Dinamički sustav javne nabave za izvođenje radova na obnovi Zagreba i okolice bit će spremam u prvom kvartalu sljedeće godine, a odjel za prevenciju prijevara i registar sukoba interesa trebali bi biti uspostavljeni za mjesec i pol – najavio je to Damir Vanđelić, v. d. ravnatelja Fonda za obnovu Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije na jučer održanoj konferenciji Graditeljstvo nakon potresa u organizaciji Hrvatske gospodarske komore.
Dinamički sustav javne nabave uključuje provjeru interesa i kvalifikacija ponuditelja te vremenski ograničenu elektroničku aukciju za ponuditelje. Vanđelić je naglasio da će odjel za prevenciju prijevara i registar konflikta interesa biti u funkciji od samog početka provođenja javnih natječaja Fonda, a objasnio je da takvi sustavi inače postoje u privatnim kompanija pa tako i u Adrisu, gdje je on dosad radio. Time se, kazao je, štiti kompanijin novac, a u ovom slučaju štitit će se Fond i javni novac. V. d. ravnatelja Fonda među ostalim je rekao i da će sukladno prvom programu mjera, prioritet pri obnovi imati privatne zgrade koje su dio kulturne baštine, a takvih je 300-tinjak.
Protupotresno inženjerstvo
Dekan zagrebačkog Građevinskog fakulteta Stjepan Lakušić pak najavio da će vrlo uskoro biti osnovan Hrvatski centar za potresno inženjerstvo i da će Senat zagrebačkog Sveučilišta 15. prosinca dati svoje završno mišljenje na dokument o osnivanju tog centra. Dekan Lakušić naglasio je da je pokrenut i specijalistički studij potresno inženjerstvo te da će se na godišnjicu potresa, 22. ožujka 2021. u Zagrebu održati prava hrvatska konferencija o potresnom inženjerstvu na kojoj će sudjelovati stručnjaci iz cijelog svijeta.
VIDEO Potres teško oštetio Đorđićevu ulicu u Zagrebu
Ministar graditeljstva, prostornog uređenja i državne imovine Darko Horvat kazao je da je obnova Zagreba i okolice osmišljena i organizirana da bude efikasna te da se da prilika struci kako bi se Zagreb protupotresno ojačao i uljepšao, i to koliko je moguće financijski i s idejama hrvatskih arhitekata.
Predsjednik HGK Luka Burilović naglasio je da je šteta od potresa procijenjena na 86 milijardi kuna jednaka vrijednosti 22 Pelješka mosta. U potresu je, kazao je, oštećeno oko 25 tisuća zgrada, a za sanaciju je osigurano 200 milijuna dolara zajma od Svjetske banke za obnovu zdravstvenih i obrazovnih institucija te 683 milijuna eura iz Europskog fonda solidarnosti.
Katalog hrvatskih proizvoda
– Ovo je prilika za obnovu Zagreba, za hrvatsko graditeljstvo, ali i gospodarstvo uopće. Građevina je već vukla Hrvatsku iz krize. I to može opet – poručio je Burilović koji je upozorio i da su nesređeni vlasnički odnosi u zgradama, nejasno formiranje cijena i nejasna dinamika obnove te moguća nestašica materijala na skladištima opasnosti i zapreke kojima se mora doskočiti. On je kazao da i domaćim proizvođačima treba dati prioritet u obnovi. Potpredsjednica HGK za graditeljstvo, promet i veze Mirjana Čagalj također je naglasila da je obnova od potresa jedinstvena prilika za jačanje domaćeg građevinskog sektora te da HGK već godinama promovira kupovanje i ugradnju hrvatskog.
– Tome može itekako pomoći i Katalog hrvatskih proizvoda HGK u kojem je dostupno gotovo 3500 vrhunskih proizvoda, od čega je dobar dio vezan za gradnju i opremanje. Hrvatski proizvod ima kvalitetu i pozivam sve naručitelje da što više domaćih proizvoda uključe u obnovu. Što ih bude više, to će naša građevinska industrija biti jača i konkurentnija – naglasila je Čagalj.
Na konferenciji je među ostalim rečeno i da je oko 120 vlasnika oštećenih zgrada u potresu već samostalno pokrenulo postupak njihove obnove. Procjena troškova obnove zgrada od potresa iznosi 42 milijarde kuna.
voditelj tog odjela će biti stranački kolega kuščević? hahahaahaha! dajte nemojte bit neozbiljni, pa znamo da ćete pokrasti 60% love koja je namijenjena obnovi nakon potresa. kome vi lažete?