Tuna fever Marina Frapa Rogoznica

Više od 20 brodova u lovu na morske kapitalce

Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Više od 20 brodova u lovu na morske kapitalce
25.08.2022.
u 14:24
Big game fishing je i u Hrvatskoj posljednjih godina sve popularniji dio turističke ponude, a brojni turisti dolaze u ovaj dio Dalmacije i zbog big gamea
Pogledaj originalni članak

Atraktivna turističko-sportska manifestacija 'Tuna fever Marina Frapa Rogoznica 2022.' i ove se godine održava u Rogoznici organizaciji splitskog kluba Big Game Croatia, Marine Frapa i uz medijsko partnerstvo Hrvatske turističke zajednice.

Na ovogodišnjem natjecanju koje je započelo u četvrtak i trajat će do 28. kolovoza  sudjeluje više od 20 brodova u lovu na morske kapitalce. Među brojnim sudionicima je i Boris Gruica, kapetan broda 'Capo' koji je ove godine na Svjetskom prvenstvu u Kostariki osvojio broncu i tako postigao povijesni rezultat za Hrvatsku.

Big game fishing je i u Hrvatskoj posljednjih godina sve popularniji dio turističke ponude, a brojni turisti dolaze u ovaj dio Dalmacije i zbog big gamea.  

- Rogoznica je i ove godine  domaćin natjecanja jer je ovo područje najbogatije ribolovno područje na Jadranu, a Rogoznica je sve posjećenija turistička destinacija - kaže Boris Županović, predsjednik splitskog kluba Big game Croatia i organizator natjecanja.
Osim tuna u tri ribolovna love  se igluni, iglani, trup dugokrilac, lampuga te luc, a najuspješnija ekipa osim bogatih nagrada osigurava i direktan plasman na Svjetsko prvenstvo u Kostariki. 

TEMPERATURA RASTE

Ovo je najotrovnija riba na svijetu i stigla je u Jadran. Stručnjaci: Hrvatska samo prepisuje, posljedice mogu biti kobne

Svakoga tjedna u Mediteran uđe jedna nova egzota, a zbog visokih temperatura češće se nalaze i u mrežama koje se izvlače iz našeg mora. Uspostavi li neka od njih populaciju, posljedice mogu biti kobne. Od popriličnog broja stranih ribljih vrsta u Jadranu posebno izdvaja i srebrnoprugastu četverozupku (Lagocephalus sceleratus), poznatu i kao riba napuhača, izuzetno otrovnu i smrtonosnu, koja u mišićima, spolnim žlijezdama, jetri pa i koži sadrži snažan termostabilni otrov tetrodotoksin. – Njezina je konzumacija zabranjena u zemljama EU, no u Japanu je gastronomska poslastica poznata kao "fugu", koja se zbog smrtonosnog otrova priprema prema posebnim procedurama. Uz još neke vrste iz Crvenog mora danas čini gotovo polovicu ulova u priobalnom ribolovu na Cipru i u Turskoj, a kod nas se već više puta našla u mrežama na području srednjeg i južnog Jadrana. Također je izraziti grabežljivac i ima velik utjecaj na hranidbeni lanac. Invazivna tamna mramornica (Siganus luridus) je pak već uspostavila svoju populaciju u cijelom Jadranu, i to prije svega u njegovu južnom dijelu. U istočnom Sredozemlju u potpunosti je potisnula autohtonu salpu – govori Dulčić.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.