prihvatljive cijene za građane

Vlada objavila Uredbu po kojoj će INA sav plin proizveden u Hrvatskoj morati prodavati HEP-u

Foto: Goran Kovačić/PIXSELL
Andrej Plenković
Foto: Hannibal Hanschke/REUTERS
FILE PHOTO: Pipes at the landfall facilities of the 'Nord Stream 1' gas pipline in Lubmin
Foto: Robert Anic/PIXSELL
Ilustracija za poskupljenje plina
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Istovar plinskih boca za kućanstvo u Dubravi kod Šibenika
Autori Vecernji.hr, Hina
14.09.2022.
u 18:33
Iz Ine su u srijedu poručili da će učiniti sve što je u njihovim tehničkim i tehnološkim mogućnostima kako bi ostvarili postavljen cilj o povećanju proizvodnje prirodnog za 10 posto do 31. ožujka 2024.
Pogledaj originalni članak

Vlada je u srijedu donijela Uredbu o izmjeni i dopuni Uredbe o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije kojom se, između ostaloga, nalaže Ini povećanje proizvodnje prirodnog plina za 10 posto u odnosu na planiranu proizvodnju prirodnog plina, sukladno tehničkim i tehnološkim mogućnostima, u razdoblju od 1. listopada 2022. do 31. ožujka 2024.

Kako su izvijestili iz Vlade u Uredbi o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije („Narodne novine“, broj 104/22.), članak 1. mijenja se i glasi:

"Ovom Uredbom se, zbog poremećaja na domaćem tržištu energije, uređuju posebne mjere za trgovinu električnom energijom, način i uvjeti formiranja cijena za određene kategorije kupaca električne energije i toplinske energije, nadzor nad primjenom cijena određenih ovom Uredbom, te posebni uvjeti obavljanja energetskih djelatnosti.

Uredbom se također, zbog poremećaja na domaćem tržištu energije, uređuju posebne mjere za trgovinu plinom, način i uvjeti formiranja cijena plina, osiguravanje uvjeta za sigurnost opskrbe plinom za određene kategorije kupaca plina, te posebni uvjeti obavljanja energetskih djelatnosti plinom.

Posebne mjere iz stavka 1. ovoga članka su privremene i propisuju se za razdoblje od 1. listopada 2022. do 31. ožujka 2023.

Nadalje, i za Iza članka 5. dodaju se članci 5.a i 5.b.

"Proizvođač prirodnog plina INA- Industrija nafte d.d. dužan je, radi osiguranja zaliha plina te povećanja raspoloživosti prirodnog plina u Republici Hrvatskoj, u razdoblju iz članka 1. stavka 4. ove Uredbe, cjelokupni proizvedeni prirodni plin u Republici Hrvatskoj prodati Hrvatskoj elektroprivredi d.d.

Cjelokupni proizvedeni prirodni plin iz stavka 1. ovoga članka, odnosi se i na prirodni plin koji je do dana stupanja na snagu ove Uredbe proizveden, neovisno je li za njega proizvođač prirodnog plina iz stavka 1. ovoga članka sklopio ugovor o prodaji plina prije stupanja na snagu ove Uredbe, a čije važenje uključuje razdoblje iz članka 1. stavka 4. ove Uredbe", stoji u članku 5.a.

U Članku 5.b. stoji da proizvođač prirodnog plina iz članka 5.a stavka 1. ove Uredbe, radi osiguranja zaliha plina te povećanja raspoloživosti prirodnog plina u Republici Hrvatskoj, povećat će proizvodnju prirodnog plina za 10 % u odnosu na planiranu proizvodnju prirodnog plina, sukladno tehničkim i tehnološkim mogućnostima, u razdoblju od 1. listopada 2022. do 31. ožujka 2024.

Prijedlog uredbe o izmjeni i dopuni Uredbe o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije možete pogledati OVDJE

Odluka da plin proizveden u Hrvatskoj ostaje u zemlji nije dogovorena s MOL-om, no Mađari sada i nisu u prilici i ne mogu spriječiti provedbu te vladine odluke, izjavio je u srijedu nakon sjednice vlade ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović.

Oglasili se iz Ine: Učinit ćemo sve da povećamo proizvodnju plina za 10 posto 

Iz Ine su u srijedu poručili da će učiniti sve što je u njihovim tehničkim i tehnološkim mogućnostima kako bi ostvarili postavljen cilj o povećanju proizvodnje prirdnog za 10 posto do 31. ožujka 2024.

"Ina će kao i do sada poštivati sve odluke Vlade glede određivanja cijena energenata. Kada su u pitanju odredbe Uredbe o povećanju proizvodnje prirodnog plina za 10 posto u razdoblju od 1. listopada 2022. do 31. ožujka 2024., Ina će učiniti sve što je u njenim tehničkim i tehnološkim mogućnostima kako bi ostvarila postavljen cilj", navodi Ina u svom priopćenju.

Prije svega se to odnosi na puštanje u proizvodnju postojećih plinskih polja i bušotina za koje se čekaju potrebne dozvole, dodaju iz Ine.

SKLIZAK TEREN

Na Ini su pali i Sanader i Karamarko. Hoće li mjere spasiti Plenkovića? On se više boji ulice nego oporbe

Priča kako su institucije Hrvatske i Vlade bile te koje su otkrile slučaj zloporabe u Ini i da je to dokaz da je Vladina privrženost borbi protiv korupcije jaka ne djeluje previše uvjerljivo kada se zna da su alarm prve upalile banke, a izjave premijera Plenkovića (na slici s ministrom Filipovićem) kako je zgrožen, bijesan i kako se "u ovih šest godina najeo da ne kaže čega" čista su patetika

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

EB
Em-Be.123
19:47 14.09.2022.

Jel' to po Kradezeovoj liniji: Škugorov zamjenik(INA-HDZ) - PIS Istočna Slavonija (zamjena, također iz HDZ) - Husić mali (zamjena, takodjer HDZ) - Švicarska (DWT, ili slično) - pa kupuje od njih Hrvatska (HDZ). CIjena je u tom napornom papirnatom putu narasla za 7-8 puta, premda se hrvatski plin nije pomaknuo iz hrvatskog podzemlja....koji ste vi lopuže, a mi Hrvati povijesno dokazani naivci (pušioničari)....Jasno, nije vas sram, jer je sram rezerviran za moralne ljude....

AN
ante7
22:19 14.09.2022.

Živeo samoupravni socijalizam. Živeo drug Plenki.