Večernjakova panel diskusija

Testiranje na 'koronu' svih koji idu u bolnice koštat će stotine milijuna kuna

Foto: Screenshot
panel
Foto: Screenshot
panel
Foto: Screenshot
panel
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Bolnica u vrijeme koronavirusa
Foto: Screenshot
panel
11.05.2020.
u 13:28
Prema podacima HZZO-a u ožujku ove godine napravljeno je 40 posto manje postupaka u zdravstvu u usporedbi sa lanjskim ožujkom
Pogledaj originalni članak

Više od sto milijuna kuna dosad je novi koronavirus koštao hrvatsko zdravstvo, koliko je u protekla dva mjeseca potrošeno na testiranja, bolovanja radi samoizolacije te bolničko liječenje oboljelih od COVID-19. Zaključno s proteklim tjednom, u Hrvatskoj je 15.931 osoba na bolovanju radi samoizolacije što je trošak od 34 milijuna kuna, a istodobno se državni proračun, pa tako i onaj za zdravstvo, ne puni prema planu te se očekuje više milijardi kuna manji priljev. Novi izniman trošak slijedi na račun epidemiološkog prijedloga da se na COVID-19 testiraju svi koji će ići na neke zahvate ili pretrage koje iziskuju boravak u bolnici, o čemu nema jedinstvenog stava. Trenutačna je to računica korone u zdravstvu, koje se prošli tjedan počelo vraćati “u normalu”, što je bila i tema online panela Večernjeg lista.

Virtualna klinika

– Započeli smo pregovore o financiranju cijelog našeg sustava, pokušavamo sve napraviti da zdravstvo izdrži opterećenje. Morat ćemo potražiti pomoć Vlade i Ministarstva financija da bismo uspjeli s koronom završiti pozitivno. Svi pacijenti koji bi trebali biti hospitalizirani moraju doći negativni na koronavirus, a imamo oko 700 tisuća hospitalizacija godišnje plus dijagnostiku koja to prati, pa su to stotine milijuna kuna koje nismo računali izdvojiti. Morat ćemo tražiti točne naputke od epidemiologa, još je tu malo nesuglasica – rekao je ravnatelj HZZO-a dr. Lucian Vukelić na Večernjakovu panelu, dodajući da se smanjio priljev novca te da neće realizirati planiranih 27,5 milijardi kuna za financiranje zdravstva.

Bit će smanjeno za nekoliko milijardi, a možda i više. Morat ćemo se pokrpati kako znamo i umijemo. Naravno da ćemo s ministrom financija komunicirati i vidjeti kako dovesti fiskalnu godinu do kraja bez velikih potresa – poručio je ravnatelj Zavoda rekavši da će se za zdravstvo možda morati i zadužiti ovisno o tome hoće li sustav ovo izdržati.

Prema podacima HZZO-a, u ožujku ove godine provedeno je 40 posto manje postupaka u zdravstvu u usporedbi s lanjskim ožujkom. Pri tomu treba podsjetiti da je epidemija proglašena 11. ožujka, stoga je u dvadesetak dana “epidemijskog ožujka” posao u zdravstvu pao u brojkama za 40 posto, odnosno napravljeno je 1,711.234 postupka dijagnostike i terapije manje!

Prošli ponedjeljak počele su nadoknade pregleda i terapija o čemu je ravnateljica pulske bolnice dr. Irena Hrstić rekla kako u toj ustanovi trebaju nadoknaditi 12-13 tisuća pregleda.

– Ovaj prvi tjedan je relativno dobar, na terenu se ne čuje veliko nezadovoljstvo, ali procjenjujem da se to može dogoditi nakon dva tjedna jer će se tek tada vidjeti svrsishodnost određenog načina rada. Zasad smo povećali ambulante i dostupnost uputnice A5, podijelili liječnicima primarne medicine e-mail adrese, telefone, mobitele kako bi u svakom trenutku mogli dobiti bilo koju specijalistiku – rekla je dr. Hrstić.

