajčice povećan je za deset posto, što je djelomično i razlog da se domaća rajčica lani jedno vrijeme uopće nije otkupljivala. Neznatno je povećan uvoz jabuka, krušaka i svježih dunja (za 10 posto), te dinja i lubenica, za čak 25 posto, piše Slobodna Dalmacija.

Što se tiče zelene salate, godišnje uveze od šest do osam tisuća tona. Prošli mjesec je, navodno, čak 70 posto salate u nekim plastenicima i staklenicima Kaštela i Trogira propalo jer nije bilo otkupa.

Hrvoje Gregurić, predsjednik Zajednice udruga hrvatskih povrćara, smatra da je najveći problem to što većina trgovačkih lanaca ne daje dobavljačima i proizvođačima podatke o planiranoj potrošnji robe.

Dodaje i da zbog svih problema na koje nailaze u svom radu, a ponajprije zbog nedostatka radne snage, naši proizvođači odustaju od sadnje brojnih kultura - patlidžana, poriluka, paprike, pa čak i kupusa, te se okreću onim kulturama koje imaju brži "obrtaj", odnosno kraće vrijeme od sjetve do berbe. Zato, kaže Gregurić, ove godine ne oskudijevamo zelenom salatom.

Video: Marijan Mavračić i 'Jagodica Purgerica'

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 14

DU
Deleted user
09:29 07.06.2019.

Lijepo. Milijarde u poticaje a sve se uvozi. Je li možda tim milijardama HDZ kupio i ovih jadnih 25% glasova podrške što im je još preostalo? Za proizvodnju hrane sigurno nisu utrošene.

Avatar NenadNikolicZagreb
NenadNikolicZagreb
09:43 07.06.2019.

Hrvatska je država kakve nema u svijetu. Poljoprivredna proizvodnja pada praktički po svim stavkama u desetogodišnjem razdoblju, raste broj državnih službenika u ministarstvu i komori a raste enermno količina poticaja. Postoje dva pitanja, prvo kako to da proizvodnja pada uz tolike povećane poticaje i toliko više angažiranih službenika. Drugo pitanje je zaštita hrvatskih interesa. Recimo, u Poljskoj se ne prodaju hrvatske jabuke već samo poljske, koje su zbog skoro 5 tjedana kraće vegetacije manje bogate šećerom i sokovima od hrvatskih. Poljaci su to uradili posebno pažljivim pregledima uvoznih jabuka gdje jabuke stoje pod carinskom kontrolom praktički dok troškovi kamiona i skladištenja i prekrcaja ne povećaju troškove uvozniku iznad razina isplativosti. U Hrvatskoj dolaze poljske jabuke znatno niže kvalitete od hrvatskih i naša država propušta ih bez pregleda kakvi su uobičajeni u Poljskoj. Država bi putem ministarstva gospodarstva i poljoprivrede trebala upitati hrvatske proizvođače kako da im pomogne, jer očito je da Hrvatska i Poljska različito pomažu svoju poljoprivredu pa to u okviru EU treba ujednačiti. Dosta je ovakvog odnosa prema poljoprivrednoj proizvodnji, odgovorni na vlasti nas vuku svojim neradom u propast.

UM
Umjereni
09:53 07.06.2019.

Gdje je domaće???? Pa lijepo, naš kvalitetni lički i međimurski krumpir prodajemo gospodi na zapad, očišćen od zemlje, standardne i unificirane veličine, kao da su klonirani, a onda domaće firme poput Dodleka iz Međimurja nama prepakiravaju drugorazredno smeće od krumpira veličine šljive, a koje je ostalo i pomiješaju malo s krumpirom iz bliskog Istoka i prodaju kao "međimurski" krumpir sitnozuboj stoci. Pokušajte na policama naših trgovačkih centara pronaći ijedno povrće ili voće, a da je klasificirano kao I. klasa. NIjedan ministar nijedne vlade do sada nije uspio poljoprivredu RH izvući iz stanja koje se jedino može opisati kao katastrofalno.