Nakon 19 dana borbe s koronavirusom i svakodnevnih horor vijesti, Austrijanci su napokon malo odahnuli, nakon najnovije vijesti da se „virus sporije širi“, a time i zaraza. Austrijski savezni kancelar Sebastian Kurz i ministar zdravlja Rudolf Anschober, apeliraju na građane da „unatoč pozitivnom razvoju i tračku nade i dalje budu na oprezu i disciplinirano se pridržavaju donesenih mjera i preporuka, koje su na snazi“.
„Poštujte preporuke i ne dozvolite da se uništi sve što smo dosad postigli“, upozorio je Anschober, dodavši kako „niti za Uskrs nema prostora za neposluh i igranje s dosad uspjelim“.
Austrijski je ministar pozitivno ocijenio razvoj brojki oboljelih na bolničkom liječenju, koje su trenutačno, kako je itakao, „ samo u laganom“ porastu. Austrijski politički vrh se nada da ako se i dalje smanji transmisija virusa, Austrija bi sljedeći tjedan mogla biti „na relativno sigurnoj strani“.
Međutim, kako navode, i nadalje za sve vrijedi pridržavanje strogih Vladinih mjera ograničenja kretanja i okupljanja u javnom prostoru te obvezno nošenje maski pri ulasku u trgovine, držanje razmaka i izlasci samo u nuždi.
Austrijski predsjednik Alexander Van der Bellen poručio je Austrijancima: „Moramo još dulje vrijeme izdržati“. Austrijsko ministarstvo socijalne skrbi, zdravlja i njege objavilo je da u subotu ujutro u Austriji ima 11.781 oboljelih, 186 preminulih i 2.507 ozdravljenih od korona virusa. Također se navodi da je do sada testirano 104.134 osoba.
Hotspot zaraze i nadalje je pokrajina Tirol s 2.817 oboljela. Slijede Gornja Austrija (1.868), Donja Austrija (1.831), Beč (1.701), Štajerska (1.226), Salzburg (1.074), Vorarlberg (745), Koruška (307) i Gradišće (212). Brojka mrtvih rapidno raste iz dana u dan. Od u subotu zabilježenih 186 preminulih, najviše smrtnih slučajeva je u pokrajini Štajerskoj (47) i Beču (37). Slijede Tirol (31), Donja Austrija (31), Gornja Austrija (18), Salzburg (12), Vorarlberg (4), Koruška (3) i Gradišće (3).
Također na kraju treba spomenuti i izuzetno važnu informaciju da je počela terapija novorazvijenim lijekom APNo1 (rhACE2) tvrtke Apeiron Biologics AG i stručnog tima Josefa Penningera kod 200 teško oboljelih od koronavirusa u Austriji, Njemačkoj i Danskoj, koju novčano podupire i austrijska Vlada.
Riječ je navodno o sintetičkom enzimu s potencijalom da blokira zaraženu stanicu i tako spriječi upalne reakcije u plućima.
Jedan izuzetno važan tračak nade za zaustavljanje i pobjedu nad koronavirusom, koji je cijeli svijet bacio na koljena.