*Zrakoplov Jeju Aira sa 175 putnika i šest članova posade na letu iz Tajlanda otklizao je pri slijetanju s piste, udario u žičanu ogradu i zid u zračnoj luci i zapalio se
*Poginulo je 179 osoba, među kojima 175 putnika i četvero članova posade
*Više od 700 pripadnika policije, vojske i obalne straže mobilizirano je na teren
15:36 Oko zrakoplovne nesreće u Južnoj Koreji postoji više nejasnoća, ocijenili su stručnjaci u nedjelju, dovodeći u pitanje početne sugestije da je let zrakoplova Jeju Aira možda srušio udar ptice. Slijetanje bez izvučenog stajnog trapa, vrijeme slijetanja dvomotornog Boeinga 737-800 na trbuh u međunarodnu zračnu luku Muan i izvješća o mogućem udaru ptice, postavila su pitanja na koja još nema odgovora, piše agencija Reuters.
Zrakoplov se na snimci koji su emitirali lokalni mediji vidi kako klizi pistom bez vidljivog izvučenog stajnog trapa prije nego što je udario u zid u eksploziji. "Zašto vatrogasci nisu postavili pjenu na pistu? Zašto nisu bili prisutni kada je zrakoplov sletio? I zašto je zrakoplov sletio tako duboko niz pistu? I zašto je na kraju piste postojao zid od cigle?" rekao je urednik Airline Newsa Geoffrey Thomas.
Južnokorejski dužnosnici rekli su da istražuju uzrok pada zrakoplova Jeju Air na letu 7C2216, uključujući i mogući udar ptice. Stručnjaci upozoravaju da su zrakoplovne nesreće obično uzrokovane mješavinom faktora i mogu proći mjeseci da se sastavi slijed događaja u i izvan zrakoplova.
U roku od nekoliko minuta, kontrolni toranj izdao je upozorenje na nalet ptica, piloti su uputili signal da su u opasnosti i zatim pokušali sletjeti, rekli su dužnosnici, iako nije bilo jasno je li letjelica udarila u neku pticu. Stručnjaci kažu da se čini malo vjerojatnim da bi udar ptice uzrokovao kvar na stajnom trapu. "Sudar ptica nije neobičan, problemi s podvozjem nisu neuobičajeni. Sudari s pticama događaju se puno češće, ali obično ne uzrokuju gubitak zrakoplova sami po sebi", rekao je Thomas.
Australski stručnjak za sigurnost zračnih prijevoznika Geoffrey Dell rekao je: "Nikad nisam vidio da je nalet ptica spriječio izvlačenje stajnog trapa." Australski konzultant za zrakoplovstvo Trevor Jensen rekao je da bi vatrogasne i hitne službe obično bile spremne za slijetanje na trbuh, "pa se ovo čini neplaniranim".
POVEZANI ČLANCI:
Nalet ptice mogao je utjecati na motore CFM Internationala da je jato bilo usisano u njih, ali to ih ne bi odmah ugasilo, dajući pilotima malo vremena da pokušaju riješiti situaciju, rekao je Dell. Nije jasno zašto zrakoplov nije usporio nakon što je udario u pistu, rekli su Dell i Jensen. Obično ćete pri slijetanju na trbuh "sletjeti na svoje motore" i voziti uz poskakivanje i trzanje, rekao je Thomas. "Dođete s minimalnim gorivom, imate vatrogasce u pratnji, pokrivate pistu pjenom i sletite na najudaljeniji kraj piste i obično to završi kao OK situacija", rekao je.
Joo Jong-wan, zamjenik južnokorejskog ministra prometa, rekao je da dužina piste od 2.800 metara nije bila čimbenik u nesreći, te da su zidovi na krajevima izgrađeni u skladu sa standardima. “Oba kraja uzletno-sletne staze imaju sigurnosne zone sa zelenim zaštitnim područjima prije vanjskog zida,” rekao je na odvojenom brifingu. “Zračna luka je dizajnirana u skladu sa standardnim smjernicama za sigurnost u zračnom prometu, čak i ako zid može izgledati bliže nego što zapravo jest”.
Kapetan je upravljao ovakvim zrakoplovima od 2019. i imao je 6823 sata leta, priopćilo je ministarstvo. Prvi časnik radio je od 2023. i imao je oko 1650 sati leta.
13.18 Upravo je potvrđeno da je 179 osoba, koje su bile u zrakoplovu Jeju Aira, izgubilo život. Dvoje preživjelih – oboje članovi posade – spašena su iz olupine i prevezena u bolnicu. To znači da nitko od 175 putnika nije preživio, a stradalo je i četvero članova posade
12.40 Najmlađi putnik na letu Jeju Aira, koji se u nedjelju prisilno prizemljio na Međunarodnom aerodromu Muan, bilo je trogodišnje dijete, dok je najstariji putnik imao 78 godina, prema podacima vatrogasne službe iz manifesta putnika.
