Na Trgovačkom sudu u Varaždinu otvoren je stečaj varaždinske tekstilne kompanije Varteks. Za stečajnog upravitelja izabran je iskusni Tomislav Đuričin iz Varaždina koji je za 8. listopada zakazao i ročište na kojem će se ispitati tražbine vjerovnika koji imaju 60 dana za dostavu svojih potraživanja.
Prijedlog za otvaranje stečajnog postupka podnio je član Uprave Karlo Koprek, navevši kao razloge to što u očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje koji vodi Fina ima više neizvršenih osnova za plaćanje u razdoblju dužem od 60 dana, a i radnicima nisu isplaćene tri uzastopne plaće. Račun kompanije blokiran je gotovo 70 dana, a prema očevidniku neizvršenih osnova, dug je 12. srpnja iznosio 2,246.670 eura.
U rješenju Trgovačkog suda navedeno je da je Zemljišno-knjižnom odjelu Općinskog suda u Varaždinu naložen upis zabilježbe otvaranja stečaja u zemljišnim knjigama na Varteksove nekretnine, od industrijskog kompleksa u Zagrebačkoj ulici, poslovnog prostora u Školskoj ulici, skladišta, dvorišta, zemljišta, poslovnih prostora i stanove u Varaždinu, Gornjem Kućanu, Biškupcu i Horvaćanskoj cesti na zagrebačkoj Trešnjevci.
Kako Varteks ima nekretnine i u Srbiji, sudovima u Beogradu naloženo je da upišu zabilježbu otvaranja stečaja na stan od 51 kvadrata u Ulici čika Ljubina u središtu Beograda i obiteljsku stambenu zgradu u Gospodskoj ulici Zemunu. Sudovi u Šidu, Vranju i Priboju zabilježbu će staviti za poslovne trgovine i prostore u tim gradovima.
POVEZANI ČLANCI:
Isti se postupak provodi i za zgrade, kuće i poslovne prostore u Travniku i Novom Travniku u Bosni i Hercegovini. Radi se, pojasnio je sudac Hugo Wedemeyer, o stečajnom postupku nad tvrtkom koja ima brojnu imovinu znatne imovinske vrijednosti, velik broj nekretnina i pokretnina u Hrvatskoj i inozemstvu i zaposlen veliki broj radnika, pa je za stečajnog upravitelja izabran Đuričin koji je na listi visokokvalificiranih upravitelja. Prema objavljenim izvješćima, Varteks ima kredite u iznosu od 16,6 milijuna eura. Preostali radnici, njih 549, završili su na Zavodu za zapošljavanje i osigurane su im dvije plaće preko Agencije za osiguranje radničkih potraživanja.
Dio poslovnih objekata u Zagrebačkoj ulici u Varaždinu upisan je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, poput, na primjer, zgrade sjedišta uprave sagrađene 1906. godine i četverokatne zgrade u kojem je bilo skladište iz 1920. godine, te krojačnice iz 1934. i drugih povijesnih zgrada. Pitanje je i što će sad biti s privatnim projektom "Varteks kvart – urbana regeneracija" koji je Vlada 2021. proglasila strateškim i procijenila na oko 10 milijuna eura. Investitor je trebao biti Varteks. Političke stranke međusobno se optužuju za propast tvrtke, SDP krivi HDZ, a HDZ smatra da SDP, koji je na vlasti u gradu, nije učinio ništa za spas Varteksa.
>> FOTO Plavi ekrani, otkazani letovi i vlakovi koji stoje: Pogledajte kaos diljem svijeta zbog globalnog IT kvara
Zadnji akt, nekad jake tekstilne industrije u Hrvata.