Svjetsko stanovništvo sutra će dosegnuti osam milijardi, procjenjuju Ujedinjeni narodi. Sljedeće će godine indijsko stanovništvo nadmašiti kinesko, jer će se Indija izjednačiti i početi prestizati brojku kineskog stanovništva od 1,4 milijarde, navodi UN u svom izvješću World Population Prospects. Globalnoj populaciji je trebalo 12 godina da poraste sa 7 na 8 milijardi.
U izvješću se kaže da će sada trebati otprilike 15 godina da dosegne brojku od 9 milijardi, što pokazuje da ukupna stopa rasta globalne populacije usporava. "Ovogodišnji Svjetski dan stanovništva pada u godinu prekretnicu, kada očekujemo rođenje osmomilijarditog stanovnika Zemlje", kazao je glavni tajnik UN-a António Guterres.
"Ovo je prilika da slavimo našu različitost, prepoznamo našu zajedničku ljudskost i divimo se napretku u zdravstvu koji je produžio životni vijek i dramatično smanjio stope smrtnosti majki i djece. U isto vrijeme, to je podsjetnik na našu zajedničku odgovornost da brinemo o našem planetu i trenutak za razmišljanje o tome gdje još uvijek ne ispunjavamo svoje obveze jedni prema drugima', dodao je.
Svjetsko stanovništvo sada raste po najsporijoj stopi od 1950. godine, a stopa pada na ispod 1 posto 2020. godine. Najnovije projekcije UN-a pokazuju da bi svjetska populacija mogla porasti na oko 8,5 milijardi 2030. godine i 9,7 milijardi 2050. godine, piše Daily Mail.
Predviđa se da će dosegnuti vrhunac od oko 10,4 milijarde ljudi tijekom 2080-ih i ostati na toj razini do 2100. godine.
World Population Prospects 2022 navodi da je plodnost značajno pala u posljednjim desetljećima u mnogim zemljama. Predviđa se da će se stanovništvo 61 zemlje ili područja smanjiti za 1 posto ili više između 2022. i 2050. godine, zbog kontinuirano niske razine plodnosti i, u nekim slučajevima, povišene stope emigracije.
Više od polovice predviđenog porasta globalnog stanovništva do 2050. godine bit će koncentrirano u osam zemalja: Demokratskoj Republici Kongo, Egiptu, Etiopiji, Indiji, Nigeriji, Pakistanu, Filipinima i Ujedinjenoj Republici Tanzaniji.
Očekuje se da će zemlje podsaharske Afrike pridonijeti više od polovice očekivanog povećanja do 2050.
Nije dobro! Ne treba davati novac za hranu siromašnim zemljama nego novac za kontracepciju i obrazovanje!