Tomislav Horvatinčić (64), u najmanju ruku zanimljiv samoborski poduzetnik, u utorak bi trebao sjesti na optuženičku klupu šibenskog Općinskog suda na kojem će mu se suditi za izazivanje pomorske tragedije – smrt talijanskog para nautičara čiju je jedrilicu prošlog ljeta, dan nakon Velike Gospe, "pokosio" svojim gliserom "Santa Marina" kod Primoštena, za što mu nad glavom "visi" od tri do deset godina iza rešetaka.
U Padovi je izrazio kajanje
Čak da je Horvatinčić odmah nakon te strahote pozvao policiju i zatražio pomoć, Francescu Salpietru (63) i Ma (61), koji su pali u more, to ne bi značilo ništa. Bili su na mjestu mrtvi. Upravo zbog te činjenice Državno odvjetništvo povuklo je ručnu pa Horvatinčića, iako su prvotno planirali, neće goniti i zbog nepružanja pomoći, što ne mijenja da je poduzetniku, netom se nesreća dogodila, bilo važnije savjetovati se sa svojim odvjetnicima i prijateljima, čije je brojeve okretao s palube svoje "Santa Marine", nego se pobrinuti za žrtve. Prema optužnici, Horvatinčić je glisirao s uključenim automatskim pilotom prevelikom brzinom, nije provjeravao put plovidbe, a kod otoka Barilac jedrilici "Santa Pazienza" oduzeo je pravo prolaska, zbog čega je u punoj brzini naletio na krmu talijanske jedrilice, pa cijelom dužinom prešao preko nesretne Santa Pazienze. Kao jedan od svjedoka trebao bi biti njemački nautičar koji je svojim gumenjakom prvi stigao na mjesto nesreće te zatekao slomljeni jarbol i Santa Pazienzu koja se vrtjela u krug. More je bilo crveno, što navodno dokazuju i fotografije koje je Nijemac snimio.
Pedesetak metara od mjesta udara, kako je svjedočio taj nautičar, Horvatinčić je i dalje na gliseru telefonirao pokraj svoje uplakane djevojke Anice Đerđe Dilber, jedine koja je, osim Horvatinčića, vidjela trenutak nesreće, a koja na zagrebačkom Županijskom sudu nekoliko tjedana poslije tragedije nije spominjala kvar automatskog pilota, što je pak bilo istaknuto u priopćenju Hoto grupe nekoliko sati poslije nesreće. Također, Anica Đerđe Dilber tada je svojim iskazom odbacila neslužbene navode po kojima je policiji rekla da je u trenutku sudara bila u kabini.
– Bili smo na palubi, sjedila sam Tomislavu s desne strane. Nisam baš obraćala pažnju na to kamo idemo i što se događa. No, u jednom trenutku glava mu je pala na autokomande. Zazvala sam ga nekoliko puta. Trgnuo se, a kada je pogledao ispred sebe, vidio je da ide prema jedrilici. Počeo je vikati, no ne sjećam se što. Mahao je rukama, a što se poslije događalo, ne sjećam se – rekla je Anica Đerđe Dilber.
Optužnicom su zadovoljna djeca bračnog para Salpeitro, Federico Salpietro (27) i Gaia Salpietro (22), no s druge strane vrlo su nezadovoljni ponašanjem Horvatinčića nakon što je izazvao smrt njihovih roditelja. Odvjetnik Luigi Pasini, koji ih zastupa, otkriva da potomci žrtava neće doći na prvo ročište jer bi za njih, kako je kazao, "vidjeti Horvatinčića bio pravi udarac u srce".
A on se s Horvatinčićem, na njegovu inicijativu, našao u Padovi u studenom prošle godine.
– S prijateljima, odvjetnikom i svojom dragom došao je u Padovu, izrazio kajanje za ono što je učinio i ponudio je plaćanje obeštećenja – govori Pasini, pa nastavlja:
– Činio nam se iskreno žalosnim. Kazao je i da je otišao u Međugorje moliti za oprost, što smo mu povjerovali. Također je najavio da će poslati novac za djecu Salpietrovih, ali nikada ga nije poslao. Nakon nekog vremena nazvao sam njegova odvjetnika, koji me uvjeravao da će biti plaćeno i neka samo kažemo iznos, na što sam mu odgovorio da bi oni trebali predložiti svotu. Više se nisu javili.
Odvjetnik Pasini otvorenom ostavlja mogućnost pregovaranja. Svojedobno je talijanski odvjetnik najavljivao da će tražiti zapljenu Horvatinčićeve imovine.
Nisu mu prve žrtve
– Nikada to nismo zatražili jer smo htjeli ostaviti otvorena vrata za pregovore. No, Horvatinčićev odvjetnik nije do sada poslao nikakav prijedlog – domeće Pasini te najavljuje pokretanje postupka protiv Horvatinčića i u Italiji.
Suprotni odvjetnički tabor vjerojatno će pokušati oboriti kvalifikaciju djela koje tereti Horvatinčića, točnije pokušat će dokazati da nije riječ o neizravnoj namjeri izazivanja pomorske nesreće sa smrtnom posljedicom, nego da je riječ o kaznenom djelu iz nehaja, za što je predviđena puno manja kazna – od šest mjeseci do pet godina zatvora.
Kako god bilo, u prilog Horvatinčićevoj obrani svakako neće ići to što je tijekom života kumovao nizu nesreća, no do sada nikad nije bio kažnjen oduzimanjem slobode. Kada je 1980. vodio kultni restoran Babilon, u Zagrebu je automobilom usmrtio pješakinju Mandu Vučković i teško ozlijedio njezinu kćer Slavicu Nosek pa pobjegao s mjesta nesreće. Istražnom sucu rekao je da je pobjegao jer mu je netko prijetio, no nije objasnio zašto nije pozvao Hitnu pomoć ni policiju.
Za Večernji je list pak rekao da se boji krvi. Tadašnje Općinsko javno tužilaštvo obustavilo je postupak protiv njega, no obitelj žrtava nastavila je privatno gonjenje, nakon čega je osuđen na šest mjeseci zatvora, odnosno dvije godine uvjetno. Devet godina poslije u Zagrebu je, prema navodima medijima, skrivio smrt pješakinje Nede Petrović, za što nije odgovarao, a prije tri godine skrivio je nesreću u Bregani, u kojoj je lakše bila ozlijeđena četveročlana obitelj.
3 godine neregistrirana,a redovno vožena??-zar to nije dokaz o neradu policije. Glisirao 6 puta brže od dopuštenog uz obalni pojas sa uključenim autopilotom,a cijeli se akvatorij snima...-Tko tu koga j...Pa taj bi trebao dobiti spomenutu kaznu i da nije usmrtio nikoga. Očito životi nisu nikakav problem kad imaš para!