S gotovo godinu dana zakašnjenja Hrvatska je dobila novi Nacionalni plan za borbu protiv diskriminacije od 2017. do 2019. godine i prateći Akcijski plan, koji bi trebao osigurati provedbu mjera vezanih uz zaštitu ljudskih prava i posebno ranjivih društvenih skupina. U dokumente koje je Vlada prihvatila na sjednici u Osijeku vraćeni su dijelovi vezani uz diskriminaciju po rodnoj osnovi, reproduktivna prava i zdravlje žena, građanski odgoj i dr., koji su početkom godine bili maknuti na inzistiranje tadašnjeg potpredsjednika Vlade Davora Ive Stiera.
Europski vjetrovi
Drastično probijanje roka za donošenje plana rezultat je turbulentnog političkog razdoblja, izvanrednih parlamentarnih izbora i kasnijeg preslagivanja parlamentarne većine, zbog kojega je Stier napustio funkciju ministra vanjskih poslova, potpredsjednika Vlade i koordinatora za ljudska prava. Stier i njegov tadašnji savjetnik za ljudska prava Ladislav Ilčić proljetos su se našli pod udarom dijela nevladina sektora zbog stopiranja već gotovog antidiskriminacijskog plana i predlaganja novog dokumenta, bez dijelova u kojima se govori o njegovanju različitosti, pravima LGBT osoba i sl. Cijelu priču zaustavio je izlazak Mosta iz Vlade i parlamentarne većine. Mostove ministre zamijenili su oni iz HNS-a, a Stier je procijenio da za njega u takvoj Vladi nema mjesta i podnio ostavku. Na ministarskoj i potpredsjedničkoj funkciji zamijenila ga je Marija Pejčinović Burić, a njezino je imenovanje odmah potaknulo tumačenja da će po pitanju ljudskih prava zapuhati novi, proeuropski vjetrovi.
U novi Antidiskriminacijski plan tako su vraćeni dijelovi o pravu LGBT i transrodnih osoba, pojmovi poput “rod”, “rodne manjine” i “rodni identitet”, dijelovi koji jamče reproduktivna prava i zaštitu reproduktivnog zdravlja žena. U Akcijskom planu ostala je i mjera “Praćenje dostupnosti zakonom reguliranih reproduktivnih prava u javnim zdravstvenim ustanovama”, unatoč negodovanju dijela konzervativnih udruga u javnom savjetovanju.
Vraćen i građanski odgoj
Posebno je zanimljivo i to da je u Antidiskriminacijski plan vraćen i građanski odgoj, na čemu posebno inzistira HNS i njegova ministrica obrazovanja Blaženka Divjak, i to uz proširenu argumentaciju zbog čega je on nužan kao međupredmetni sadržaj.
Donošenjem Nacionalnog plana za borbu protiv diskriminacije definitivno je otklonjena opasnost da Hrvatska ostane bez 6,8 milijardi eura iz Europskog fonda za konkurentnost i koheziju, s obzirom na to da je taj dokument uvjet za povlačenje novca iz tog fonda.
Iako je Vlada na kraju prihvatila sve mjere koje su na prijašnjim funkcijama nastojali ukloniti, ni Stier ni Ilčić, koji je u međuvremenu imenovan za savjetnika u Ministarstvu kulture, jučer nisu željeli komentirati novi dokument jer ga, kažu, još nisu stigli pročitati.
Pogledajte galeriju: U Splitu održana sedma parada ponosa za prava LGBT osoba
E sad imamo kompletnu neoliberalnu vladu koju je postavio Obama i Brisel.Uzalud vam trud birači. Možemo mi izlaziti na izbore koliko hoćemo,bratija se nađe i snađe.Biramo jedne.a zajaše drugi.Ovu vladu kakva jest nisu birali niti želili njihovi birači,a nisu niti nastupali zajednono,več jedni protiv drugih.