Trenutno broj poginulih u ovoj razornoj nesreći iznosi 177, objavila je vatrogasna služba, dok se sudbina preostale dvije osobe od ukupno 181 na letu još uvijek utvrđuje. U provinciji Jeolla u Južnoj Koreji održat će se tjedan žalosti u spomen na žrtve avionske nesreće, izjavio je pokrajinski dužnosnik na brifingu u nedjelju.
9.55 Broj poginulih u avionskoj nesreći na Međunarodnom aerodromu Muan u Južnoj Koreji porastao je na 167, prema izvješću vatrogasne službe. Među ukupnim brojem žrtava, 71 je muškarac, 69 žena, dok spol devet preminulih nije moguće potvrditi jer su tijela žrtava teško oštećena, navode vlasti. Istraga o uzrocima pada južnokorejskog zrakoplova mogla bi potrajati do tri godine, navelo je Ministarstvo prometa Južne Koreje na brifingu.
Prema njihovim riječima, istrage komercijalnih letova obično traju između šest mjeseci i tri godine. S obzirom na to da je zrakoplov proizveden izvan Južne Koreje, istražitelji će morati konzultirati proizvođače glavnih dijelova zrakoplova, što bi moglo dodatno produžiti trajanje istrage, dodalo je ministarstvo, a prenosi CNN.
9.24 Nacionalna vatrogasna agencija sada je ažurirala broj poginulih na 151. Od tog broja, identificirano je 71 muškarac i 71 žena, dok spol devet osoba koje su poginule još nije potvrđen.
9.10 Nezamislive scene tuge iz Južne Koreje preplavile su svijete. Stanovnici azijske zemlje oplakuju više od 120 izgubljenih života u avionskoj nesreći zrakoplova Jeju Aira. Korejska željeznička korporacija (Korail) izdala je obavijest da će organizirati privremeni vlak između postaje Seoul i postaje Mokpo, koja se nalazi oko 27 kilometara od aerodroma. Besplatna usluga bit će dostupna obiteljima žrtava, vladinim dužnosnicima i drugima koji trebaju doći na mjesto nesreće. Korail je najavio da će vlak stati na nekoliko postaja duž rute, uključujući Osong i Iksan.
8.59 Nacionalna vatrogasna agencija sada navodi da je u nesreći poginulo 127 osoba, piše BBC. Podsjetimo, avion je u trenutku nesreće prevozio 181 osobu. Dva člana posade spašena su iz olupine i prebačena u bolnicu s teškim ozlijedama.
8.34 Kako javlja CNN, južnokorejski zrakoplov uputio je mayday poziv ubrzo nakon što je kontrolni toranj upozorio na prisutnost ptica u tom području, prema izvješću Ministarstva prometa. Zrakoplov je prvotno pokušao sletjeti na pistu br. 01, kada je kontrolni toranj upozorio na prisutnost ptica i mogućnost udara. Otprilike minutu kasnije, pilot je uputio mayday poziv tornju.
Kontrolni toranj tada je uputio zrakoplov da sleti u suprotnom smjeru na pistu br. 19. Pilot je slijedio upute, no zrakoplov je udario u navigacijsku opremu na tlu prije nego što se zabio u zid. Pokušaj slijetanja dogodio se otprilike dvije minute nakon što je pilot uputio mayday poziv, prema informacijama ministarstva. Vlasti nastavljaju istragu.
Istražno povjerenstvo za nesreće pronašlo je crnu kutiju za snimanje podataka leta, dok uređaj za snimanje glasova još nije pronađen, navode dužnosnici ministarstva. Crne kutije, odnosno snimači podataka leta, pružaju ključne informacije istražiteljima zrakoplovne sigurnosti pri rekonstrukciji nesreće.
8.22 Najmanje 124 ljudi poginulo je u nedjelju kada je zrakopov sletio bez kotača, otklizao s piste i izgorio nakon udara u zid na međunarodnom aerodromu u Muanu u Južnoj Koreji, objavili su vatrogasci.Let kompanije Jeju Air 7C2216, koji je dolazio iz tajlandskog glavnog grada Bangkok sa 181 putnikom i članom posade, pokušao je sletjeti oko devet sati ujutro po lokalnom vremenu u zračnu luku na jugu zemlje.
Na videosnimkama se vidi kako dvomotorac Boeing 737-800 kliže po pisti bez stajnog trapa, udara u zid i eksplodira u golemoj vatrenoj kugli. Druge fotografije prikazuju dim i vatru oko dijelova letjelice. Dvoje članova posade, muškarac i žena spašeni su iz repa plamtećeg zrakoplova, rekao je na konferenciji za novinare šef vatrogasaca Lee Jung-hyun.
"Samo je rep donekle čitav, ostatak (aviona) je neprepoznatljiv", izjavio je. Dodao je da se više ne radi o akciji spašavanja, nego potrage za tijelima koja su ispala iz zrakoplova. Pozivajući se na vatrogasce, agencija Yonhap je objavila kako se vjeruje da je poginula većina od 175 putnika i šestero članova posade.
