Špijuni ili znanstvenici?

VIDEO Amerikanci strahuju zbog ovog poteza Kine: Pogledajte što su izgradili na Antarktici

Foto: Screenshot/Reuters
VIDEO Amerikanci strahuju zbog ovog poteza Kine: Pogledajte što su izgradili na Antarktici
08.02.2024.
u 14:26
Zabrinutost proizlazi iz činjenice da se istraživačka baza Qinling, peti kompleks koji je Kina otvorila na Antarktici, nalazi u blizini najveće američke istraživačke baze na Antarktici McMurdo, što bi omogućilo Kini bolji nadzor nad aktivnostima u regiji.
Pogledaj originalni članak

Kineski predsjednik Xi Jinping pohvalio je otvaranje nove kineske istraživačke baze na Antarktici, ističući njezin značaj za daljnje istraživanje tog kontinenta. Međutim, SAD, Australija i Novi Zeland izražavaju zabrinutost da bi ova baza mogla biti korištena za vojne svrhe, odnosno za praćenje vojnih aktivnosti na južnoj hemisferi.

Zabrinutost proizlazi iz činjenice da se istraživačka baza Qinling, peti kompleks koji je Kina otvorila na Antarktici, nalazi u blizini najveće američke istraživačke baze na Antarktici McMurdo, što bi omogućilo Kini bolji nadzor nad aktivnostima u regiji. Također, baza se nalazi južno od Australije i Novog Zelanda, što dodatno potiče strahove od vojne uporabe, piše britanski The Times.

Kina je, inače, jedna od potpisnica Antarktičkog sporazuma 12 država, kojim se nastoji osigurati međunarodna prisutnost na najjužnijem kontinentu svijeta u miroljubive svrhe. Vojno osoblje smije provoditi znanstvena istraživanja, ali je zabranjeno postavljanje baza, izvođenje manevara ili testiranje oružja. On također dopušta uzajamnu inspekciju istraživačkih baza, što je pravo koje su Sjedinjene Američke Države iskoristile za inspekciju Qinlinga, još dok je bila u izgradnji 2020. godine.

Međutim, američki sigurnosni think tank Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS) upozorio je tijekom izgradnje Qinlinga da postavljanje ove istraživačke postaje najznačajniji potez Pekinga na Antarktiku u desetljeću. Stručnjaci također upozoravaju da baza Qinling može imati dvostruku namjenu. Postoji, naime, bojazan da bi oprema u bazi mogla biti korištena za praćenje i komunikaciju te da bi mogla imati sposobnost prikupljanja obavještajnih podataka iz Australije, Novog Zelanda i drugih zemalja.

VEZANI ČLANCI:

NEZGODNA POZICIJA

Kriza u Crvenom moru razotkrila slabost Kine: Je li preslaba da reagira?

Prema podacima globalne logističke tvrtke Flexport, ranije je 90 posto tereta isporučenog iz Kine u Europu išlo kroz Crveno more, a sada 90 posto tog prometa ide putem oko Afrike. Cijene prekooceanskog prijevoza iz Šangaja u Europu porasle su u samo tri mjeseca, između studenog i siječnja, više od 300 posto, što je veliki izazov za kineske izvoznike u vrijeme kad ovo gospodarstvo ionako usporava. Napadi na brodove na jednoj od najvažnijih svjetskih pomorskih ruta preokrenuli su globalnu trgovinu i razbuktali strahove od šireg bliskoistočnog sukoba, a sve što je Kina dosad javno napravila kao odgovor na krizu pozivi su na prekid napada na civilne brodove i prikrivena kritika vojnih operacija protiv Hutija pod vodstvom SAD-a.

– Još važnije, njezin položaj mogao bi joj omogućiti prikupljanje obavještajnih podataka iz Australije i Novog Zelanda, saveznika SAD-a te bi mogla prikupljati telemetrijske podatke o raketama koje se lansiraju iz novouspostavljenih svemirskih postrojenja u obje zemlje – poručili su.

VIDEO Kina otkrila signal izvanzemaljskih civilizacija? Izvješće je objavljeno pa obrisano

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

FU
Fusnota
15:45 08.02.2024.

Dobro je to, ravnoteža treba opet postavljena.

Avatar messerschmidt
messerschmidt
14:58 08.02.2024.

Meni izgleda kao neki turistički kompleks. Nego, zašto mi nemamo bazu na Antarktiku? Dok još ima mjesta.

Avatar Melankolija
Melankolija
14:51 08.02.2024.

Nadam se da ce doprinjeti necim korisnim za sve?