uoči mogućeg vala izbjeglica

Vlada tek radi plan, građani već nude hotele, motele, zemljišta za šatore...

Foto: Reuters/PIXSELL
Macedonian special policemen guard the border as more than a thousand immigrants wait at the border line of Macedonia and Greece to enter Macedonia near the Gevgelija railway station August 21, 2015. Macedonian police drove back crowds of migrants and ref
Foto: Reuters/PIXSELL
A migrant reacts as he carries a child during clashes with Macedonian police at the Greek-Macedonian border, August 21, 2015. Macedonian police drove back crowds of migrants and refugees trying to enter from Greece on Friday after a night spent stranded i
Foto: Reuters/PIXSELL
A Syrian boy is wrapped with a thermal blanket at the port of the Greek island of Lesbos, following a rescue operation, August 21, 2015. Nearly a quarter of a million migrants have crossed the Mediterranean to Europe this year, according to the Internatio
Foto: Reuters/PIXSELL
A migrant sleeps next to the train tracks near the village of Idomeni at the Greek-Macedonian border, August 20, 2015. Macedonia moved to cut off the flow of migrants pouring over its southern border with Greece on Thursday, deploying riot police in armor
22.08.2015.
u 19:14
Hrvatska je pojačala mjere na granici, a sve organizacijske jedinice MUP-a na najvišem su stupnju pripravnosti
Pogledaj originalni članak

– Neka imigranti dođu k nama. Imamo zemljište, zgrade, imamo prostora – kaže nam Ivica Beronić iz Otočca. Ima motel, dosta zemlje i poslao je MUP-u ponudu da, ako treba, može smjestiti ljude.

– Stoji nam prazno, a možda može pomoći – dodaje.

Ponude šalju policiji

On je jedan od građana koji su ovih dana, kako se tema vezana za mogući dolazak imigranata u Hrvatsku aktualizirala, ponudio svoje usluge MUP-u. Nije jedini, doznaje se. Građani policiji šalju dopise te nude što imaju, bilo da je riječ o zemljištu na kojem, kažu, "mogu podići šatore" ili o objektima.

– Građani uvijek nude pomoć – kažu iz policije. No, ovu situaciju treba rješavati država. Zasad izgleda da svi čekaju naputak ili strategiju Vlade.

Hrvatski Crveni križ, u slučaju potrebe, sudjelovat će u pružanju pomoći u skladu s humanitarnim mandatom i prema odlukama Vlade RH – poručila je jučer Sanja Pupačić iz Službe za zaštitu migranata. Ipak, iz krugova nevladinih organizacija doznaje da bi se sljedeći tjedan napokon mogao održati sastanak državnih institucija i nevladinih organizacija na kojima će se utvrditi detalji i zadaće za prihvat izbjeglica.

– MUP je nadležan i zadužen za praćenje situacije s izbjeglicama. U ovom trenutku MUP potpuno nadzire situaciju, sve organizacijske jedinice MUP-a na najvišem su stupnju pripravnosti. U slučaju potrebe, sustav za prihvat izbjeglica spreman je i odmah može biti aktiviran – poručili su iz Vlade ne specificirajući detalje, a ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić ponovio je da je Hrvatska pojačala mjere na granici nakon što je prije desetak dana došlo do pucnjave kada je srpska policija pokušala spriječiti migrante da uđu u Mađarsku.

– Dodatni kapaciteti za prihvat imigranata zasad nisu potrebni – kaže nam ministar Ostojić negirajući najave da pokraj centra u Ježevu planiraju postaviti kontejnere. Jednako odgovara i na nagađanja da bi se u funkciju mogli staviti objekti kojim upravlja Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI), prije svega bivše vojarne. Prema nekim informacijama, imigrantima će se prvo popuniti prihvatilišta u hotelu Porin u Zagrebu te u Kutini, kapaciteta oko 700 mjesta. Te su lokacije ionako pripremljene za prihvat stranaca po relokacijskom planu Europske komisije, prema kojem bi možda već sljedeći mjesec u Hrvatsku stiglo 550 izbjeglica. Kod stranaca koji dolaze u Hrvatsku treba razlikovati dvije kategorije. Prva su ilegalni imigranti koji žele dalje u Europu i njih se smješta u Ježevo, a drugu skupinu čine oni koji traže politički azil i smješta ih se u Porin ili, kad je riječ o ranjivim skupinama, u Kutinu.

I dok i iz policije ponavljaju da su spremni za čuvanje granice, ipak ostaje pitanje što ako se val imigranata s Balkana prelije u Hrvatsku. Dosad se Hrvatska nije nosila s pritiskom imigranata, a olakotna joj je okolnost što nije u schengenskoj zoni, ali i što im nije zanimljiva kao krajnja destinacija, za razliku od, primjerice, Njemačke. No željena odredišta nisu ni Srbija ni Makedonija koje, unatoč tomu, grcaju pod priljevom od 2000 izbjeglica dnevno. Makedonska je vlada u četvrtak proglasila izvanredno stanje, na teren su izašle policija i vojska te je priljev izbjeglica u Gevgeliju stao. Strane agencije javljaju da je vojska suzavcem pokušala rastjerati imigrante, a da su oni pokušali proboj kroz policijske i vojne redove. Ozlijeđeno je najmanje pet osoba.

Nemoguće ih zaustaviti

Makedonci su opovrgnuli incidente, no jučer je preko granice ipak pušteno tisuću izbjeglica koji su se zaputili dalje prema sjeveru. Sve to pokazuje da je ljude, izbjeglice koji imaju neki cilj, nemoguće zaustaviti.

>> Hrvatska na udaru imigranata, krizne točke Bajakovo i Tovarnik 

>> Stanovnici Tovarnika i Trilja: I mi smo bili u progonstvu. Tim ljudima treba pomoći 

>> 'Nema mjesta panici, znamo s izbjeglicama'

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 127

Avatar puky
puky
19:28 22.08.2015.

Neka imigranti dođu k nama. Imamo zemljište, zgrade, imamo prostora – kaže nam Ivica Beronić iz Otočca

CA
carlo20
19:32 22.08.2015.

Ovo je nasilna islamizacija Europe. Dosta medijske propagande o jadnim izbjeglicama, Saudijska Arabija daje dvije tisuće Eura svakom muslimanu koji se odluči naseliti Europu.

Avatar NikadRobom
NikadRobom
20:08 22.08.2015.

Svi Vi koji niste bili dalje od Zagreba,da provedete samo mjesec dana na Bliskome istoku nebi vjerujte mi ovako sirokogrudno pozivali te osobe .Maknite se se iz naslonjaca i ne pricajte neoliberalne gluposti.