To je najteža nesreća neke južnokorejske aviokompanije od 1997. kada je u padu zrakoplova Korean Aira na Guamu poginulo više od 200 ljudi, pokazuju podaci ministarstva prometa. Istražitelji kao moguće uzroke nesreće razmatraju udar ptice i loše vremenske prilike, rekao je Lee. Yohnap navodi službenike aerodroma koji su rekli da je udar ptice onemogućio spuštanje kotača. Među putnicima je bilo dvoje Tajlanđana a za ostale se vjeruje da su bili Južnokorejci, objavilo je resorno ministarstvo.
Zrakoplov Boeing 737-800, kompanije Jeju Air proizveden je 2009. Tvrtka osnovana 2005. je niskobudžetni avioprijevoznik s međunarodnim letovima za Japan, Tajland i Filipine te nekoliko domaćih destinacija. Direktor kompanije Kim E-bae ispričao se zbog nesreće i na konferenciji za novinare se duboko naklonio žrtvama. Rekao je da je avion bio ispravan, a dužnosnici aerodroma u Bangkoku su rekli da uoči leta nije prijavljen nikakav kvar. Proizvođač Boeing je priopćio da je u kontaktu s Jeju Airom i da će pomoći u istrazi. Svi domaći i međunarodni letovi na aerodromu u Muanu su otkazani, prenio je Yonhap.
7.30 Svjedoci smrtonosne avionske nesreće u južnokorejskoj regiji Muan izjavili su kako su prije nesreće vidjeli plamenove u motoru zrakoplova i čuli nekoliko eksplozija. Let Jeju Air skrenuo je s piste prilikom slijetanja te udario u ogradu na Međunarodnoj zračnoj luci Muan, koja se nalazi oko 288 kilometara jugozapadno od Seula. Izjave svjedoka pročitajte ovdje.
Kako piše BBC, ovo će vjerojatno biti najsmrtonosnija avionska nesreća na tlu Južne Koreje. Do danas je najteža avionska nesreća povezana s Korejom bila pad aviona Air China iz 2002. godine, u kojem je poginulo 129 ljudi. Posljednji put kada je južnokorejska aviokompanija imala smrtonosnu nesreću bilo je prije 11 godina, točnije, 2013. Tom su prilikom tri osobe poginule kada se let Asiana Airlinesa srušio prilikom slijetanja na Međunarodni aerodrom u San Franciscu.
6.54 Na platformi X pojavljuju se uznemirujuće snimke tragedije koja je jutros zgrozila svijet. Broj poginulih u padu aviona Jeju Air na Međunarodnom aerodromu Muan u Južnoj Koreji službeno je porastao na 120. Avion koji je prevozio 181 osobu, vidljivo je na snimkama, sletio je na pistu i nastavio se kretati velikom brzinom. Potom se zabio u zidi i eksplodirao. Dva člana posade preživjela su stravičnu nesreću.
6.30 Spasilačke ekipe tražit će crne kutije s podacima leta aviona Jeju Air koji se srušio prilikom slijetanja na Međunarodni aerodrom Muan u nedjelju, nakon što završe s pronalaskom preostalih žrtava, navodi se u izvješću Ministarstva prometa.Više od 700 pripadnika policije, vojske i obalne straže mobilizirano je za odgovor na terenu, dodalo je ministarstvo. Vlasti Vatrogasne službe Muana izjavile su da spasioci rade na identifikaciji žrtava i bilježenju točnih lokacija na kojima su ljudi izgubili život. Poginuli će biti prebačeni u mrtvačnicu na aerodromu, a tijela će biti predana za sahranu nakon dovršetka postupka identifikacije.
Vršitelj dužnosti predsjednika Južne Koreje, Choi Sang-mok, stigao je na Međunarodni aerodrom Muan, gdje se ranije tog dana avion Jeju Aira srušio prilikom slijetanja, izvijestilo je Ministarstvo prometa u nedjelju. Choi je ranije naložio hitnim službama da mobiliziraju "svu dostupnu" opremu i osoblje za odgovor na avionsku nesreću na aerodromu Muan, prema priopćenju Ministarstva unutarnjih poslova i sigurnosti.
4.40 Zrakoplov Jeju Aira sa 175 putnika i šest članova posade na letu iz Tajlanda otklizao je pri slijetanju s piste, udario u žičanu ogradu i zid u zračnoj luci i zapalio se. Spasilačke službe pronašle su zasada dvoje preživjelih i trenutno pokušavaju spasiti ljude u repu aviona, rekao je Reutersu dužnosnik međunarodne zračne luke u Muanu.
Boeingu 737-800 zakazala je oprema za slijetanje, možda zbog udara ptice, nagađa novinska agencija Yonhap. Pilot navodno u prvom pokušaju nije uspio sletjeti pa je pokušao podići zrakoplov i pokušati ponovo. Na fotografijama južnokorejskih medija vidi se olupina aviona u plamenu i dim.
Sućut obiteljima poginulih. Koji je moron stavio zid od cigli pored piste, o tome će se još pisati