Vlada je u ovom trenutku sklona prihvatiti amandmane kojim klubovi HDZ-a i Hrvatskih laburista traže da se iz prijedloga izmjena Zakona o obveznim odnosima izbriše mogućnost povećanja maksimalne zakonske kamate za ugovore u kojima nije utvrđena visina kamatne stope sa sadašnjih 12 na 12,21 posto, poručio je danas ministar pravosuđa Orsat Miljenić nakon saborske rasprave o tom prijedlogu zakona.
Izmjenama tog zakona, podsjetimo, Vlada želi smanjiti zatezne kamate, i to na način da bi se za građane najviše ugovorne kamatne stope na potrošačke kredite snizile s 11 na 10,14 posto, a za stambene kredite s 9 na 8,14 posto. Za poduzetnike visina najviših ugovornih kamata ne bi mogle viša od zakonskih zateznih kamata uvećanih za polovinu te stope, što znači da je njihova gornja granica 15,21 posto. Zakonske zatezne kamate bi se za odnose iz trgovačkih ugovora te ugovora između trgovaca i osoba javnog prava snizile s 15 na 10,14 posto, a za poslovne transakcije između poduzetnika te poduzetnika i osobe javnog prava u kojima je osoba javnog prava dužnik s 12,14 na 10,14 posto.
Predstavljajući izmjene zakona, ministar Miljenić je saborskim zastupnicima pojasnio da će kamate za neke i rasti, i to u situacijama u kojima nije utvrđena visina kamatne stope u ugovorima između osoba od kojih jedna nije trgovac. Tu bi kamate, dodaje Miljenić, rasle sa 12 na 12,21 posto.
- Ali to se ne odnosi na dopuštene minuse kao što je bilo govoreno – upozorio je ministar.
HDZ-ov Goran Marić smatra da se takvim rješenjem ide u korist vjerovnika, prvenstveno banaka, a na štetu dužnika.
- I to baš kad korisnici tuže banke. Bilo je predviđeno da, kad nije ugovorena i visina kamatne stope, vrijedi polovina zakonske zatezne kamate, a to je nepovoljnije od postojećeg rješenja koje predviđa jednu četvrtinu zatezne kamate. Zato smo amandmanom zatražili da se izbriše taj članak i da se ide ne na štetu, nego na korist dužnika – komentirao je Goran Marić koji se ne slaže ni s tezom ministra da se to odnosi na mali broj kredita.
- Ono izravno i neizravno obuhvaća milijun građana, to nikako nije minorna skupina, nego itekako bitna i socijalno najugroženija. To su čak i svi krediti vezani uz švicarski franak – uvjeren je Marić. Zato, dodaje on, HDZ predlaže još jedan amandman kojim bi se brisala mogućnost bankama da dužnicima obračunavaju i više kamate od zateznih, ukoliko je ugovorena stopa viša od maksimalne zakonske zatezne kamate.
- Tako se onemogućuje otežavajuća situacija za dužnike i moći će se nakon zakašnjenja samo obračunavati zakonska zatezna kamata – pojasnio je HDZ-ov Marić.
I laburist Dragutin Lesar podnio je isti amandman kao HDZ jer vjeruje da bi predložena promjena najviše kamatne stope tamo gdje ona nije ugovorom utvrđena pogoršala položaj dužnika u švicarskim francima.
- Dosada se, kada nije bila ugovorena kamatna stopa, primjenjivala jedna četvrtina zatezne kamatne stope. Jedna četvrtina od 12 je bilo 3, a jedna polovina od 8 je 4. I za te građane, odnosno rješavanje spora ako nije ugovorena stopa kamate raste za 30 posto – upozorio je Lesar ministra.
- Kakva korist građanima ako im povećavamo zakonom propisani način obračuna kamatne stope ako nije ugovorom kamatna stopa ugovorena? Povećavamo je za 30%. Prema tvrdnjama Udruge Franak radi se otprilike oko milijun građana koji će imati sada veće obaveze po kamatama i naravno oni su u problemu – kaže Lesar te dodaje kako se to odnosi na građane koji su kredite podizali od 2012. godine bez obzira jesu li oni u kunama bez valutne klauzule ili uz valutnu klauzu u švicarskim francima ili eurima.
Zbog toga je nakon rasprave ministar novinarima objasnio da će razmotriti amandmane Laburista i HDZ-a.
- Jedan se odnosi na visinu kamatne stope tamo gdje nije ugovorena, što su vrlo rijetki slučajevi. Razmotrit ćemo, neću reći u ovom trenutku da ili ne, ali smo skloni prihvaćanju – kazao je ministar Miljenić te najavio da bi cjelokupno pitanje kamate uskoro moglo riješiti donošenjem jedinstvenog zakona po hitnom postupku. Vlada je, dodaje, sklona razmotriti i eventualno prihvatiti i drugi HDZ-ov amandman kojim bi se bankama onemogućilo da u slučaju kašnjenja obračunavaju ugovorenu stopu ako je ona viša od maksimalne zatezne kamate.
- Sve što bude u interesu građana mi ćemo prihvatiti – zaključio je ministar.
>> Orsat Miljenić: U Hrvatskoj 15.000 pravnih osoba nema niti jednog zaposlenog
kad ide natječaj za pravosudne policajce? onaj "150 sve naši"...