Belgijska vlada mogla bi pasti zbog Marakeša. Flamanski nacionalisti iz stranke NVA, koji su dio vladajuće koalicije u Belgiji, najavili su da će u federalnom parlamentu glasati protiv usvajanja globalnog kompakta UN-a o zakonitim migracijama, koji je premijer Charles Michel spreman podržati uime belgijske vlade na skupu u Marakešu sljedećeg tjedna. Belgijski mediji to tumače kao znak da je vlada premijera Michela “klinički mrtva”.
Dolaze Bannon i Le Pen
Flamanska NVA najveća je stranka u četveročlanoj vladajućoj koaliciji, a kad su se lideri te stranke pobunili protiv Marakeškog sporazuma, u čemu su očito bili inspirirani valom protivljenja tom UN-ovu dokumentu koji se pojavio među desničarima i populistima u nizu europskih zemalja, premijer Michel zatražio je glasanje u parlamentu kako bi spriječio samourušavanje svoje vlade.
– Parlament je kuća demokracije. Uvjeren sam da je došao trenutak u kojem on mora donijeti odluku – rekao je belgijski premijer Michel.
NVA-ovi zastupnici najavili su da će u tom glasanju biti protiv, no da to ne znači da izlaze iz vlade. Ustavni stručnjaci, citirani u belgijskim medijima, tvrde da premijer ne smije potpisati podršku Belgije UN-ovu dokumentu bez suglasnosti svih koalicijskih stranaka.
No, u parlamentu je jučer pao dogovor da će potpisivanje Marakeškog sporazuma podržati i dio oporbenih stranaka te da će tri stranke vladajuće koalicije osigurati većinu za ovo pitanje i bez NVA. U trenucima zaključenja ovog izdanja kriza je još uvijek trajala.
U flamanskom parlamentu u Bruxellesu u subotu se, inače, održava veliki politički skup protiv Marakeškog sporazuma, na kojemu će govoriti i francuska desničarka Marine Le Pen, ali i Steve Bannon, bivši glavni strateg Bijele kuće i ključan savjetnik predizborne kampanje američkog predsjednika Donalda Trumpa.
“Cilj nam je baciti takozvani Globalni kompakt o migracijama onamo gdje mu je mjesto: ravno u kantu za smeće”, proglašavaju organizatori tog skupa, ponosno tvrdeći da su podršku UN-ovu kompaktu uskratili SAD, Australija, Mađarska, Austrija, Italija, Češka, Slovačka, Poljska… I Hrvatsku svrstavaju u taj niz zemalja protiv Marakeškog sporazuma, ali očito su do njih doprle samo vijesti o protivljenju predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović, ne i o podršci koju je tom globalnom sporazumu dala Vlada premijera Andreja Plenkovića, koja je mjerodavnija i koja formira službeni stav Hrvatske u korist Marakeškog sporazuma.
Razlike Belgije i Hrvatske
Belgijski premijer Charles Michel ranije je signalizirao da njegova zemlja daje čvrstu podršku tom sporazumu, spomenuvši ga čak i u svom govoru na Općoj skupštini UN-a u rujnu ove godine. Podsjetimo, i hrvatska je predsjednica Grabar-Kitarović imala u svom govoru na Općoj skupštini UN-a također napisane riječi podrške Marakeškom sporazumu, ali taj dio govora nije pročitala, iako je i nepročitane rečenice objavila na svojim službenim web-stranicama. Za razliku od nje, koja je promijenila stav o tom dokumentu i odlučila otkazati svoj već najavljeni put u Marakeš, belgijski premijer izjavio je da Belgija ne može odustati jer bi bila dovedena u pitanje njezina vjerodostojnost.
– Mi smo članica Vijeća sigurnosti UN-a. Imamo snažan ugled u Europi – kaže premijer Michel.
No, pitanje je hoće li njegova vlada preživjeti vrlo jasne poruke predsjednika pojedinačno najveće stranke NVA, Barta de Wevera, da “vlada koja ode u Marakeš nema podršku”.
Pogledajte videokomentar Ive Boban Valečić o Marakeškoj deklaraciji
Moze i belgijska ali zbog marakesa ni slucajno nece jugokomunisticka vlada u hrvatskoj..kada ce hrvati obuci zute prsluke...