Sukob u EU

'Verbalni rat' Milanovića i Ribića u Bruxellesu

Foto: Žarko Bašic/PIXSELL
Zoran Milanović
Foto: Anto Magzan/PIXSELL
Vilim Ribić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Vilim Ribić
14.12.2012.
u 12:00
Reforme - 
Napravili smo ih i ove godine, a za sljedeću recite koje i kad, kaže premijer.
Pogledaj originalni članak

Hrvatske mjere štednje kikiriki su u usporedbi s drugima – rekao je premijer Zoran Milanović jučer u Ekonomskom i socijalnom odboru EU u Bruxellesu. Na savršenom engleskom, i sa svojim uobičajenim slobodnim retoričkim figurama, premijer Milanović na predavanju u toj instituciji EU odgovarao je na kritike kojima su ga u Hrvatskoj posljednjih dana izložili sindikati i guverner HNB-a Boris Vujčić. U publici je bio i predsjednik Matice sindikata Vilim Ribić, koji je u svome pitanju premijeru poprilično kritizirao Vladu.

Radite suprotno

– Retorički se zauzimate za socijalu, a zapravo radite suprotno – rekao je Ribić i optužio Vladu da ne poštuje načela kolektivnog pregovaranja te da krši odredbe Svjetske organizacije rada i Europsku socijalnu povelju. – Kada će Hrvatska prestati kršiti temeljna radnička prava? – upitao je Ribić.

Kako je Večernji već pisao, hrvatski sindikalci posljednjih su dana u Ekonomskom i socijalnom odboru opisivali Milanovićevu vladu kao vrlo lošu i nekorektnu prema radnicima, pa je i ovo Ribićevo pitanje pred dvoranom prepunom slušatelja iz cijele Europe bilo u tom stilu. No, Milanović nije izgledao kao da ga je to neugodno pitanje uznemirilo.

– Za socijaliste štednja je najteža riječ, ali mi drugog izbora nemamo. Moramo raspravljati, ali ne možemo biti stisnuti uza zid. Mi nemamo taj novac. Imamo novac za plaće, koje ostaju iste, ali neki dodaci trebaju biti rezani. Jesu li božićnica i regres zaista vrijedni izazivanja socijalnih sukoba? – odgovorio je premijer Milanović. Osvrnuo se i na javne kritike guvernera HNB-a Borisa Vujčića, kojeg je nazvao prijateljem.

Prijatelj i guverner

– Slušao sam prijatelja guvernera neki dan, koji kaže da nam treba više strukturnih reformi. Napravili smo par reformi ove godine, ali za sljedeću godinu: molim, recite koje reforme i kada. I kako ih iskomunicirati građanima zemlje? To je na meni i mome timu – rekao je Milanović. Po njemu, reforma se ne sastoji od toga da se donese neki zakon, nego od toga da se neki novi zakon primjenjuje, za što je potrebna javna potpora.

– Lako je donijeti zakon. Mnogo smo ih donijeli u pregovorima s EU, ali nisu proizveli stvarnu reformu. Prevođenje na hrvatski jezik i objavljivanje u Narodnim novinama nije reforma. Reforma je nešto drugo – rekao je premijer u izjavi koja je Europljanima mogla zvučiti i kao priznanje hrvatskog premijera da reforme koje je Hrvatska provela u pregovorima nisu stvarne. Govoreći o tome kakvu će ulogu Hrvatska kao članica EU igrati u regiji, premijer Milanović je rekao kako će Hrvatska biti promotor regije u EU. Kao uspješan primjer gospodarske suradnje u regiji naveo je i činjenicu da su hrvatska poduzeća ulagala u Srbiji i da danas pridonose izvoznoj snazi Srbije.

>>Tajnica SSSH u Bruxellesu: Nismo zadovoljni Milanovićem

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 80

ZB
zbuniceva
13:26 14.12.2012.

sva ova ultrakomplicirana pitanja i placa i razvoja i propasti se mogu rijesiti jednim zakonom od jedne jedine recenice: drzava ne smije posudjivati novac, moze trositi samo onoliko koliko uprihodi. pa bi onda svi nasi casni drzavnici i sabornici i sindikatlije dijelili uprihodjeno i nebi se borili za cim vece zaduzivanje nase djece i unuka. kad cemo shvatiti da smo zauvijek zapecatili sudbinu svojih nasljednika tom neprekinutom duznickom spiralom u kojoj ko americki inke prodajemo sebe za bizuteriju

OB
-obrisani-
12:51 14.12.2012.

Hm, opet taj 0-lanovoc!!!!! Ne znam koja pitanja njemu jos treba postavljati, kad je ocito i gluh i slijep!!

ŠO
Šokac1
13:23 15.12.2012.

"Hrvatska promotor regije u EU"?. Pa mi imamo toliko neriješenih pitanja u tom nesretnom području ("regiji") da bi bio prvorazredni apsurd da budemo promotor. Hrvatska se mora definitivno vratiti Središnjoj Europi čiji je dio, a spomenuto područje ("regija") ima i druge susjede, npr. Rumunjsku ili Bugarsku, da im bude promotor. Zašto bi Hrvatska do u nedogled nosila teret Versailleskog igrokaza?