Kad je glavni tajnik NATO-a Mark Rutte prije dva tjedna posjetio Wiesbaden u Njemačkoj i obišao prve vojnike iz različitih NATO zemalja saveznica koji su fizički već prisutni u sjedištu nove NATO-ove aktivnosti za sigurnosnu i obučnu potporu Ukrajini (NSATU), videosnimke kamera koje su ga pratile pokazale su da ga je ondje dočekalo 50-ak vojnika iz barem desetak zemalja. A to je, prema riječima koje se čuju na videosnimkama, polovica broja vojnika koji su do tog trenutka već raspoređeni u NSATU-u u Wiesbadenu.
Zastavice na uniformama pokazuju da su u NSATU-u već prisutni vojnici i vojnikinje, časnici i časnice, iz SAD-a, Kanade, Italije, Francuske, Njemačke, Španjolske, Norveške, Velike Britanije i Rumunjske. Na pitanje glavnog tajnika NATO-a koliko je već u Wiesbadenu, jedan Rumunj odgovara da je tu mjesec dana, a na pitanje kako je završio u NSATU-u, jedan britanski vojnik ili časnik kaže da je volontirao za sudjelovanje u toj NATO-ovoj aktivnosti.
Prošloga tjedna u Estoniji glavni tajnik NATO-a upitan je koliko je zemalja saveznica dosad poslalo svojih vojnika u NSATU. –Računamo da će NSATU biti potpuno operativan do kraja godine. Na tome naporno radimo. Mnogi saveznici već su odredili ljudstvo, nakon čega se, naravno, morate pobrinuti da su oni fizički upućeni ondje, ne samo na papiru nego da su fizički ondje. U tom pogledu stvari idu nabolje i u konstantnoj smo komunikaciji sa saveznicima kako bismo se pobrinuli da su ta mjesta popunjena. Relativno sam siguran da ćemo do kraja godine doći do toga – rekao je Mark Rutte. Na toj konferenciji za novinare u Estoniji nije spominjao nikakve probleme u zemljama saveznicama, kao što se sada javljaju u Hrvatskoj.
Boris Ruge, Nijemac koji trenutno obnaša dužnost zamjenika glavnog tajnika NATO-a, pozvan je u Hrvatski sabor, gdje bi u srijedu trebao nazočiti zajedničkoj sjednici Odbora za vanjsku politiku i saborskog izaslanstva pri Parlamentarnoj skupštini NATO-a. Svrha pozivanja zamjenika glavnog tajnika NATO-a jest da objasni što je NSATU, aktivnost koja je utemeljena kroz završni dokument posljednjeg NATO-summita u Washingtonu početkom srpnja.
VEZANI ČLANCI:
Na tom je summitu Hrvatsku predstavljao predsjednik Zoran Milanović koji se tada nije protivio osnivanju NSATU-a i obvezi koja se iz takvog teksta deklaracije podrazumijeva i za Hrvatsku kao jednu od zemalja saveznica. No, kad mu je iz MORH-a stigao prijedlog upućivanja do maksimalno petero hrvatskih časnika u NSATU u Wisebaden, predsjednik Milanović odbio je to podržati, čime se otvorila saborska procedura u kojoj je za upućivanje hrvatskih časnika u NSATU-u potrebna dvotrećinska većina zastupnika, što se u ovom trenutku čini nedostižnim nakon burnih rasprava na Odboru za obranu i jasne najave SDP-a i drugih oporbenih zastupnika da neće podržati prijedlog ministra Ivana Anušića i premijera Andreja Plenkovića.
FOTO Pogledajte kako su Milanović i Plenković izgledali u djetinjstvu: Danas su 'smrtni neprijatelji', a sukob seže u 2012.
Sve uređene zemlje na koje se pozivamo su poslale pomoći samo bijednici nisu...