U idućih godinu do dvije pripremit će se dokumentacija i objaviti javno nadmetanje za odabir privatnog partnera koji bi trebao izgraditi i, u nemedicinskom smislu, održavati novi Klinički bolnički centar Rijeka, slijedom nedavno potpisanog ugovora o projektu javno-privatnog partnerstva u gradnji KBC-a.– Jedna do dvije godine pripreme jest, nažalost, puno, ali riječ je o golemom projektu za koji se istodobno radi i građevinski dio i aproksimacija opreme. Pripremne radnje možda traju nešto dulje, ali gradnja će biti kraća, trajat će otprilike šest-osam godina. Nekima se to čini predugo, ali je kraće od gradnje samo jednog dijela KBC-a Zagreb, Rebra, koja je trajala 10 godina, a ovdje je po kvadraturi puno veći investicijski angažman – govori prof. dr. sc. Rajko Ostojić, ministar zdravlja, za usporedbu ponovno navevši Rebro koje se gradilo tako da je najprije obavljen građevinski dio, a onda se tek otvaralo pitanje opreme. Ovdje pak ide sve u paketu.– Postoji nekoliko zainteresiranih korporacija koje će se javiti jer je u posljednje četiri godine javno-privatnim partnerstvom napravljeno 30-ak zdravstvenih ustanova diljem Europe, a posljednjih deset godina sve zdravstvene ustanove u Velikoj Britaniji napravljene su javno-privatnim partnerstvom – ističe ministar.
Srušit će se stari objekti
Ovisno o kvaliteti dokumentacije koja će biti izrađena i partnera koji će ponuditi razumnu cijenu za svoje sudjelovanje, zatvaranje cijele priče nove bolnice jest unutar 25 do 30 godina, koliko traje javno-privatno partnerstvo, navodi prof. dr. sc. Herman Haller, sanacijski upravitelj riječke bolnice.Nakon desetljeća iščekivanja, ideja o ujedinjenoj bolnici konkretizirana je 2001. godine. Idejni projekt objedinjene bolnice napravljen je 2005., predviđa tisuću kreveta, što je dvadesetak posto smanjenje kapaciteta uz predviđeno uvećanje dnevne bolnice i dijagnostičkih cjelina. Kako je područje bivše vojarne na Trsatu predano Gradu Rijeci, Grad se uključio pa je u prenamjene i ustupanje zemljišta uložio u novi KBC više od 45 milijuna kuna.
Dio prve faze projekta, nova zgrada hemodijalize, sagrađena je 2009. i danas je u punom pogonu. U međuvremenu su pribavljene građevinske dozvole i riješena je gradnja barokomore i stanice za medicinske plinove. Gradnja treba početi uskoro, u idućih nekoliko mjeseci, jer je proračunom za 2014. predviđen 21 milijun kuna za tu namjenu.Ono što preostaje velike su cjeline. Izgradit će se posve novi objekti, a neki stari najprije srušiti pa na njihovu mjestu izgraditi novi. Tako sljedeća faza predviđa ginekologiju i cjelokupnu dječju bolnicu – pedijatriju, dječju kirurgiju te sve dijagnostike i terapijske jedinice. Za taj je dio napravljen i izvedbeni projekt.
Čekaju osamdeset godina
– Za ginekologiju i dječju bolnicu gradit će se posebna zgrada, koja će biti povezana s ostalim dijelom bolnice. Gradit će se i tzv. tehnološki blok koji uključuje kuhinju, praonice, skladišta i međustanice za grijanje i hlađenje bolnice. To bi bila sljedeća faza i ona je procijenjena na oko 800 milijuna kuna, odnosno, oko jedne milijarde s kompletnim opremanjem – navodi prof. Haller.Nakon što se to napravi, dolazi do preraspodjele postojećih zgrada koje su sada u funkciji i rušenje dijela zgrada na Sušaku da bi se napravio prostor za gradnju zadnjeg, najvećeg bolničkog kompleksa, koji se procjenjuje na dvije milijarde kuna. Bit će tu svi kapaciteti za ujedinjenu medicinu za odrasle, dakle, centralne operacijske dvorane, ujedinjeni hitni prijam itd.Za svaku fazu predviđa se rok od po četiri godine. Zadnja faza uređenje je sadašnjih kapaciteta na Sušaku, a to je stara zgrada sagrađena 1936. godine, koja će se prenamijeniti u administrativni centar za potrebe bolnice jer nije primjerena za rad s pacijentima.
– Posljednja bolnica u Rijeci sagrađena je prije 80 godina, nakon toga izgrađeno je nekoliko zgrada pojedinih specijalnosti, ali 80 godina nije napravljena bolnica u Rijeci. To je nedvojbeno dokaz da su se sve države proteklog stoljeća ponašale maćehinski prema riječkom zdravstvu, unatoč činjenici da riječka medicina zasigurno spada u vrh ne samo hrvatske nego i istočnoeuropske medicine. I prva transplantacija bubrega napravljena je u KBC-u Rijeka. Stoga je vrijeme da se država počne ponašati kao majka, a ne kao maćeha i naša je čvrsta namjera da se KBC i napravi – poručuje Ostojić.Ukupna površina novog KBC-a je 8,4 hektara, a planirana bruto površina građenja je 240 tisuća četvornih metara, dok je ukupna vrijednost investicije je 3,2 milijarde kuna. Ugovor o JPP potpisali ministar Ostojić, riječki gradonačelnik Vojko Obersnel, sanacijski upravitelj riječke bolnice Haller i predsjednik Upravnog odbora Centra za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija Josip Borak. Ugovorom Grad Rijeka i KBC ovlašćuju Ministarstvo zdravlja da preuzme ovlasti javnog partnera, a Ministarstvo onda ovlašćuje Centar za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija da za Ministarstvo koordinira sve aktivnosti vezane uz projekt.
Šta je ovo plaćeni oglas "traži se investitor". Znaju kako brzo će se brzo graditi "mega projekt"a jedino ih priječi sitinica - nemaju novaca. Koja "mega vijest" iz zdravstva.