Ivan Jarnjak, bivši ministar policije, svjedočio je danas u nastavku suđenja Tomislavu Merčepu, optuženom za ratni zločin nad civilima 1991. godine na području Pakračke Poljane, Kutine i Zagreba. Kako je kazao, Merčep mu je bio savjetnik koji je bio zadužen za probleme branitelja iz Domovinskog rata. Da se događaju zločini u Pakračkoj Poljani, MUP je doznao dok je radio krim-obradu slučaja Zec. No, problem je bio što se na tom području zbog ratnih djelovanja nisu mogli provesti potrebni izvidi, kazao je Jarnjak.
Odgovarajući na pitanja je li znao za logore u Pakračkoj Poljani i odvođenje civila, Jarnjak je kazao da mu to nije bilo poznato, a rekao je i da Merčep kao savjetnik ministra policije nije imao izvršne funkcije. Govorio je i o tome da on nije imao saznanja je li Merčep zapovijedao postrojbom u Pakračkoj Poljani te je kazao da ga je tih godina u nekoliko navrata vidio na televiziji. Tvrdio je isto tako da kod njega nitko nije intervenirao zbog onog što se događalo u Pakračkoj Poljani.
Jarnjak je kazao i da je u listopadu 1991. godine unutar MUP-a formiran odjel za ratne zločine i posao je bio prikupljanje informacija i istraživanje zločina bez obzira tko ih je počinio, a taj odjel formiran je nakon što su u MUP-u shvatili da se i u ratu događaju zločini. Iako je tvrdio da ne zna ništa o Merčepovoj zapovjednoj ulozi, kazao je da je susretao neke vojnike koji su se zvali merčepovci. Objasnio je da na početku Domovinskog rata nije bilo činova te da su se vojnici na terenu poistovjećivali s onim osobama koje bi im se nametnule kroz borbu pa su se tako ljudi u Osijeku zvali Glavaševi, u Gospiću Norčevi, a u Virovitici Dečakovi.
Suđenje se nastavilo nakon pauze u 12 sati svjedočenjem Ivana Vekića, koji je također bivši ministar policije.
Tuđman plakao zbog djeteta
– Ja sam jedan od utemeljitelja HDZ-a, a Merčep je puno napravio za stranku na području Istočne Slavonije. Kod mene u MUP ga je doveo ili preporučio Josip Manolić. Rekao sam Manoliću da mi ne treba građevinar, a Manolić mi je kazao da je Merčep koristan i da ga uzmem kao savjetnika. Neki savjetnici sudjelovali su u oružanim borbama, pa i Merčep, koji je zaslužan za obranu Gospića. Bio je ranjen u Zapadnoj Slavoniji, a ne postoji zapovijed kojom je on imenovan zapovjednikom postrojbe – kazao je Vekić.
– Ja sam osobno izvijestio predsjednika Tuđmana o ubojstvu obitelji Zec, a on je zaplakao kada je čuo da je ubijeno dijete. Kada su uhićeni osumnjičeni, Merčep se ni na koji način nije povezivao s tim jer bi inače i on bio uhićen. Merčep je za mene bio jedan od boraca koji je odlučio poginuti za Hrvatsku, bez čina i položaja. Jedina ovlast koju je Merčep kao savjetnik ministra imao jest da nosi oružje, da se bori i da pogine. Ostali nisu imali obveze podnositi mu izvješća ni slušati njegove naredbe – zaključio je bivši ministar unutarnjih poslova.
...ali su se svi prepali netso - i svi se prave kao da neznaju kako se Hrvatska branila od agresije JNA i Srbo-Cetnika do 8.10.1991! ...umjesto da tu sjedi JNA, jer je pokusala nametnuti prijedlog \"Srbije i CG o razrjesenju krize u SFRJ\" - protiv kojeg se Narod 19.5.1991 oducio, ovdje sada sjede vitezovi koji su se zrtvovali za volju naroda suprotstavljajuci se agresiji Cetnicke manjine (Civilista) i JNA. ...Svi zaboravljamo da su svi oni bili civilisti - pa je cak i civilist ubio prvu zrtvu domovinskog rata Hrvatskog Redarstvenika Josipa Jovica!