Uputnica A5, koju navodi ravnateljica bolnice u Puli, omogućuje tzv. virtualnu kliniku, model na kojem će administracija inzistirati sve više, a koji za pacijente znači da će njihov obiteljski liječnik odnosno primarna medicina sve nalaze i opise kroz sustav poslati specijalistu koji je potreban te dogovoriti treba li i što dalje, bez odlaska pacijenta po uputnice, bez naručivanja i čekanja. Osim poštede za pacijenta, tako se ubrzava sustav, a smanjuje i rizik od COVID-19 i za pacijente i za zdravstvene radnike, ali, nažalost, taj sustav ne funkcionira svuda.

– Npr., u Splitu zahtijevaju da se ta uputnica i nalazi fizički donesu jer njihov informatički sustav nije prilagođen novim tehnologijama. Imamo djelomično problem i u Zagrebu, kad napišemo A5 moramo dobiti kontakt odjela kako bismo ih obavijestili da smo poslali uputnicu – upozorila je na panelu obiteljska liječnica dr. Ines Balint.

– Sve to pa i zdravstvo generalno funkcionira ovisno o mjestu boravka – rekla je Mirjam Jukić iz MS tima Hrvatska, dodavši da je jednako tako i s A5 uputnicama te je zdravstvena skrb jednostavno uvijek bolja u većim bolničkim centrima. Dražen Vincek iz Hrvatske udruge leukemija i limfomi upozorio je da ne funkcioniraju probiri i preventivni programi.

Udruge pacijenata, među ostalim, zatražile su da se imunokompromitiranim bolesnicima omogući osnovna zaštita poput maski za lice na teret države. Prijedlog je to koji nije nemoguće realizirati, odgovor je HZZO-a.

Apsolutna reorganizacija

Državni osiguravatelj pokrenuo je niz usluga elektronički, pa se tako mogu online riješiti primjerice doznake, potvrde za ortopedska pomagala, što se planira i zadržati. Tako je pandemija, uza sve probleme, donijela i neka rješenja o kojima se godinama samo. Sve u svemu, kako je rekla dr. Hrstić, dolazi vrijeme apsolutne reorganizacije zdravstvenog sustava.

– Drugi val dogodit će se kad-tad, možda će samo ljeto biti nekakvo prijelazno razdoblje. Kako ćemo i možemo li to platiti? Teško. Ključno je da što više smanjimo štetu, i to ponajprije radom na putevima kretanja kroz zdravstvo kako bismo smanjili opasnost zaraze s COVID-19. Jer nije to jedina bolest, moramo se bolje pripremiti i za druge bolesti – poručila je pulska ravnateljica.

novartis_logo_pos_rgb

Powered by Novartis

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

VL
vlatx
18:58 11.05.2020.

Hm, testiranje je skupo a koliko nas je koštalo to što ništa nije radilo zbog virusa? Kako god gledamo, sva preventiva je puno jeftinija nego potpuno zatvaranje svega. O čuvanju ljudskih života ne treba ni pričati i gledati kroz novac jer su oni neprocjenjivi.

DU
Deleted user
21:07 11.05.2020.

Ne mogu shvatiti ovako postavljenu dilemu: testirati pacijente prije op. liječenja ili ne? Da li to znači da će kirurški odjeli i klinike u slučaju i jednog pozitivnog pacijenta staviti ključ u bravu ili dalje širiti virus dok u jednom trenutku ne postanemo telad i krave odnosno " krdo". Ovo polako postaje pravo političko pitanje na kojemu će zbog nesposobnih stranačkih uhljeba zube, nažalost, polomiti i medicinari i pacijenti. Samo ne političari i njihovi uhljebi u zdravstvu.

VL
vlada1
14:28 11.05.2020.

Možda i nekoliko milijardi.